Formule 1 potvrdila červencový návrat! Úvodní závody se pojedou v Rakousku | iSport.cz
Ivo Pospíšil
2. června 2020 • 11:49

Na úvod rakouský double! Formule 1 potvrdila červencový návrat

Autor: Ivo Pospíšil, ČTK, adl
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Hancko je neformální lídr. Kolem něj se vytvořila parta, chválí stopera Kotal
PRVNÍ DOJMY: Dva hlavní důvody, proč se Sparta zvedla a vyhrála pohár
VŠECHNA VIDEA ZDE

Svět se snaží vrátit do normálu a oni s ním. Budou se izolovat od lidí, procházet testy na COVID-19 a jezdit jen před hrstkou diváků. „Lepší závody duchů než nic,“ uvedl předseda asociace jezdců Alexander Wurz k plánovanému restartu sezony F1. Ten, jak v úterý potvrdilo vedení šampionátu, nastane na začátku července v Rakousku – dvěma závody ve dvou týdnech. A otevírá se prostor i pro další experimenty.Příští týden se ještě sejdou u svých herních konzolí. Charles Leclerc, Max Verstappen, Pierre Gasly nebo Lando Norris… Ti všichni přislíbili, že se v době koronavirové pauzy zúčastní alespoň virtuálního závodu 24 hodin Le Mans.

Zdá se, že to však bude jejich poslední hra po síti. A pak už zábavu z gaučů a křesel vystřídá reálná a nesmlouvavá řež na trati. „Už se na to všichni těší,“ řekl šéf asociace jezdců F1 Alexander Wurz. Po úterním prohlášení vedení Formule 1 už nic nebrání tomu, aby se kolotoč nejrychlejších závodů na světě opětovně rozjel na začátku července Velkou cenou Rakouska.

Souhlas k tomu dala i místní vláda s ministrem zdravotnictví Rudim Anschoberem.

Těšíte se na restart F1? Zapojte se do nových diskuzí na iSport.cz >>>

Nebude to bez omezení – podle předběžných návrhů opatření by se každý člen, včetně personálu, měl izolovat od místních obyvatel, všichni by se měli dopravit charterovými lety přímo na vojenské letiště ležící v blízkosti Red Bull Ringu a každý účastník závodu bude muset před vstupem do země absolvovat testy na koronavirus. Přesto by se mohl povolit vstup až pětistovce diváků.

„Myslím, že nikdo v motosportu, žádný pilot a já taky ne, není příznivcem závodu duchů. Žijeme z emocí, které spolu sdílíme, nicméně ať už jsem mluvil s kterýmkoliv jezdcem, nikdo neřekl: Tohle nechci jet. Nebo: Takhle je to špatně. Ve skutečnosti je to totiž dobře, protože máme povinnost vůči našemu průmyslu. Závody duchů jsou cestou, jak se vrátit na okruhy dříve, než kdybychom čekali na závody s fanoušky,“ přiznal Wurz.

Co se pak týče dalších podniků, zdá se, že již došlo k uklidnění situace natolik, že by ani případná hrstka pozitivních testů nemusela mít na start Grand Prix (jako když se v březnu rušil závod v Austrálii) vliv. „Myslím, že současný stav je ve srovnání s Austrálií jiný, protože naše znalost viru je také jiná,“ prohlásil předseda lékařské komise FIA Gerard Saillant, podle nějž by Mezinárodní automobilová federace zvládla i deset pozitivních případů v paddocku, aniž by se podnik musel rušit. „Musíme se snažit předvídat a vědět, kde je správná hranice, za niž by už nebylo možné pokračovat. Ale myslím, že to pro nás už teď není problém,“ mínil Saillant.

Proto se tak už plánuje, co po restartu sezony dál. Jen v Rakousku se chystají dva podniky, první 5. července, druhý o týden později, a rovněž se přemítá i nad další revoluční změnou v programu. Ta by se týkala právě druhého závodu, kde by se místo kvalifikace jel v sobotu odpoledne kvalifikační závod na třicet minut. Do něj by jezdci nastupovali v opačném pořadí hodnocení mistrovství světa a konečný výsledek by stanovil postavení na startu nedělní Velké ceny. Návrh údajně podpořily všechny týmy, kromě Mercedesu, který by na něm zřejmě nejvíce tratil.

Po doublu v Rakousku se následně pojede jeden podnik v Maďarsku a další dvojzávod ve Velké Británii. I zde prý vláda podle BBC pořádání v srpnovém termínu povolila a jezdců by se neměla týkat ani dvoutýdenní karanténa, která je jinak pro návštěvníky země povinná.

Až 15 závodů a konec v prosinci

Podle prohlášení na webu formule 1 se zatím všechny závody pojedou bez diváků a za přísných hygienických opatření. Konečný program seriálu by měl být zveřejněn v nejbližších týdnech. Uskutečnit se má 15 až 19 závodů a mistrovství by mělo skončit v prosinci.

„V posledních týdnech jsme neustále jednali se všemi partnery včetně stájí a Mezinárodní automobilové federace, abychom připravili úvodní část kalendáře pro sezonu 2020 a mohli za co nejbezpečnějších podmínek začít závodit,“ uvedl na webu šéf seriálu Chase Carey.

„Sezona sice odstartuje bez diváků na závodech, ale věříme, že v příštích měsících bude situace už natolik bezpečná, že je budeme moci znovu přivítat zpátky. Jsme přesvědčení, že návrat formule 1 udělá radost sportovním fanouškům na celém světě,“ dodal.

Nejbližší plán závodů F1

5. července GP Rakouska I.
12. července GP Rakouska II.
19. července GP Maďarska
2. srpna GP Británie I.
9. srpna GP Británie II.
16. srpna GP Španělska
30. srpna GP Belgie
6. září GP Itálie

Deník Sport, Sport Magazín i časopis GÓÓÓL kupujte pohodlně ONLINE na iKiosek.cz »

Titulní strana, deník Sport, úterý 2. června

Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy pokračuje od 23. května. Na začátku června se rozjela na Britských ostrovech i Premier League.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud