Polámaný, pochroumaný a unavený se po půlroční odmlce vrací basketbalový Nymburk na palubovky české Mattoni NBL. Dosud dvě souběžně hrané špičkové soutěže (Eurocup a Adriatická liga) ho měly zocelit, se zkušenostmi se ale ruku v ruce dostavily i zdravotní komplikace. Cesta za obhajobou domácího titulu tak bude šampiona možná hodně bolet.
„Pochybuji, že nějaký tým v ČR toho nacestoval tolik, co my,“ prohodí jen prezident nymburského basketbalového klubu Miroslav Jansta, když přijde řeč na letošní náročnou sezonu.
A to ještě zdaleka nekončí. Po kombinaci Eurocupu s Adriatickou ligou, vstoupí sedminásobný domácí mistr během tohoto víkendu (zápasem s Prostějovem) i do nadstavbové části Mattoni NBL. Sice rozehraný, po odehraných pětatřiceti náročných duelech ale také nepochybně unavený.
„Ani jeden z těch zápasů, které jsme letos odehráli, nebyl lehký,“ tvrdí Jansta a poukazuje na fakt, že všichni soupeři měly minimálně stejný (tedy šedesátimilionový) rozpočet.
A to nemuseli jako Nymburk nacestovat desetitisíce kilometrů. Do Sevilly, do Istanbulu, do Rigy a pravidelně na trase Balkán – Česká republika. Jaká změna oproti zaběhnutému stereotypu z NBL.
„Bude zajímavé teď sledovat konfrontaci s ostatními týmy,“ uznává Radek Nečas. „V NBL jsme favorité a půjde o vrchol sezony, který bude postupně gradovat. Musíme dobře regenerovat, čekají nás hektické dny,“ je si vědom pekelného březnu a deseti duelů během třiceti dnů.
Už tak není pojem zranění pro jeho celek neznámým termínem. Únava se skutečně do zdravotních komplikací a s nimi spadla v prestižních soutěžích i výkonnost a výsledky. „Bylo vidět, že když se nám někdo zranil, tak jsme nebyli s tím úzkým kádrem schopní odehrát tak těžká utkání,“ všiml si Jansta. Cestu za obhajobou zahájí Nymburk ještě bez Pavla Pumprly, který laboruje s kotníkem.
„Až se uzdraví, budeme jistě silnější,“ uznává i Nečas. „Zranění nicméně ke sportu patří a je jedno, jaká liga se hraje. Pavel je sice jeden z hlavních hráčů, ale zase za něj okamžitě a dobře naskočili Michal Křemen a Pavel Slezák,“ vidí Nečas pozitiva.
Byla to však lekce. Lekce, sice která přinesla zkušenosti a ukázala na hráče, kteří nestačili, odnesla sebou vedle možných nadějí na větší úspěchy, tak nezanedbatelné finanční prostředky. I proto se v Nymburku vážně uvažuje, že se galeje z Adriatické ligy příští rok raději vypustí.
„Vypadá to, že se do ní v příštím roce nezapojíme. Prvořadá je ekonomická otázka,“ přiznává Jansta. „Divoká karta sice pokrývala některé naše výdaje, ne ale všechny. Celkové náklady dosahují kolem šestnácti milionů korun,“ dodal na závěr.
1.3. Caserta – Nymburk (Eurocup) 88:80 4.3. Nymburk – Cedevita Záhřeb (Adriatická liga) 6.3. Nymburk – BK Prostějov (Mattoni NBL) 8.3. Olimpija Lublaň – Nymburk (Adriatická liga) 11.3. Nymburk – KK Záhřeb (Adriatická liga) 15.3. Budučnost Podgorica – Nymburk (Adriatická liga) 17.3. Opava – Nymburk (Český pohár) 23.3. BK Děčín – Nymburk (Mattoni NBL) 26.3. Pardubice – Nymburk (Mattoni NBL) 30.3. Nymburk – Nový Jičín (Mattoni NBL) Hráčské změny v Nymburku během sezony: Přišli: Vladimir Štimac (Srb.), Dionte Christmas (USA) Odešli: Adam Koch (USA), Weyinmi Efejuku (USA) Přišel a odešel: Myles McKay (USA) |