16. února 2018 • 14:50

Letošní squashové mistrovství slibuje drama! Koukalova účast je nejistá

Autor:
Jan Koukal má 18. českých titulů. Taková vizitka nemá u nás obdoby.
TOP VIDEA
RENTGEN: Jak se dalo předejít holomajzně mezi Baníkem a Spartou RENTGEN: Jak se dalo předejít holomajzně mezi Baníkem a Spartou
LIGA NARUBY: Nitu pokoušel podavač, Baroš uklízečem a pražské ku..vy LIGA NARUBY: Nitu pokoušel podavač, Baroš uklízečem a pražské ku..vy
VŠECHNA VIDEA ZDE

Začátkem března se uskuteční svátek domácího squashe - mistrovství České republiky. Stejně jako loni proběhne na skleněném kurtu v pražské nákupní Galerii Harfa. Doposud však není jistá účast obhájců prvenství – Jana Koukala, osmnáctinásobného domácího krále a Zuzany Kubáňové, která v roce 2017 vybojovala titul poprvé. Oba totiž limituje zranění. Na vrcholové squashové akci budou chtít být vidět hráči, kteří v této sezoně uspěli na zahraničních turnajích PSA. Úvodní kolo se rozjede 1. března, finálové duely jsou v plánu v neděli 4. března.Od roku 2000 prohrál na republikovém mistrovství jediný zápas, přesněji v semifinále v roce 2009. Jan Koukal získal z domácího mistrovství již osmnáct titulů, jeho cílem je počet triumfů zaokrouhlit na dvacet. V letošním roce je však jeho účast nejistá.

„Pořád nevím. Rozhodnu se v den přihlášky,“ konstatoval Koukal s tím, že dá vědět do 27. února do 10:00, kdy se přihlášky uzavírají. To už bude jisté, zda squashová domácí legenda v Galérii Harfa nakonec bude hrát. Koukal se potýká se zraněním, navíc toho letos moc neodehrál.

Výjimkou byl poslední „áčkový“ turnaj v Ostravě, kde se minulý týden dostal do finále, tam utkání proti Danielu Mekbibovi ale skrečoval. „Bylo to fajn squashové protažení,“ doplnil vítěz 34 turnajů PSA, který se v domácím žebříčku propadl až za nejlepší desítku.

Na svůj první titul má v plánu zaútočit Martin Švec, který v prosinci zaznamenal největší úspěch své dosavadní kariéry. V íránském Teheránu se dostal do finále turnaje PSA s dotací 10 tisíc dolarů. Během roku se připravuje v Praze, občas trénoval také se světovou jedničkou – Grégory Gaultierem nebo s jinými zahraničními hráči.

„Pokud Koukal nebude zraněný, tak počítám s tím, že nastoupí. Doufám, že hrát bude. Pokud bych turnaj měl vyhrát, nechtěl bych, aby se říkalo, že to bylo z důvodu absence největšího favorita,“ prohlásil Švec, který se vyloženě chce soustředit na svoji hru. V současné době je nejvýše postavený český hráč na žebříčku PSA (113. místo). „Pakliže by Koukal vyhrál, nezbývá než uznat, že je pořád nejlepší,“ dodal Švec.

Podobné ambice má také Daniel Mekbib, který je na žebříčku čtyři místa za ním. „V sezoně jsem hrál dobře proti hráčům z první stovky, dokonce i z padesátky. Na turnaj v Praze se těším. Chtěl bych, aby Honza Koukal určitě hrál,“ tvrdil Mekbib, který si v prosinci zahrál semifinále Prague Open a nyní odletěl na turnaje do Kanady.

Vysoko pomýšlí loňský finalista Jakub Solnický nebo Ondřej Uherka, který se rovněž pravidelně zúčastňuje turnajů PSA. Překvapit může junior Viktor Byrtus. Největší český talent dokáže porážet dospělé hráče, v minulém ročníku málem porazil v pětisetové bitvě ve čtvrtfinále Daniela Mekbiba.

V ženském turnaji není jisté, zda se akce zúčastní racketlonová šampionka Zuzana Kubáňová. Ta si ziskem loňského titulu splnila svůj squashový cíl. Uspět určitě hodlá Anna Serme, která ještě titul na MČR nezískala a momentálně je na 82. místě světového žebříčku. V minulých třech ročnících byla pokaždé ve finále a v posledních dvou byla velmi blízko zisku titulu.

Do hry však vstupuje Olga Kolářová, čtyřnásobná královna. Po mateřské dovolené opět trénuje a její důrazný styl může patřit opět k nejlepším. „Na pozice nejlepších se dere několik squashistů, kteří mají potenciál se probojovat do první světové stovky a prosazují se na akcích PSA. Myslím, že v letošním roce drama bude hned dvojnásobné – nejdříve budeme čekat, jestli se Koukal přihlásí. Pokud nastoupí do turnaje, nemá rozhodně nic jistého. V ženách očekávám souboj mezi Serme a Kolářovou,“ prohlásil Tomáš Fořter, generální sekretář České asociace squashe.

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 8. kola Fortuna ligy »

9. kolo Fortuna ligy:

Zlín - Ostrava (pá 21.9., 18:00), Olomouc - Dukla (so 22.9., 15:00), Opava - Teplice (so 22.9., 17:00), Mladá Boleslav - Slovácko (so 22.9., 17:00), Karviná - Příbram (so 22.9., 17:00), Sparta - Liberec (so 22.9., 19:00), Slavia - Bohemians (ne 23.9., 18:00), Jablonec - Plzeň (po 24.9., 18:00)
Klasická verze
Mobilní verze