Nymburk promarnil historickou šanci

Úterý mohlo být velkým dnem nymburských basketbalistů, ale nakonec na něj při ohlédnutí zůstanou českým šampionům jen trudné vzpomínky. Místo dosažení historického úspěchu ve Středočeších zůstane jen hořká pachuť.
Mohli postupit mezi šestnáct nejlepších celků v Evropském poháru ULEB, druhé nejprestižnější evropské klubové soutěži. Nymburští basketbalisté bohužel nenavázali na loňskou povedenou premiéru, jak si přáli.
Nymburk totiž zkolaboval v závěru klíčového utkání základní části s Vršacem, i když v jeho průběhu vedl až o čtrnáct bodů, ovšem výpadek v závěru přišel domácí draho.
Vládcům české ligy se rozplynula šance na sehrání dalších šesti špičkových zápasů v osmifinálové fázi, čímž by si také zlepšili jméno na evropské scéně a nasbírali spousty dalších cenných zkušeností do příštích sezon.
"Taková prohra je hodně bolestivá," prohlásil nymburský kouč Muli Kacurin. Nymburk se však o velkou šanci připravil sám vlastními hrubými chybami.
Ve čtyřčlenné základní skupině porušil základní přikázání: především si dovolil luxus v podobě dvou domácích porážek, což byl v postupové matematice klíčový zádrhel.
Uhájení neporazitelnosti na vlastní palubovce je v současném systému poháru základní věc. Nymburku tak nemohly stačit dvě výhry nad poslední Podgoricí.
V konfrontaci s postupujícími celky Bilbaem a Vršacem byl závěrečný účet neúprosný: žádná výhra, čtyři prohry. Byť v rozhodujícím duelu o postup se srbským celkem Nymburk drtivou většinu utkání vedl, a to výrazně.
O to víc může Středočechy mrzet promarněná šance. "Bylo ale jasně vidět, že Vršac má s vypjatými závěry zápasů z kvalitní Adriatické ligy mnohem víc zkušeností než my," poukázal Kacurin i na to, že jeho tým musí v české lize řešit krizové scénáře jen výjimečně.
Když šlo do tuhého v úterý, Nymburští vyhořeli a hrubkami soupeři darovali důležitou výhru. "Musíme se ještě zkrátka učit," uvedl Kacurin.
Nymburk při loňské premiéře v Evropském poháru se také ocitl mezi 32 nejlepšími celky, ale při jiném herním schématu a postupu ze základní skupiny do play off zanechal u české basketbalové veřejnosti určitě větší dojem.
I když před rokem Nymburk také v prvním kole play off proti polskému Zhořelci také v odvetě podlehl o pouhé dva body. A trenér Kacurin tehdy doufal, že jeho svěřenci v budoucnu využijí získané zkušenosti.
Minimálně s Vršacem to však neplatilo. Letošní konec v úvodní fázi soutěže je určitě zklamáním i pro fanoušky a vedení ambiciózního celku. To už navíc před sezonou vyhlásilo, že jedním ze základních cílů sezony je právě přežití úvodní fáze Eurocupu.
I představitelé klubu si musejí sáhnout do svědomí, především letní přestupová politika nevyšla podle očekávání. Z nymburského celku letos nevyzařovala taková síla jako v minulé sezoně.
Nepodařilo se především zacelit mezeru po tahounovi Radoslavu Rančíkovi, jehož zlákalo italské Treviso. Jeho nástupce a slovinský veterán Goran Jagodnik se slovenskému silákovi nepřiblížil a předváděl nevyrovnané výkony.
Další letní posily? Rozehrávač Matej Venta s Robertem Tomaszkem se při pohárových zápasech prakticky neodlepili z lavičky. Z nových tváří výrazně zaujal jen americký střelec Justin Gray.
Ovšem ani služebně starší hráči nemohou mít úplně čisté svědomí: letní krach české reprezentace v evropské kvalifikaci jako by občas zanechal stín na Petru Bendovi s Ladislavem Sokolovským, další člen národního týmu Radek Nečas se také usídlil už spíš jen mezi náhradníky.
Vysoký standard si stabilně držel jen rozehrávač Arthur Lee, což je pro náročné pohárové zápasy málo a vyvolává to zároveň otázku, zda nenastal čas na hledání nových posil, které pozvednou sílu týmu.
Těžko se ale dá očekávat, že by Nymburk předčasné vyřazení v Eurocupu vykolejilo na cestě za získáním šestého tuzemského mistrovského titulu v řadě.
Do startu příštího ročníku evropských pohárů ještě zbývá deset měsíců, ale v klubu už teď musejí přemýšlet, co udělat pro to, aby se neopakoval letošní brzký konec. Částečná přestavba týmu se zdá být nevyhnutelnou záležitostí.