Uhynula Sixteen (†20). Vládla v Pardubicích, vydělala miliony | iSport.cz
3. září 2020 • 20:38

Uhynula Bílá královna Sixteen (†20). Vládla v Pardubicích, vydělala miliony

Autor: apr
Vstoupit do diskuse
2
TOP VIDEA
iSport podcast: Byla penalta proti Slavii zářez, nebo sudí neměli jinou možnost?
Palát chce pohár přivézt do Čech. Jak prožíval bublinu?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Byla klenotem českého dostihového sportu. Ač drobná, porážela statné koně. Ve čtvrtek vpodvečer legendární Sixteen ale vydechla naposledy. Bylo jí 20 let. Jako jediná klisna doběhla Velkou pardubickou pod devět minut, celkově jde o druhý nejrychlejší čas v historii. Slavný český dostih vyhrála dvakrát – v roce 2007 v sedle s Dušanem Andrésem, rok nato s Josefem Bartošem.„Je aristokratka, ale i potvora,“ prohlásil o ní nejznámější český žokej a její trenér Josef Váňa. Sixteen, bílá dostihová klisna patřila k nejlepším českým koním. I ve výběhu si dokázala zjednat respekt. Čtyřicetkrát běžela steeplechase, rovných deset z nich vyhrála. Zúčastnila se i čtyř závodů s proutěnými překážkami a sedmnácti rovinných dostihů.

Po Velké pardubické v roce 2012 odešla do zaslouženého důchodu. Rok nato ji potkaly mnohem vážné problémy. Dostala koliku a málem uhynula. „Měla vnitřní kýlu a utrhnul se jí závěs slepého a tlustého střeva. Kdybychom ji večer neobjevili, tak by to asi do rána nepřežila. Byla blízko smrti,“ řekla Blesku ošetřovatelka Lucie Starostová.

Úspěšná klisna, která ve své kariéře vydělala téměř 10 milionů korun, si nakonec odpočinku od závodění užila osm let. Ve čtvrtek 3. září ale ve 20 letech zemřela.  

„Byla jednou z největších legend. Přezdívalo se jí Bílá královna. V roce 2007, když jí britská princezna Anna předávala cenu při prvním vítězství ve Velké pardubické, řekla o ní: ‚Tak malá kobylka, s tak velkým srdcem.‘ Myslím, že to přesně charakterizuje její život,“ řekl pro Českou televizi Jaroslav Bouček, majitel Sixteen.

Vstoupit do diskuse
2

Sport 2020

French Open 2020 (27. září - 11. října 2020, Paříž)
Los Vše o Roland Garros 2020

Velká pardubická (11. října 2020, Pardubice)
130. Velká pardubická ONLINE Vše o Velké pardubické 2020 Vítězové a historie dostihu

Zrušené a odložené akce
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy se nakonec ani kompletně nedohrála.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud