To je veliká škoda... Adam Ondra v olympijské premiéře sportovního lezení na medaili nedosáhl a skončil šestý. Kombinaci tří disciplín nečekaně vyhrál Španěl Alberto Ginés před Američanem Nathanielem Colemanem a Rakušanem Jakobem Schubertem, který po vítězství v závěrečném lezení na obtížnost odsunul Ondru z medailových pozic.
Osmadvacetiletý Ondra po čtvrté příčce z úvodního lezení na rychlost skončil v boulderingu až šestý a stejná příčka mu patřila i průběžně. Díky výbornému výkonu v obtížnosti se dlouho držel v čele pořadí poslední disciplíny a živil šanci na některou z medailí včetně zlata. Naději mu ale sebral Schubert, který jako jediný z finálové sedmičky vylezl až na vrchol.
Nejnižší součin všech tří disciplín měl osmnáctiletý Ginés, jenž k vítězství v rychlosti přidal čtvrté místo v obtížnosti a sedmé v boulderingu. Coleman za ním celkově zaostal o dva a Schubert o pět bodů. Až čtvrtý skončil favorizovaný Japonec Tomoa Narasaki, před Ondru se dostal ještě vítěz úterní kvalifikace Francouz Mickaël Mawem.
Ondra, který v kvalifikaci obsadil páté místo, se měl na úvod vyřazovací části rychlosti utkat s Francouzem Bassou Mawemem. Rychlostní specialista a držitel nejrychlejšího olympijského času si ale v závěru kvalifikace natrhl biceps a do finále nenastoupil.
Ondra tak zahájil soutěž sám, časem 7,44 si vylepšil osobní rekord ve své nejslabší disciplíně o dvě setiny. V semifinále srazil dalších 41 setin, ale Ginés byl téměř o půl sekundy rychlejší. Proti vítězi kvalifikace Mickaëlu Mawemovi Ondra poprvé v kariéře stlačil čas pod sedm sekund na 6,86, ale favorizovaný Francouz byl ještě o 39 setin rychlejší. Z Čecha přesto vyzařovala velká spokojenost.
V boulderingu, v němž se Ondra v roce 2014 stal mistrem světa a má i dvě stříbra, první boulder „topoval“ až na druhý pokus, na druhém si jako jediný ze sedmičky finalistů nepřipsal ani zónu. Na třetím všichni včetně Čecha zapsali jen zónu. Na dva topy dosáhl pouze Coleman.
V obtížnosti, z které má tři světové tituly, Ondra dosáhl na kótu 42+ a až do úplného závěru vedl, avšak poslední lezec v soutěži Schubert jej dokázal překonat. Po dílčí druhé příčce měl Ondra konečný součin 48, což stačilo jen na šesté místo.
Výsledky sportovního lezení:
Muži: 1. Ginés (Šp.) 28 (1x7x4), 2. Coleman (USA) 30 (6x1x5), 3. Schubert (Rak.) 35 (7x5x1), 4. Narasaki (Jap.) 36 (2x3x6), 5. M. Mawem (Fr.) 42 (3x2x7), 6. Ondra (ČR) 48 (4x6x2), 7. Duffy (USA) 60 (5x4x3), 8. B. Mawem - nenastoupil.
Zprávy ze dne 28. července 2021
BASKETBAL: Tématem ve studiu byla i hra českého esa Tomáše Satoranského. „Zapsal se výborně po střelecké stránce. Tlak který Francouzi vyvíjejí, se soustředí primárně právě na něj,“ podotýká trenér Michal Ježdík. „Jdou po něm i s rizikem faulu. Důvodem proč nejsou jeho body, ale fyzická kondice. Protože čím méně máte sil, tím méně nebezpeční jste,“ dodává kouč Josef Jelínek.
Další průběh zápasu i pozápasové studio sledujte ONLINE ZDE>>>

BASKETBAL: „Vstup byl z naší strany výjimečný, ojedinělý, a zaskočil i Francouze. Myslím, že znovu dokážeme překvapit a znovu do zápasu vložit něco, co dokáže soupeře překvapit,“ komentuje český úvod před třetí čtvrtinou trenér Michal Ježdík.
Další průběh zápasu i pozápasové studio sledujte ONLINE ZDE>>>
BASKETBAL: Čeští basketbalisté za sebou mají první poločas zápasu s favorizovanými Francouzi, kteří ve druhé čtvrtíně odskočili až na 51:40 . Nejlepším střelcem soupeře je s 16 body Evan Fournier, o němž byla řeč v předzápasovém studiu. To poločasové sledujte ŽIVĚ zde>>>

JEZDECTVÍ: Den po triumfu v týmové soutěži v drezuře vyhrála německá jezdkyně Jessica von Bredowová-Werndlová na olympijských hrách v Tokiu individuální závod. Druhá skončila její slavná krajanka Isabell Werthová, které tak o jedno místo uniklo osmé olympijské zlato. Bronz získala Britka Charlotte Dujardinová, šampionka z Ria de Janeiro.
BASKETBAL: Češi se zatím proti velkému favoritovi drží, po první čtvrtině parta kolem Tomáše Satoranského vedla 28:22. Další průběh zápasu i poločasové studio sledujte ONLINE ZDE>>>.

