31. května 2018 • 10:01

V Jižní Americe se probouzí squashová síla. Patří k nejlepším, říká Švec

Autor: nne
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Velký večer Sparty! Priske fantasticky vystřídal, říká Kučera. Nakopnul i Trpišovského
Za Jágrem a Pastrňákem. Nahlédněte s námi za kulisy NHL a slávy čísla 68
VŠECHNA VIDEA ZDE

V popularitě zde vládne fotbal, baseball nebo motorsport. Čím dál více je ale v Jižní Americe slyšet také o squashi. Důvod? Peruánská hvězda Diego Elias nebo Kolumbijec Miguel Angel Rodriguez, který v květnu opanoval jako první jihoamerický sportovec prestižní British Open. „Myslím, že o hráčích z tohoto kontinentu budeme slyšet čím dál víc. Mají neskutečnou fyzičku a jsou velice mrštní,“ tvrdil Martin Švec, přední český squashista, který zde nedávno odehrál tři turnaje.Mekkou squashe je africký Egypt, mohutně se však rozrůstá v USA nebo v Indii. Jen v Číně nebo v Japonsku je v ústraní. Naopak rostoucí úroveň zaznamenává Jižní Amerika. „Zdejší hráči dříve sotva překročili hranici první stovky, teď už jsou mezi dvaceti nejlepšími. Kolumbijec Rodriguez je čtrnáctý, Peruánec Elias dvanáctý a slyšet je také o Mexičanovi Cesaru Salazarovi,“ popisoval Martin Švec, který během května byl na turnajích v Argentině, Paraguayi a v Brazílii. Maximem však bylo čtvrtfinále.

Jaké poznatky si Švec přivezl zpět do České republiky? „Členská základna se u nich rozrůstá a někteří hráči jsou až neuvěřitelní. Mají obrovskou energii a soupeře uběhají,“ všiml si druhý nejlepší český squashista. A také mají jednu patrnou výhodu – Jihoameričané hrají a trénují ve vysokých nadmořských výškách. Jejich fyzická zásoba je nevyčerpatelná... „Nemohl jsem pochopit, v čem tam hrají. Většina squashových center jsou jen lehce zastřešená a kurt je prakticky venku. Zápasy probíhají v obrovském dusnu. Třeba během utkání v Sao Paulu jsem propotil trenýrky, které jsem si musel vyměnit o přestávce,“ popisoval těžkosti Švec.

Podle českého squashisty jsou Jihoameričané ve výměnách velice trpěliví. Mohou na kurtu běhat klidně několik hodin. Když vycítí slabou chvilku u protivníka, ihned udeří. „Je to s nimi strašně těžké, šílená běhačka. Alespoň bude někdo vzdorovat útočným Egypťanům,“ doplnil Švec, který však domácí hráče pokaždé porazil. Sám však na jihoamerické tour chtěl trochu víc. „Pokaždé jsem skončil na raketě nasazeného hráče z Evropy. Alespoň jsem nabral zkušenosti,“ doplnil squashista, který je jinak se skončenou sezonou nadmíru spokojený. Vždyť poprvé v kariéře ovládl zahraniční turnaj PSA a zahrál si také finále domácího mistrovství, kde podlehl Danielu Mekbibovi.

Jihoamerické squashové hvězdy

Diego Elias (Peru) 12. místo na světě
Miguel Angel Rodriguez (Kolumbie) 14. místo na světě
Cesar Salazar (Mexiko) 26. místo na světě

Témata:  squash, švec
Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud