Petr Malík
5. srpna 2022 • 16:55

Lvice míří k L. A. České ragbistky proháněly Angličanky, kouč si oddechl

Autor: Petr Malík
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Slavia - Zlín 4:1. Divoký duel, drsné skluzy hostů. Fotbal řídili Ševčík a Jurásek
Slavia - Zlín: Dostál nedosáhl na Ichův centr, Jurásek zvyšuje už na 4:1!
VŠECHNA VIDEA ZDE

Anglie – Česko v ragby? Ještě před několika týdny se to mohlo zdát jako naprosté sci-fi, možná jiná galaxie. České ženy a dívky se s reprezentantkami kolébky drsné hry však nedávno utkaly třikrát. Vždy odcházely poražené, ale s hlavou vztyčenou. Sen o startu na OH v Los Angeles 2028, který finančně podporuje projekt NSA, vůbec nevypadá nereálně.Zvuk nabraného vzduchu z plic a oči anglického kouče Jamese Rodwella po rozhodujícím zápase o postup na mistrovství světa bral trenér českého týmu Vít Chalupa jako odměnu.

„Hodně dlouho si budu pamatovat odechnutí anglického trenéra a jeho pohled,“ usmívá se Chalupa.

Podávali si ruku na důležitém turnaji ženských ragbyových sedmiček v Bukurešti, kde české lvice hrály v olympijské disciplíně s proti slovutnému týmu s přezdívkou Red Roses (Rudé růže) v rozhodujícím duelu vyrovnanou partii. Rozhodl až prohraný mlýn dvě minuty před koncem. Do té doby svítilo na ukazateli skóre 5:7, výsledné skóre bylo 5:19 a Angličanky pocestují v říjnu na šampionát do Jižní Afriky.

„Vrátili jsme se s nejlepším možným pocitem, mám fantastické vzpomínky, stále si říkám, že mě někdo za pár minut probudí a sen skončí,“ líčí Chalupa.

Je to realita! České ragbistky v olympijských sedmičkách patří v Evropě do druhého sledu za úplnou špičku. Povedla se jim nejen kvalifikace na mistrovství světa, ale i předchozí dva turnaje kontinentálního šampionátu. V úvodním v Lisabonu skončily páté, v Polsku sedmé, což je i jejich výsledné umístění.

„Od této chvíli už budou zápasy Anglie – Česká republika realitou,“ pochvaloval si sportovní ředitel České ragbyové unie Antonín Brabec.

Cílem žen před dvěma turnaji evropského šampionátu bylo uhájit příslušnost k elitě i pro příští rok. Podařilo se. Polky a Irky byly nad síly českých hráček, ale se zbytkem se měřily naprosto vyrovnaně.

„Část Angličanek jsou profesionálky, zatímco naše děvčata jsou amatérky, a kromě tréninku chodí do práce, proto si všechny holky zaslouží velkou pochvalu za předvedené výkony,“ zaznělo z trenérových úst.

Až po chvíli Vít Chalupa připustí, že kromě nadšení hlodá i ten druhý pocit, že postup byl tak blízko. „Chtěli jsme skončit do pátého místa, abychom šli na Španělsko nebo Belgii, to se bohužel nepodařilo a museli jsme nastoupit proti Anglii.“

Ženský ragbyový tým je jedním z těch, který dostává podporu od Národní sportovní agentury s cílem probojovat se na letní olympiádu v Los Angeles 2028.

„Finanční prostředky nám přišly poměrně pozdě, teprve měsíc před mistrovstvím Evropy. První věc, na kterou jsme finance využili, je regenerace. Holky musí chodit do zaměstnání, nemají tolik času na regeneraci jako profesionálky, a právě tento fakt se ukázal jako hodně klíčový. Holky zvládly těžké zápasy lépe než loni, z kvalifikace jsme se vrátili v pohodě, až na nějaké naraženiny, což je v našem sportu pravidlem.“

České ragbistky se držely proti týmům z Ostrovů
České ragbistky se držely proti týmům z Ostrovů

Letos se hrála kvalifikace na mistrovství světa, příští rok čeká kvalifikace na olympiádu v Paříži 2024.

„Kvalifikace na olympiádu bude mnohem náročnější než na mistrovství světa, kde startuje šestnáct týmů, na olympiádě o čtyři méně, ale doufám, že naši hru ještě rozvineme,“ ví Chalupa.

S ženským ragby to může být dobré v Česku i v budoucnu. Na mistrovství Evropy hráček do 18 let obsadil český tým páté místo. Děvčata se dvakrát postavila Angličankám, ale vždy těsně prohrála. „Hrály jsme vyrovnaná utkání s Irskem a Anglií, porazili jsme Skotky, Portugalky a Belgii,“ těšilo trenéra Stanislava Krále. „Z celého víkendu jsem nadšen, podařilo se nám vylepšit historické maximum, sedmé místo, z minulého mistrovství. Celkový výsledek je rozhodně nadplán.“

Ročníkové výběry jsou hodně ovlivněny kvalitou hráček. Česká ragbyová základna není příliš široká, ale blízká budoucnost by nemusela být špatná. „Pět hráček z letošního týmu odchází, tři už jsou vlastně v ženské reprezentaci,“ vypočítává Král. „Pro zbytek je to velká výhoda, že budou moci uplatnit zkušenosti z letošního roku na druhém mistrovství po sobě. Navíc přichází poměrně silné ročníky, kde máme dobré hráčky.“

SEDMIČKOVÉ TÝMY NA ME

(nejvyšší kategorie ME – Championship)

MUŽI, 9. místo: Záchrana v elitní skupině mistrovství Evropy byla blízko, o neúspěchu rozhodl nevydařený závěr zápasu s Gruzií. Při horším skóre byla remíza málo. V kvalifikaci na mistrovství světa se do rozhodujícího zápasu postoupit nepodařilo.
ŽENY, 7. místo: Stejný počet bodů jako šestá Belgie, cenné je především vítězství nad Španělskem při prvním turnaji v Lisabonu. Výbornou formu si ženy přivezly i na kvalifikaci na mistrovství světa, kde podlehly Anglii.
DOROSTENCI DO 18 LET, 5. místo: Mezi dvanácti týmy obsadili páté místo, nad jejich síly byli vítězní Francouzi a bronzoví Portugalci. Historický úspěch a naděje do budoucna.
DOROSTENKY DO 18 LET, 5. místo: Na domácím mistrovství hrály vyrovnané zápasy s Irskem a Anglií, vyšláply si na Skotsko, Belgii a Portugalsko. Znovu velká perspektiva.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud