Rychlostní kanoisté Josef Dostál a Radek Šlouf vybojovali na olympijských hrách bronz v závodě deblkajaků na trati 1000 metrů a získali pro českou výpravu v Tokiu devátou medaili. Z vítězství se radovali Australané Jean van der Westhuyzen a Thomas Green, stříbro získali Max Hoff a Jacob Schopf z Německa.
Osmadvacetiletý Dostál si vynahradil obrovské zklamání z individuálního závodu, v němž skončil pátý, a má již čtvrtou olympijskou medaili. V Londýně 2012 získal bronz na čtyřkajaku, který obhájil o čtyři roky později v Riu de Janeiro. V Brazílii si dojel také pro stříbro na singlkajaku. O dva roky mladší Šlouf se prosadil na stupně vítězů při své olympijské premiéře.
Čeští reprezentanti postoupili do finále ze čtvrtého místa v semifinále a v úvodu jízdy o medaile se drželi na šestém místě. V polovině trati se posunuli na čtvrtou pozici a s dalšími dvěma posádkami bojovali o stříbro a bronz. Vítězní Australané měli sekundový náskok. Dostál se Šloufem sice v závěru nestačili na Hoffa se Schopfem, ale dokázali porazit maďarskou dvojici Bence Nádas, Bálint Kopasz.
Již třetí zlatou medaili získala v Tokiu novozélandská kajakářka Lisa Carringtonová, která dnes ovládla závod na 500 metrů a navázala na triumfy na trati 200 metrů a na deblkajaku na 500 metrů. Dvaatřicetiletá hvězda rychlostní kanoistiky ukončila vítěznou olympijskou sérii Danuty Kozákové z Maďarska, která usilovala o třetí výhru na pětistovce v řadě. V Japonsku ale skončila až čtvrtá.
Historicky první rychlostní kanoistkou, která získala na olympijských hrách zlatou medaili, se stala devatenáctiletá Američanka Nevin Harrisonová. Ve finále závodu na 200 metrů porazila šestinásobnou světovou šampionku na této trati Laurence Vincentovou-Lapointeovou z Kanady, bronz získala Ukrajinka Ljudmila Luzanová.
Závod kajakářů na 200 metrů ovládl Maďar Sándor Tótka a získal první olympijskou medaili v kariéře. Před pěti lety v Riu byl čtvrtý. Obhájce prvenství Liam Heath z Velké Británie byl třetí. V 36 letech vybojoval čtvrtou medaili na hrách.
Výsledky rychlostní kanoistiky na OH v Tokiu
Muži:
200 m:
K1: 1. Tótka (Maď.) 35,035, 2. Rizza (It.) -0,045, 3. Heath (Brit.) -0,167, 4. Csizmadia (Maď.) -0,282, 5. Arévalo (Šp.) -0,356, 6. Menning (Švéd.) -0,527, 7. Craviotto (Šp.) -0,533, 8. Akmens (Lot.) -0,979.
1000 m:
K2: 1. Van der Westhuyzen, Green (Austr.) 3:15,280, 2. Hoff, Schopf (Něm.) -0,304, 3. Dostál, Šlouf (ČR) -0,826, 4. Nádas, Kopasz (Maď.) -1,255, 5. Brown, Imrie (N. Zél.) -1,987, 6. Cubelos, Peňa (Šp.) -2,047, 7. Borykaj, Jurenja (Běl.) -2,489, 8. Wang Cchung-kchang, Pu Tching-kchaj (Čína) -4,332.
Ženy:
200 m:
C1: 1. Harrisonová (USA) 45,932, 2. Vincentová-Lapointeová (Kan.) -0,854, 3. Luzanová (Ukr.) -1,102, 4. Borowská (Pol.) -1,184, 5. Jácomeová (Šp.) -1,294, 6. Lin Wen-ťün (Čína) -1,676, 7. Romašenková (Rus.) -1,845, 8. Vincentová (Kan.) -1,902.
500 m:
K1: 1. Carringtonová (N. Zél.) 1:51,216, 2. Csipesová (Maď.) -0,639, 3. Jörgensenová (Dán.) -1,557, 4. Kozáková (Maď,) -2,198, 5. Stensilsová (Švéd.) -2,384, 6. Petersová (Belg.) -2,500, 7. Portelaová (Portug.) -4,598, 8. Woodová (Austr.) -6,035.
Zprávy ze dne 23. července 2021
ZAHÁJENÍ: Češi právě napochodovali na plochu olympijského stadionu, jejich výpravu vedou jako vlajkonoši Petra Kvitová s Tomášem Satoranským.


ZAHÁJENÍ: Slavnostní zahájení provázelo i několik protestních akcí, na nichž účastníci požadovali s ohledem na koronavirovou situaci v zemi jejich zrušení. Skupina demonstrantů se sešla před stadionem, další lidé protestovali před radnicí japonské metropole. Na transparentech demonstrantů byly vzkazy jako „Ne olympiádě“, „Uhaste olympijskou pochodeň“ nebo „Globální zločin proti Japonsku“. Hlasité skandování odpůrců bylo ve chvílích ticha během ceremoniálu slyšet i uvnitř arény.
ZAHÁJENÍ: Defilé výprav se blíží za polovinu, kde budou nastupovat i Češi. Mezitím přišli Slováci s vlajkonoši Zuzanou Rehákovou Štefečekovou (střelba) a Matejem Beňušem (vodní slalom).




Do areálu pražského Olympu ve Stromovce se dnes vydaly desítky lidí na slavnostní zahájení olympijského festivalu a zahájení olympijských her v Tokiu. Do areálu přivedli rodiče také děti, které si mohly vyzkoušet řadu sportů. Průvodcem a moderátorem zahájení byl bývalý krasobruslař Tomáš Verner a návštěvníkům zahrál zpěvák Mirai Navrátil. Přítomné pozdravil také japonský velvyslanec Hideo Suzuki. Brány parku se otevřely v 9:00. Návštěvníci si budou moci po celou dobu konání her vyzkoušet 47 sportů. Na místě je například 11 tenisových kurtů, prostory pro florbal, lukostřelbu nebo atletiku. Jak se na festival dostanete a jaká jsou pravidla pro vstup? Podívejte se na VIDEO.
ZÁPAS: „Mám sbaleno a ráno odlétám do Tokia,“ vzkazuje český zápasník Artur Omarov.

ZAHÁJENÍ: Výpravy nastupují podle japonské abecedy, na Česko dojde zhruba v polovině.





ZAHÁJENÍ: Na ploše důmyslně vznikly i olympijské kruhy, symfonický orchestr vítá nastupující sportovce. Jako první nastupuje tradičně Řecko - tedy výprava země, která světu dala olympijské myšlenky.


ZAHÁJENÍ: Na olympijském stadionu zavlála vlajka pořádajícího Japonska a procítěně zazněla japonská hymna. Zahájení se opravdu nese v poklidném duchu. „Bude to mnohem střízlivější ceremoniál, ale i tak s nádhernou japonskou estetikou. Velmi japonský, ale také v souladu s dnešní náladou, s realitou. Bude to velmi smysluplný ceremoniál, na hony vzdálený velkoleposti těch předchozích. Velmi opravdový, čestný ceremoniál, žádný podvod,“ uvedl tvůrce programu Marco Balich.

Předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta uvedl, že koronavirovou kauzu českého týmu na olympijských hrách v Tokiu nemůže vyšetřovat Český olympijský výbor (ČOV), který podle jeho slov chyboval, nýbrž hygienici a představitelé sportovních svazů. Zároveň vyzval ke zklidnění situace a podpoře sportovců.
Jansta o covidové kauze: Doteď jsem otřesený. Změňme ostudu v podporu - čtěte zde >>>
ZAHÁJENÍ: Na ploše olympijského stadionu probíhají spíše komornější vystoupení, na tribunu nastupuje japonský císař Naruhito a šéf MOV Bach, přítomni jsou i další hosté...




