Vlčí smečka z Nymburka. Jak český šampion v Lize mistrů dobývá Evropu? | iSport.cz
8. ledna 2020 • 20:30

Vlčí smečka z Nymburka. Jak český šampion v Lize mistrů dobývá Evropu?

Vstoupit do diskuse
0
 • Proč Nymburk válí v Evropě?Proč Nymburk válí v Evropě?FOTO: ČTK

  Ve znaku mají lva. Náturou ale připomínají vlky. Svou kořist obklíčí, doráží, nepolevují… dokud nepadne. „Sedli jsme si,“ říká trenér Oren Amiel o basketbalovém Nymburku, který v úterý porazil v Lize mistrů i Rigu (75:56) a na 99% si zajistil postup do osmifinále. Oficiální web soutěže je již vytáhl v rankingu na 5. místo. Kde se vzala rok po pádu ve skupině tato proměna v ostrou smečku?

  Utíkaly poslední vteřiny duelu s Rigou, když hala v Nymburce začala sborově slavit. Dosud se za těmi výkony jezdilo na pražskou Královku, teď to ale viděli i u zdroje – český mistr je v ráži a Evropa si na něj musí dávat pozor. V prestižní Lize mistrů mají po úterní výhře bilanci už 8:2 a jejich postup do další fáze se zdá být již formalitou. Jak se z loňského otloukánka stala štika?

 • Mladí, agresivní, hladoví

  Rozpočet zůstal oproti minulé sezoně stejný. Trenér také. Tak kde se vzala ta magie, že je Nymburk náhle v hledáčku top 5 celé soutěže? Klíč najdete v létě, v obměně, která nastala s promixováním českého jádra triem amerických mladíků. Zach Hankins, Hayden Dalton, Deishuan Booker – všichni 23 let. „A s tím mládím přišel velký talent, morální vlastnosti a hlad po basketbale se učit a prorazit,“ všiml si Ondřej Šimeček, člen vedení klubu. „Není to nic proti hráčům, které jsme měli v minulé sezoně, ale přeci jen, když hrajete basket deset let, je to už jiný hlad, než mají tihle 23letí kluci. Ta agresivita a rychlost je tam znát,“ uvedl Šimeček. Načež s tím souhlasí i kouč Oren Amiel. „Hrajeme s větší energií a nasazením. Pro tyhle kluky je to šance i pro jejich další kariéry,“ mínil.  

  Oren Amiel udílí pokyny Deishuanu Bookerovi

 • Neameričtí Američané

  Ať už přijde do Nymburka kdokoliv, platí: zažít si zdejší styl praktikovaný po řadu let izraelskými trenéry není samozřejmostí. „To naše run and gun málokdo dává. A i na klucích z USA bylo vidět, že s tím ze začátku laborovali. Ale rychle se adaptovali. Za 15 let, co se basketu věnuju, jsem se setkal s málo Američany, kteří by na tom byli mentálně jako tito kluci. Zvykli si nejen na basket ale i životní styl,“ říká Šimeček. Dalton je ostřelovač ze sedmi sourozenců, dobrosrdečný chasník Hankins, borec, co se nebere vážně a o Bookerovi se nese, že si i sám vyměnil píchlou pneumatiku, než aby otravoval zástupce klubu. Jak netradiční pro zahraniční hvězdy. „Nikdo na nikoho nežárlí. Vojta může dát 20 bodů a všichni mu to přejí, protože příště dá 20 bodů někdo jiný. Tým je v tomto pohledu zdravý,“ říká Amiel. Nepřipomíná vám to recept na úspěch od Satoranského a spol.?

  Hayden Dalton, jedna z nových posil basketbalového Nymburka.

 • České sebevědomí z MS

  Jaromír Bohačík, Vojtěch Hruban, Martin Peterka, Pavel Pumprla, Martin Kříž… ti všichni pomohli před čtyřmi měsíci k šestému místu na MS. Že by se sebevědomí z historického úspěchu v Číně hrálo též roli? „Nepochybně. Kluci se v nároďáku utvrdili v tom, co věděli a co v sobě měli: A to, že jim to nefunguje jen v Nymburce, ale i na této scéně,“ všiml si Šimeček. Takže i v Nymburce patří Bohačík s Hrubanem za klíčové střelce „Po návratu z MS jsem se trochu bál, aby je nečekal útlum, který by byl i přirozený. Přeci jen jeli 13 měsíců non stop a hned pak skočili zase do klubového rytmu. Jestli ale na ně něco přišlo, nedali to znát, klobouk dolů,“ uznal Šimeček a Amiel přiznal: „Mohla se tam objevit negativa, že poté, co dosáhli na vrchol v podobě úspěchu na MS, se najednou vrátili do české ligy a mohli ztratit koncentraci. Oni jsou ale praví profesionálové.“

  Nymburský basketbalista Vojtěch Hruban

 • Nejlepší obrana je… obrana

  I tohle souvisí s jejich mládím. Mají nejen energii soupeře uštvat, jsou i zarputilí v obraně. 664 inkasovaných bodů bylo do včerejška 4. nejlepším výsledkem v celé Lize mistrů. „Pořád hledáme, co se dá zlepšit. Snažíme se přijít s něčím, co je pro basketbal na této úrovni trochu unikátní. Spíš chci věřit, že patříme mezi nejtvrději pracující týmy. Všechno je spojené se vším,“ mává nad tím rukou Amiel, žák Ronena Ginzburga, nicméně Šimeček se pousměje. „Vychází to právě z nátury Orena Amiela. Když byl hráč, tak byl lepší obranář než střelec a to si pak většinou hráči přenáší i do koučování. Ta fyzická připravenost se odráží v agresivitě, s níž bráníme a přenášíme do rychlého protiútoku. Daří se nám, aby akce byly nejen efektní, ale i efektivní,“ dodává člen vedení týmu.   

  Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů porazili 75:56 Rigu a čtyři kola před koncem základní části mají osmifinále na dosah

  NYMBURK JEŠTĚ MŮŽE PŘIJÍT O POSTUP KDYŽ…

  prohraje zbývající čtyři utkání a Bamberg všech svých pět zápasů vyhraje

Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy pokračuje od 23. května. Na začátku června se rozjela na Britských ostrovech i Premier League.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud