Česko - Makedonie 25:24. Úžasný obrat a chycená sedmička na konec!

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Čeští házenkáři po dalším úžasném vítězném dramatu na mistrovství Evropy živí naději na postup do semifinále. V druhém duelu čtvrtfinálové skupiny s neoblíbenou Makedonií dokázali zvrátit nepříznivý vývoj a zvítězili 25:24, když ještě po konečném hvizdu brankář Tomáš Mrkva chytil sedmičku. Češi teď musí ve středu porazit Slovinsko a čekat na další výsledky, do semifinále postupují dva první celky ve skupině.

Český tým v šestičlenné čtvrtfinálové skupině po úvodní prohře od Německa oslavil první vítězství a se čtyřmi body je na čtvrtém místě. Stejně bodů mají druhé Španělsko a třetí Německo. Reprezentace dosáhla na třetí výhru na turnaji, předtím v základní skupině zdolala Dány a Maďary.

V závěrečném utkání čtvrtfinálové fáze změří reprezentanti ve středu síly se Slovinskem, bronzovým medailistou z loňského světového šampionátu. Pokud zvítězí a zároveň Německo bude remizovat se Španělskem, postoupí Češi senzačně do semifinále, kam projdou první dva celky skupiny.

VIDEO | Podívejte se na sestřih zápasu Makedonie - Česko

Češi částečně oplatili Makedonii porážky z minulých let. Balkánský soupeř je s pomocí rozhodčích předloni vyřadil ve světové kvalifikaci a předtím i v evropské kvalifikaci. Na ME v roce 2014 spolu oba soupeři remizovali a dva roky předtím zvítězila opět Makedonie.

Čeští trenéři udělali změnu v sestavě a do utkání nasadili dodatečně povolaného Šlachtu místo Zemana. Reprezentantům nevyšel úvod a kvůli dvěma brzkým vyloučením Landy už ve 12. minutě prohrávali o čtyři branky.

Češi se několikrát zlobili na ruské rozhodčí, řesto reprezentanti do pauzy stáhli skóre na 11:13.

VIDEO | Takhle slavili čeští házenkáři v šatně po výhře

Národnímu týmu nevyšel ani vstup do druhého dějství, a když ve 43. minutě zvýšil Velkovski na 20:15 pro Makedonii, zdálo se rozhodnuto. Jenže Češi ukázali nesmírně bojovného ducha. Galiu v brance nahradil Mrkva a jeho spoluhráči začali mohutně dotahovat.

Hrstka ve 49. minutě snížil ze sedmičky už jen na rozdíl dvou tref a po několika Mrkvových zákrocích ze stejné situace v 54. minutě srovnal. V 57. minutě poslal Horák, který byl s osmi góly nejlepší střelec, český celek poprvé do vedení.

Makedonci pak srovnali, ale v 59. minutě propálil vše před sebou Kašpárek. Balkánský soupeř pak okolo závěrečné sirény dostal míč do sítě a ruští sudí po poradě u videa nařídili sedmimetrový hod, který Mrkva Manaskovovi chytil a odstartoval českou radost.

Reprezentace hraje na mistrovství čtvrtfinálovou fázi poprvé od roku 2010, kdy obsadila desáté místo. Českým maximem je šestá příčka z roku 1996.

Čtvrtfinálová skupina II:

ČR - Makedonie 25:24 (11:13)
Sestava a branky ČR:
Galia, Mrkva - Horák 8, Kašpárek 6, Hrstka 4/4, Zdráhala 4, Číp 2, Šlachta 1, Bečvář, Stehlík, Petrovský, Mubenzem, Kasal, Landa, Kotrč, Sviták.
Nejvíce branek Makedonie: Taleski 5. Rozhodčí: Voloďkov, Zotin (oba Rus.). Sedmimetrové hody: 4/4 - 4/2. Vyloučení: 5:2. ČK: 56. Landa.

Slovinsko - Španělsko 31:26 (13:12)

Rozpis zápasů a tabulky ME v házené 2018 najdete ZDE »