Schumacher a formule 1? Závodit může už příští rok, volná jsou dvě místa | iSport.cz
Ivo Pospíšil
15. října 2018 • 14:06

Schumacher a formule 1? Závodit může už příští rok, volná jsou dvě místa

TOP VIDEA
Těžký soupeř. Souček žene tým dopředu, chválil slávisty trenér Barcelony Valverde Těžký soupeř. Souček žene tým dopředu, chválil slávisty trenér Barcelony Valverde
Kladno - Kometa Brno: Jágr s Plekancem se před začátkem zápasu hecovali během focení Kladno - Kometa Brno: Jágr s Plekancem se před začátkem zápasu hecovali během focení
VŠECHNA VIDEA ZDE

Jaký otec, takový syn. A F1 se má v budoucnu na co těšit. Nico Rosberg, Felipe Massa a spousta dalších přispěchali s gratulací Micku Schumacherovi, který o víkendu ovládl šampionát F3 a jehož jméno se už přetřásá v souvislosti s přesunem k absolutní elitě. Nastane již příští rok? Zatímco zdravotní stav sedminásobného mistra světa Michaela je dál tajný, Schumi jr. začíná kráčet v otcových stopách.Když před čtrnácti lety získal jeho otec ve Ferrari svůj poslední titul mistra světa F1, Micku Schumacherovi bylo pět let a s autíčky si hrál tak maximálně v pokojíčku. Časy se sice mění, okolnosti také… Rodinné jméno však žije dál. A opět patří k těm nejzářivějším značkám ve světě, díky Mickovi, který začíná navazovat na odkaz legendárního otce Michaela a o víkendu urval titul v sérii F3. „Je to jako sen, stále to nemohu vstřebat,“ smál se.

MICK SCHUMACHER
Narozen:  22. března 1999 (19 let)
Národnost:  Německo
Bilance v F3:  60 závodů/8 výher, 14 pódií
Současný tým: Prema Powerteam

Jel dravě jako jeho otec. Radoval se jako jeho otec. A v druhé polovině sezony vítězil jako jeho otec – z posledních 16 bitev bral hned osm výher a i díky tomu mu v posledních závodech v Hockenheimu stačilo dvanácté a dvakrát druhé místo. „Tvůj otec a tvá rodina jsou na tebe jistě hrdí,“ vzkázal mu Felipe Massa a s úsměvným blahopřáním se později připojil i krajan, bývalý mistr světa Nico Rosberg: „Gratuluji, tohle se mi nikdy nepovedlo.“

Je to však mnohem víc než jen titul v šampionátu, jenž je brán za kolébku talentů. Znamená to otevřené dveře k zářivé budoucnosti v elitnějších sférách. Pryč jsou časy, kdy Mick S. závodil v motokárách pod krycími jmény Mick Betsch (rodné příjmení jeho matky Corinny) nebo Mick Junior – být Schumacherem je poctou, která navíc přitahuje zájem všech kolem.  

I proto třeba Ferrari v minulosti prohlásilo, že pokud se Schumacher junior rozhodne vstoupit do jejich závodní akademie, rozvinou pro něj červený koberec. Nebo když se v minulých týdnech rozhořely spekulace o zájmu týmu Toro Rosso, který má stále jedno volné místo i pro příští rok…

„Vážím si toho, už jen být ve formuli 1 je velký úspěch. Diskutujeme tedy o tom, ale stále není nic dohodnutého,“ říkal tehdy Mick Schumacher. Využije toho teď? Proč ne?

Titulem v F3 totiž automaticky získal i superlicenci, která skok z F3 rovnou do F1 umožňuje, a navázal by tím nejen na Lance Strolla nebo Estebana Ocona, ale i na svého otce, který F3 vyhrál před 28 lety. „Přestup hodně závisí na samotném jezdci. Nedovedu říct, jestli je to takhle správné, nebo ne. Každý je v jiné, své vlastní situaci,“ řekl třeba Stroll „Z F3 do F1 je to velký skok. Asi 15 nebo 20 sekund na kolo v závislosti na trati,“ připomněl mladý Kanaďan.

KDE JSOU V F1 JEŠTĚ VOLNÁ MÍSTA
Toro Rosso (Pilot č. 1 – Daniil Kvjat, pilot č. 2 – volné místo)
Williams (Pilot č. 1 – George Russell, pilot č. 2 – volné místo)

Navíc je tu ještě další varianta. Cílit k elitě postupnou cestou, tedy z F3 do F2 a až v dalších letech do F1. „Jsem zastáncem této cesty,“ prohlásil prezident FIA a bývalý nadřízený jeho otce Jean Todt. I rodinný přítel Schumacherů a bývalý rakouský pilot Gerhard Berger prohlásil: „Myslím, že jeho plán je vzít to postupně.“

Plány se ovšem mohou měnit současnou situací a úspěchy. Micku Schumacherovi je sice teprve 19 let, času má dost, ale když se teď tak daří… „Budeme o tom určitě přemýšlet a vydáme rozhodnutí během pár dní,“ ujistil proto Schumacher jr. během oslav svého prvního velkého titulu a šéf Mercedesu Toto Wolff dodal: „Myslím, že se hodně zlepšil a může se stát jedním z dalších velikánů našeho sportu.“

Závodní geny legendárného otce poprvé ukázaly, co se v nich skrývá…

KDO JE MICK SCHUMACHER

Jediný syn Michaela a Corinny Schumacherových. Vyrostl ve švýcarském Vuffl ens-le-Chateau, od roku 2008 pak žije v Glandu. 29. prosince 2013 byl u toho, když si jeho otec přivodil po pádu na lyžích těžká zranění hlavy.

Od roku 2008 se účastní motokárových závodů a od roku 2015 už byl součástí seriálu Formule 4. V minulosti vystupoval v podnicích i pod skrytou identitou – pod jmény Mick Junior nebo Mick Betsch, což je rodné příjmení jeho matky.

Závodění má v krvi nejen ze strany otce, sedminásobného mistra F1. I jeho strýc Ralf Schumacher byl dlouhé roky součástí F1, za 182 závodů nasbíral 6 vítězství a 27 pódií. Jeho nevlastním strýcem je pak další německý závodník Sebastian Stahl.

Není nejstarším potomkem Michaela Schumachera. Má o dva roky starší sestru Ginu Marii, která provozuje sport, jemuž se věnovala její matka Corinna. A sice sbírá úspěchy ve westernové drezuře na koni.

Šampionát F3 nakonec ovládl o 59 bodů před druhým Britem Danem Ticktumem. Ještě do červencového závodu v Belgii měl přitom v sérii bilanci 44 závodů bez vítězství. Od bitvy ve Spa však urval osm výher (12 podií) z 16 jízd a díky této dominanci si zajistil konečný triumf.

Syn Michaela Schumachera Mick má po triumfu ve formuli 3 nakročeno do F1
Syn Michaela Schumachera Mick má po triumfu ve formuli 3 nakročeno do F1

 
Články odjinud


Články odjinud