AUTO: Jak si užít zimní adrenalin. Co skútr?
Jízdu autem současné přívaly sněhu komplikují. Stačí se ale přesunout mimo silnici a místo volantu vzít do ruky třeba řidítka skútru, čtyřkolky nebo knipl vznášedla. A o zábavu je hned postaráno. Už i v Čechách totiž existuje hned několik možností, jak si užít zimní radovánky na palubě netradičního dopravního prostředku. Při některých aktivitách dokonce neshoří ani kapka benzínu.
Není to tak dávno, co třeba jízda na sněžném skútru nebo vznášedle byla vyhrazená pouze filmovým hrdinům typu Agenta 007. Dnes si sněžný skútr můžete koupit nebo pronajmout, stejně tak třeba vznášedlo nebo další netradiční stroje, které se nazaleknou zasněžené pláně – naopak, je pro ně výzvou.
„Sněžné skútry jsou v Česku stále populárnější. Lidé mají čas a peníze, tak vymýšlejí jaký by si nadělili adrenalin,“ říká Marek Baroš z firmy Primotorbike, která se zabývá prodejem a pronájmem sněžných skútrů. Stále větší oblibě se těší také čtyřkolky vybavené sněžnými pásy.
„Je to logické. Češi se zamilovali do čtyřkolek a této lásky se nechtějí vzdát ani v zimě,“ dodává Baroš. Nasazením sněžných pásů se čtyřkolka takřka vyrovná schopnostem sněžného skútru a navíc zůstává ve hře po celý rok. Navíc sněžný pás lze namontovat i na motokrosovou motorku.
Číslo 112 km/h |
Takovou rychlostí se dokáže po ledu pohybovat profesionální vznášedlo Hovercraft HTI 425. Přestože je určené pouze pro zkušené piloty a záchranáře, za 5950 Kč vás v něm na hodinu svezou |
Pokud jsou motorky a čtyřkolky záležitostí mas, tak třeba taková rolba je zážitkem pro pár jedinců. Je pravda, že stroj, který je primárně určen na úpravu sjezdových tratí a jeho cena se v případě špičkových verzí může vyšplhat až k deseti milionům, nelze brát jako hračku pro zábavu.
Některé zážitkové agentury jsou ale schopné na zakázku domluvit svezení ve starším modelu. „Dokážeme zařídit, že si náš klient může po zaškolení přímo na stavbě vyzkoušet práci s bagrem, takže hra na úpravu sjezdovky by také neměla být takový problém.
Jenom je potřeba najít vhodného partnera a lokalitu. Ale to chce čas a vážný zájem ze strany klienta,“ říká Linda Vavříková z agentury na zprostředkování zážitků.
O trochu dostupnější je z tohoto pohledu pilotování vznášedla. Stroj, který se dokáže pohybovat na všech druzích povrchu včetně vody a sněhu, si lze v Česku nejenom pronajmout, ale také dokonce i koupit.
Ovládání je ale složité a naučit se alespoň základy trvá pár dní. Ceny hobby vznášedel začínají na částce okolo 300 tisíc, profesionální stroj určený i pro záchranáře ale může vyjít klidně i na dva miliony.
„Vznášedlo nesmí na pozemní komunikaci, jezdí se pouze na soukromých pozemcích, takže není potřeba žádný řidičský průkaz,“ říká Roman Knobloch z firmy, která se zabývá prodejem vznášedel.
„Pro vznášení se na vodě už je ale potřeba průkaz vůdce malého plavidla a to platí i pro pohyb na zamrzlé řece,“ dodává Knobloch.Vznášedlo a sněžnou rolbu si ale může kvůli vysoké ceně dovolit málo lidí. Vlastně je to ten druh zábavy, který je nejrozumnější si pronajmout.
Na opačném konci cenového spektra zimních radovánek stojí zábava za volantem osobního auta. Jde jenom o to sjet z ucpaných a břečkou pokrytých silnici a dálnic a na volném prostranství si na sněhu nebo ledu vyzkoušet řidičské schopnosti i schopnosti auta.
Naprosto ideálním řešením je potom návštěva kurzů školy smyku nebo zimní jízdy, kde je výuka toho, jak předcházet a zvládat smyk nejenom bezpečná, navíc ale i pod dohledem zkušených instruktorů.
„Dobře zvládnutý smyk také dokáže vyčarovat úsměv na tváři, jenom je potřeba se nebát a pořádně trénovat,“ odhaluje světlé stránky zimního ježdění automobilový závodník Václav Pech.
Jezdit smykem ale jde i na sáňkách, které táhne psí spřežení. Vycvičení psi Husky sice nespotřebují ani kapku benzínu. Jejich pořízení a provoz se ale také počítá na desetitisíce, ale hlavně je to velká a časově náročná práce.
„Za ten zážitek to ale stojí. Kdo jednou okusí jízdu zasněženou krajinou, mushing si zamiluje,“ říká o psím spřežení chovatelka a musherka Jana Kronusová. I tento zážitek si lze prostřednictvím specializovaných agentur vyzkoušet na vlastní kůži.
![]() | Ve středečním deníku Sport najdete: |
» další řadu zajímavosti ze světa motorismu O čem se mluví: » Místa, kde se můžeme s autem vyřádit » Oblíbená auta doby minulé |