Nymburk po dramatické bitvě s USK počtrnácté ovládl Český pohár

0
Co má Třinec a nemá Sparta? V čem selhali lídři poražených?
Střeďáci na EURO: Koho k Součkovi? Dilema s parťáky i rozestavením

Basketbalisté Nymburka zvítězili ve finále Českého poháru v Plzni po dramatické bitvě nad USK Praha 100:94 po prodloužení a trofej získali počtvrté za sebou. Celkově vyhráli druhou hlavní českou soutěž počtrnácté za posledních 17 let a drží šňůru 47 pohárových výher. Třetí skončily Svitavy, které v duelu poražených semifinalistů vyhrály nad Opavou 97:77.

Nymburk, který poznal v soutěžním zápase s českými soupeři hořkost porážky naposledy v lize 31. března 2018 v Pardubicích (69:73), vyhrál už 91. zápas za sebou v součtu ligy (83) a poháru (8). USK si zahrál ve finále po 19 letech a stejně jako v letech 1996 a 2001 na triumf nedosáhl.

Přestože favorit hned v úvodu vedl 5:0 i 10:3, Pražané drželi krok a Nymburk se jen jednou dostal do dvouciferného náskoku. Ve 28. minutě po trojce Petra Bendy vedl o 11 bodů. Vysokoškoláci ale nerezignovali na boj o senzaci.

V čase 38:01 vůbec poprvé v utkání vedli. Osmibodovou šňůrou otočili stav na 87:85 díky trojce Raheema Applebyho, který v duelu zazářil 36 body. Dvěma úspěšnými trestnými hody 65 sekund před koncem vynutil prodloužení sedmatřicetiletý Petr Benda, který nakonec slavil svůj jedenáctý pohárový triumf.

Hráči USK měli ještě v základní hrací době možnost posledního útoku, ale Nymburk se ubránil a v prodloužení šel do sedmibodového trháku, na který už Pražané nenašli odpověď. Nejužitečnějším hráčem turnaje byl vyhlášen Jaromír Bohačík, který byl ve finále s 21 body nejlepším střelcem šampiona.

Svitavy vyrovnaly historických úspěch z roku 2018, kdy skončily také na bronzové pozici. Opava nenavázala na loňské druhé místo.

Svitavám skvěle vyšel vstup do utkání a Opava poprvé skórovala až za stavu 0:12. Během druhé čtvrtiny se náskok Turů vyšplhal dokonce i na 27 bodů. Přestože se Slezané snažili vrátit do hry a předvedli i devítibodovou šňůru, Svitavy šly do poločasové přestávky s náskokem 54:38.

V třetí čtvrtině ale Opava začala znovu výrazně ztrácet a soupeř pohodlně dokráčel k přesvědčivé výhře. Pětice hráčů Svitav nastřílela dvouciferný počet bodů - Šimon Puršl (17), Luboš Kovář (16), Pavel Slezák (14), Eduard Kotásek (13) a Eugene Crandall (12).