Tři smrti a znovuzrození: Šťastný konec Chiefs i jejich kouče Reida | iSport.cz
Martin Hašek
3. února 2020 • 17:35

Tři smrti a znovuzrození: Šťastný konec Chiefs i jejich kouče Reida

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
INSIDER: Kanga? Větší chyba se nemohla stát. Holeš možná vystřízliví
TOP MOMENTY KOLA: Démon Kolář, Horváthova premiéra nebo vynalézaví fanoušci
VŠECHNA VIDEA ZDE

Samé úsměvy, štěstí a létající konfety všude kolem. Vítězná atmosféra Super Bowlu je tak trochu nereálná. Pro Kansas City Chiefs a jejich kouče Andyho Reida zvlášť. Pro klub i všeobecně oblíbeného trenéra skončilo dlouhé období čekání na průlom, jehož dno označkovaly vzájemně nesouvisející tragické události.Jovan Belcher, v prosinci 2012 linebacker Chiefs, to měl s přítelkyní Kasandrou Perkinsovou hodně divoké. Jednu ze vzájemných hádek ukončil několika výstřely, pak odjel do tréninkového centra svého klubu a před dvěma klubovými činovníky se střelil do hlavy. Později se ukázalo, že trpěl chronickou poruchou mozku CTE, která je i kvůli brutální povaze amerického fotbalu v NFL častá.

Andy Reid přišel v létě toho roku o svého nejstaršího syna Garretta, který se předávkoval heroinem. O pár měsíců později byl v Kansasu u Chiefs, stále ještě otřesených jejich vlastní tragédií. Po sedmi letech společné cesty slaví vítězství v Super Bowlu po triumfu nad San Francisco 49ers.

„Je to jeden z nejlepších koučů všech dob,“ vyzdvihl Reida vítězný quarterback Patrick Mahomes. „Byl jím ještě předtím, než tenhle zápas vyhrál, ale chtěli jsme tu trofej, protože si ji zasloužil. Za tu práci, kterou do toho každým dnem dává. Je tady ve tři ráno a odchází v jedenáct. Myslím, že ani nespí.“

Kansas City Chiefs byli v roce 1967 u premiéry Super Bowlu, který se tehdy hrál jako titulový zápas šampionů dvou nezávislých lig, NFL a AFL. O tři roky později Chiefs Super Bowl vyhráli, ale pak jim trvalo celé půlstoletí, než se do boje o titul dostali znovu.

NEJDELŠÍ ČEKÁNÍ NA SUPER BOWL
New York Jets 51 let
Miami Dolphins 46 let
Las Vegas (Oakland) Raiders  36 let
Pozn.: Dvanáct dalších týmů Super Bowl nevyhrálo nikdy

Přivedl je tam Reid, populární chlapík s knírkem a velkým břichem, do kterého je schopen nasázet obří steak za 19 minut. Trenérská veličina, která do nedělního zápasu se San Franciskem šla s bilancí nejúspěšnějšího trenéra historie, který nikdy nevyhrál Super Bowl.

Reid v něm už jednou byl. V roce 2005 jeho pokus s Philadelphií proti New Englandu ale skončil neslavným kolapsem v závěrečných minutách boje, v němž Eagles hospodařili s časem tak špatně, že se sami připravili o možnost těsný zápas dovést do prodloužení.

S Reidem se do neděle táhla pověst geniálního ofenzivního stratéga, který ale v play off nikdy nedosáhne svého. Před rokem už byl s Chiefs blízko, ale na prahu postupu do Super Bowlu je zastavil hloupý ofsajd.

„Miluju historii, pokud vás dělá lepší,“ řekl Reid. „Pro naše kluky to bylo důležité. Nenechat se ovlivnit tím, co se stalo v minulosti. Já jsem zavřený v kanceláři, ale oni jsou venku a všechno to slyší. Chtěl jsem, aby zůstali pozitivní.“

Takový přístup se Chiefs hodil celé play off. Ve všech třech zápasech prohrávali aspoň o 10 bodů, v Super Bowlu zeli v temné díře ještě necelých sedm minut před koncem. Pak ale quarterback Patrick Mahomes probudil svou kouzelnou pravačku.

Sám Mahomes prohlásil, že když se stal v Kansas City jedničkou, chtěl do města vrátit trofej pojmenovanou po zakladateli Chiefs Lamaru Huntovi, jež se uděluje vítězi konference NFC.

„Druhým nejdůležitějším cílem bylo doručit kouči Reidovi trofej Super Bowlu,“ uvedl Mahomes.

Jak řekl, tak udělal. Reid si dal po zápase svůj tradiční vítězný hamburger, tentokrát dvojitý, se sýrem navíc. A už měl i chvilku se zasnít nad cestou k dalšímu Super Bowlu, v němž se může potvrdit zrod nové dynastie.

„Opravdu se na to těším. Když máte jeden, chcete si jít pro druhý,“ řekl Reid.

TRENÉŘI S NEJVÍC VÝHRAMI V NFL

(včetně play off)

347 - Don Shula
324 - George Halas
304 - Bill Belichick
270 - Tom Landry
229 - Curly Lambeau
222 - Andy Reid

Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

Koronavirus ovlivňuje sport. Sledujte ONLINE
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy pokračuje od 23. května. Minimálně do konce května se nerozjede ani Premier League na Britských ostrovech.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud