Ivo Pospíšil
25. října 2020 • 20:10

Ze sedmé řady i o 0,4 vteřiny. Ikonické výhry Hamiltona při cestě k rekordu

Vstoupit do diskuse
0
 • Britský pilot formule jedna Lewis Hamilton v počtu výher předčil legendárního Michaela SchumacheraBritský pilot formule jedna Lewis Hamilton v počtu výher předčil legendárního Michaela SchumacheraFOTO: Koláž iSport.cz

  Historický milník pokořen. A jakkoliv to zní krutě: Michael Schumacher je už jen druhý! Novým rekordmanem v počtu výher v F1 se stal Lewis Hamilton, který po triumfu v GP Portugalska zaznamenal 92. prvenství, a definitivně se tak v historickém žebříčku odpoutal od německé legendy. „Musím to teprve vstřebat,“ netajil se. V článku iSport.cz si přečtěte o některých ikonických výhrách, které britský pilot zažil na cestě k rekordnímu triumfu.

 • Ta první… GP KANADY 2007

  Od jeho debutu tou dobou uplynuly necelé tři měsíce. Získal zde i svou první pole position. A po 70 kolech GP Kanady bral Lewis Hamilton 10. června 2007 své první vítězství v F1, čtyři vteřiny před Nickem Heidfeldem. Šlo teprve o jeho šestý závod v F1 a Niki Lauda se už tehdy nechal slyšet, že je jeho výkonem unesen. Nebyla to navíc jediná událost závodu. Šlo též o stejný podnik, kdy Polák Robert Kubica vletěl v rychlosti 300 km/h do zdi. Hrozivou nehodu přežil naštěstí nezraněn.

  Britský pilot Lewis Hamilton v roce 2007, kdy úspěšně debutoval ve formuli jednaFoto Profimedia.cz

 • Ta nejsladší… GP ABÚ ZABÍ 2014

  Líbí se mu v Rusku. Své speciální kouzlo má pro něj domácí a diváky obsypaná GP Británie v Silverstone. Ale jen v jednom závodě zažil tenisovou hantýrkou. Race, victory, title (závod, triumf, titul). A to byla GP Abú Zabí 2014, kdy v poslední bitvě sezony uzmul po vítězství první titul v Mercedesu a druhý v životě (po šestileté pauze). Byl to začátek jeho éry a rovněž naposled, kdy se stal mistrem světa v závěrečném podniku sezony. Od té doby už vítězil výhradně s předstihem.

  Britský pilot F1 Lewis Hamilton během vítězné Velké ceny v ABÚ ZABÍ z roku 2014Foto Profimedia.cz

 • Ta nejdominantnější… GP BRITÁNIE 2008

  Dva závody vyhrál Lewis Hamilton s náskokem nad 30 sekund. Sedm bitev ovládl s trhákem nad 20 vteřin. Ten největší zářez ale rodák ze Stevenage zaznamenal v GP Británie 2008, kdy zvítězil s náskokem minuty a osmi vteřin před Nickem Heidfeldem. Zde, po bláznivém průběhu nedostal od něj právě jen Heidfeld a Rubens Barichello kolo. A šlo tehdy o nejsilnější vítězství od GP Austrálie 1995, kdy Damon Hill nadělil druhému Olivieru Panisovi v cíli i dvě kola.

  Britský jezdec Lewis Hamilton v roce 2008, kdy ovládl velkou cenu na domácím okruhu ve Velké BritániiFoto Profimedia.cz

 • Ta nejpracnější… GP NĚMECKA 2018

  Michael Schumacher dokázal v GP Belgie 1995 vyhrát i ze 16. místa na startu. Jaký je v tomhle nejlepší comeback Lewise Hamiltona? GP Německa 2018, kdy zvítězil navzdory tomu, že začínal závod ze čtrnácté pozice (v kvalifikaci měl problém s hydraulikou). „Zázraky se dějí,“ smál se pak v cíli a šlo i o závod, který byl zlomový v boji o titul se Sebastianem Vettelem . Byl to totiž jezdec Ferrari, jenž v klidu třímal vedení, ale 15 kol před koncem po hrubé chybě na mokré trati havaroval.

  Britský pilot formule jedna Lewis Hamilton během výhry ve Velké ceně Německa v roce 2018Foto Profimedia.cz

 • Ta nejtěsnější… GP ABÚ ZABÍ 2016

  Jak moc se tehdy snažil… Vzpomínáte, šlo o poslední závod sezony a Lewis Hamilton věděl, že jediná šance, jak ještě sesadit z vedoucí příčky týmového rivala Nika Rosberga je vyhrát a doufat, že se mezi ně v čele ještě někdo vklíní. Brit proto svého soka dostával pod tlak i tím, že se ho na 1. místě brzdil, aby dal ostatním šanci se přiblížit. Sebastian Vettel byl blízko (0,4 vteřiny), ale Němce nedal. A tak Hamiltonův triumf o 0,439 sekundy byl i tím nejhořčím. Titul bral Rosberg a skončil.

  Britský jezdec Lewis Hamilton jako vítěz Velké ceny v Abú Zabí v roce 2016Foto Profimedia.cz

 • Ta nejčastější… GP MAĎARSKA

  Ve své kariéře vyhrál už na 26 odlišných místech (Schumacher vyhrál různých 22 podniků). Které místo je však pro Lewise Hamiltona nejvíc zaslíbené? Je to tradiční avšak na předjížděcí manévry komplikovaný maďarský Hungaroring, kde celkem vyhrál už osmkrát v životě – zvítězil na něm nejen ve své první sezoně, ale i té aktuální. V závěsu pak je 7 triumfů z Kanady nebo domácí GP Británie. Najdou se ale i podniky, kde se nikdy nedočkal: GP Evropy, GP Koreji nebo GP Indie.

  Britský šampion formule jedna Lewis Hamilton po vítězné Velké ceně v Maďarsku v roce 2020Foto Profimedia.cz

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud