Hromadná pranice o trůn v MotoGP: nebývalé drama, kdo má šanci na titul? | iSport.cz
23. září 2020 • 15:30

Hromadná pranice o trůn v MotoGP: nebývalé drama, kdo má šanci na titul?

Vstoupit do diskuse
0
 • Kdo všechno má šanci se poprat o trůn v MotoGP? Kdo všechno má šanci se poprat o trůn v MotoGP?FOTO: Koláž iSport.cz

  Král vyklidil trůn. A boj o nástupnictví se zvrhl v hromadnou pranici. „Nejvyrovnanější sezona posledních let? Rozhodně,“ zní na adresu letošního ročníku MotoGP. Po půlce sezony je při absenci Marka Márqueze namočeno do bitvy o titul přes 10 borců. Sedm závodů vyhrálo šest různých jezdců. A první čtyři dravce v čele MS dělí jen čtyři body! Kdo z nich nakonec uspěje?

 • 7. Takaaki Nakagami - 63 bodů

  Věk: 28 let
  Národnost: Japonsko
  Tým: LCR Honda
  Počet letošních výher/pódií: 0/0

  Světe, podrž se, nejlepším jezdcem reprezentujícím v posledních letech dominantní značku Honda je tenhle 28letý Japonec (na netovární značce), jenž závodí od roku 2007, ale ani jednou ještě nebyl v celkovém pořadí v elitní pětce. Natolik bláznivá sezona to letos je, že v ní je jen 21 bodů od titulu Takaaki Nakagami.

  Jenže je spolehlivý, trpělivý, ani jednou letos neodstoupil a díky tomu nechává za sebou i Valentina Rossiho. „Rád bych vybojoval i nějaké pódium,“ přál si a nejblíže mu zatím byl v GP Andalusie, kde skončil o necelou vteřinu čtvrtý. Kdo by ho tipoval před sezonou tak vysoko?

  Takaaki Nakagami v péči člena týmu po tréninku na GP České republiky v BrněTakaaki Nakagami v péči člena týmu po tréninku na GP České republiky v BrněFoto Reuters

 • 6. Jack Miller - 64 bodů

  Věk: 25 let
  Národnost: Austrálie
  Tým: Pramac Ducati
  Počet letošních výher/pódií: 0/2

  V MotoGP jezdí už šestou sezonu, tahle ale teprve začíná stát za to. O titul v Moto3 v roce 2014 přišel Jack Miller jen o dva body za Alexem Márquezem a vždy ho doprovázela pověst svéhlavého paličáka. Jenže už teď má na kontě dvě pódia a i navzdory dvěma odstoupením (o víkendu to bylo kvůli technickým potížím) se drží se satelitní ducati na dostřel. „V dalším závodě se vrátím silnější. Ještě uvidíte,“ vzkázal.

  Zarputilý Australan navíc nezapře kluka z farmy. Odpočinek? To je pro něj rybaření, lov a kempování v divoké přírodě. Džungle na trati je pro něj jen další výzvou.

  Australský závodník Jack Miller v kvalifikaci na italské Grand PrixAustralský závodník Jack Miller v kvalifikaci na italské Grand PrixFoto Reuters

 • 5. Franco Morbidelli - 64 bodů

  Věk: 25 let
  Národnost: Itálie
  Tým: Petronas Yamaha
  Počet letošních výher/pódií: 1/2

  Učedník přerostl mistra? Zřejmě ano. Byl to Franco Morbidelli, jenž byl prvním „studentem“ v dnes proslulé akademii Valentina Rossiho, a nyní tenhle dlouhovlasý rodák z Říma útočí na elitu.

  V Rakousku to byl jeho stroj, který po srážce s Johannem Zarkem letěl vzduchem – naštěstí vše dobře dopadlo a v GP San Marina si syn italského otce a brazilské matky připsal první triumf v MotoGP. Nemusel být sám, kdo z akademie VR46 usiluje nyní o titul. Velký potenciál ukazuje i Francesco Bagnaia, ten ale tři závody vynechal kvůli zranění a v poslední GP z první příčky spadl.

  Šílená nehoda: Rossi přežil horror! Motorky mu svištěly kolem hlavy - čtěte zde »

  Závod třídy MOTOGP v Rakousku byl po srážce Franca Morbidelliho s Johannem Zarcem ve více než třísetkilometrové rychlosti přerušen a zkrácen na 20 kol.Závod třídy MOTOGP v Rakousku byl po srážce Franca Morbidelliho s Johannem Zarcem ve více než třísetkilometrové rychlosti přerušen a zkrácen na 20 kol.Foto Repro youtube.com

 • 4. Joan Mir - 80 bodů

  Věk: 23 let
  Národnost: Španělsko
  Tým: Suzuki Ecstar
  Počet letošních výher/pódií: 0/3

  Parafrází Forresta Gumpa: Zřejmě nejvíc největší překvapení ve špičce. Joan kdo? Joan Mir jezdící na Suzuki! „Sám tomu nerozumím. Šílená sezona,“ smál se 23letý Španěl působící v MotoGP teprve druhým rokem.

  Vloni byl dvanáctý, teď je ale jen čtyři body od absolutního čela a s úžasnou bilancí tří pódií z posledních čtyř závodů. Určitě by byl i první, kdyby nemusel z GP Španělska a GP České republiky po nehodách odstoupit. Stejně jako pětinásobný mistr Jorge Lorenzo pochází z Mallorky, a jelikož jeho otec má obchod se skateboardovými věcmi, i on umí na prkně řadu triků.

  Joan Mir s trofejí za druhé místo v italské GPJoan Mir s trofejí za druhé místo v italské GPFoto Reuters

 • 3. Maverick Viňales - 83 bodů

  Věk: 25 let
  Národnost: Španělsko
  Tým: Monster Yamaha
  Počet letošních výher/pódií: 1/3

  Raketa Maverick. Američané s ní ničili pozemní cíle během války v Perském zálivu, on zase (a že je také milovník létání) s tímto jménem útočí na první titul v MotoGP. Podle nezaujatých expertů je to právě on, kdo by měl mít nejlepší schopnosti na to uspět. „Přesně tohle jsem potřeboval,“ hlásil po výhře v poslední GP Emilia Romagna.

  A že toho už zažil dost. V prvním závodě v Rakousku ho málem trefila (stejně jako Valentina Rossiho) letící motorka a v tom druhém zase musel pro selhání brzd duchapřítomně seskočit ze své yamahy v rychlosti 227 km/h. Ta následně vzplála.

  Maverick Viňales seskočil z nebrzdící motorky v rychlosti 227 km/hMaverick Viňales seskočil z nebrzdící motorky v rychlosti 227 km/hFoto Repro Nova Sport

 • 2. Fabio Quartararo - 83 bodů

  Věk: 21 let
  Národnost: Francie
  Tým: Petronas Yamaha
  Počet letošních výher/pódií: 2/2

  Říká si El Diablo a měl přímo pekelný start – z prvních dvou závodů urval dvě vítězství. Jenže od té doby se už na bednu nepodíval, v San Marinu ztratil porci bodů po pádu a trhák poztrácel.

  Vzepne se 21letý talent, který v příští sezoně nahradí Valentina Rossiho v tovární Yamaze, k dalšímu útoku? „Budu bojovat až do konce,“ slíbil mladík s vytetovaným tygrem na paži.

  Když před šesti lety začínal v MS, Dorna kvůli němu musela snížit povolený věkový limit na 15 let. Ač na rozdíl od ostatních nemá z nižších kubatur ani jeden titul, nese se s ním, že je nový Márquez. Vystřídá ho na trůnu?

  Fabio Quartararo s jedním ze svých vzorů, Valentinem Rossim na stupních vítězů v JerezuFabio Quartararo s jedním ze svých vzorů, Valentinem Rossim na stupních vítězů v JerezuFoto Reuters

 • 1. Andrea Dovizioso - 84 bodů

  Věk: 34 let
  Národnost: Itálie
  Tým: Ducati Team
  Počet letošních výher/pódií: 1/2

  V éře Marka Márqueze vždy ostrouhal. Jezdil skvěle, ale v posledních třech letech byl pokaždé jen druhý. Přišel konečně jeho čas? „Zasloužil by si to,“ řekl Karel Abraham na adresu italského dříče.

  Dovizioso paradoxně nesbírá jedno pódium za druhým jako dřív (vyhrál jen v GP Rakouska), ale zatím ani jednou neodstoupil a pečlivě shromažďuje body.

  Může to být příběh jako hrom – o to víc, že se po sezoně s Ducati (a možná i kariérou) loučí. S týmem se totiž nedohodl na nové smlouvě a v poslední GP Emilia Romagna vozil na kombinéze kvůli prohrané sázce nápis: Nezaměstnaný. Odejde jako král?

  Andrea Dovizioso nastoupil v Itálii s nápisem nezaměstnaný na kombinéze...Andrea Dovizioso nastoupil v Itálii s nápisem nezaměstnaný na kombinéze...Foto Twitter.com

 • Další pořadí a závody

  Průběžné pořadí MS (po 7 závodech)

  1. Dovizioso (It./Ducati) 84
  2. Quartararo 83
  3. Viňales 83
  4. Mir 80
  5. Morbidelli (It./Yamaha) 64
  6. Miller (Austr./Ducati) 64
  7. Takaaki Nakagami 63
  8. Miguel Oliveira 59 bodů (Port./Red Bull KTM Tech3) (-25)
  9. Valentino Rossi 58 bodů (It./Monster Yamaha) (-26)
  10. Pol Espargaró 57 bodů (Šp./Red Bull KTM) (-27)
  11. Brad Binder 53 bodů (JAR/Red Bull KTM) (-31)

  Zbývající bitvy

  27. září GP Katalánska
  11. října GP Francie
  18. října GP Aragonie
  25. října GP Teruelu
  8. listopadu GP Evropy
  15. listopadu GP Valencie
  22. listopadu GP Portugalska

  Bodování závodů v MotoGP

  1. místo         25 bodů
  2. místo         20 bodů
  3. místo         16 bodů
  4. místo         13 bodů
  5. místo         11 bodů
  6. místo         10 bodů
  7. místo           9 bodů
  8. místo           8 bodů
  9. místo           7 bodů
  10. místo         6 bodů
  11. místo         5 bodů
  12. místo         4 body
  13. místo         3 body
  14. místo         2 body
  15. místo         1 bod

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud