To je veliká škoda... Adam Ondra v olympijské premiéře sportovního lezení na medaili nedosáhl a skončil šestý. Kombinaci tří disciplín nečekaně vyhrál Španěl Alberto Ginés před Američanem Nathanielem Colemanem a Rakušanem Jakobem Schubertem, který po vítězství v závěrečném lezení na obtížnost odsunul Ondru z medailových pozic.
Osmadvacetiletý Ondra po čtvrté příčce z úvodního lezení na rychlost skončil v boulderingu až šestý a stejná příčka mu patřila i průběžně. Díky výbornému výkonu v obtížnosti se dlouho držel v čele pořadí poslední disciplíny a živil šanci na některou z medailí včetně zlata. Naději mu ale sebral Schubert, který jako jediný z finálové sedmičky vylezl až na vrchol.
Nejnižší součin všech tří disciplín měl osmnáctiletý Ginés, jenž k vítězství v rychlosti přidal čtvrté místo v obtížnosti a sedmé v boulderingu. Coleman za ním celkově zaostal o dva a Schubert o pět bodů. Až čtvrtý skončil favorizovaný Japonec Tomoa Narasaki, před Ondru se dostal ještě vítěz úterní kvalifikace Francouz Mickaël Mawem.
Ondra, který v kvalifikaci obsadil páté místo, se měl na úvod vyřazovací části rychlosti utkat s Francouzem Bassou Mawemem. Rychlostní specialista a držitel nejrychlejšího olympijského času si ale v závěru kvalifikace natrhl biceps a do finále nenastoupil.
Ondra tak zahájil soutěž sám, časem 7,44 si vylepšil osobní rekord ve své nejslabší disciplíně o dvě setiny. V semifinále srazil dalších 41 setin, ale Ginés byl téměř o půl sekundy rychlejší. Proti vítězi kvalifikace Mickaëlu Mawemovi Ondra poprvé v kariéře stlačil čas pod sedm sekund na 6,86, ale favorizovaný Francouz byl ještě o 39 setin rychlejší. Z Čecha přesto vyzařovala velká spokojenost.
V boulderingu, v němž se Ondra v roce 2014 stal mistrem světa a má i dvě stříbra, první boulder „topoval“ až na druhý pokus, na druhém si jako jediný ze sedmičky finalistů nepřipsal ani zónu. Na třetím všichni včetně Čecha zapsali jen zónu. Na dva topy dosáhl pouze Coleman.
V obtížnosti, z které má tři světové tituly, Ondra dosáhl na kótu 42+ a až do úplného závěru vedl, avšak poslední lezec v soutěži Schubert jej dokázal překonat. Po dílčí druhé příčce měl Ondra konečný součin 48, což stačilo jen na šesté místo.
Výsledky sportovního lezení:
Muži: 1. Ginés (Šp.) 28 (1x7x4), 2. Coleman (USA) 30 (6x1x5), 3. Schubert (Rak.) 35 (7x5x1), 4. Narasaki (Jap.) 36 (2x3x6), 5. M. Mawem (Fr.) 42 (3x2x7), 6. Ondra (ČR) 48 (4x6x2), 7. Duffy (USA) 60 (5x4x3), 8. B. Mawem - nenastoupil.
VODNÍ SLALOM: Předvedl famózní jízdu, nejbližšího soupeře za sebou nechal o víc než tři vteřiny. Kajakář Jiří Prskavec ovládl závod v Tokiu a k bronzu z Ria přidal zlato. I proto jej při návratu do olympijské vesnice vítal v českém táboře zasloužený skandovaný potlesk. „Jirko, děkujem!“ bouřili další členové reprezentační výpravy. Více čtěte ZDE >>>
VODNÍ SLALOM: Dosud na všech velkých závodech byla Tereza Prskavcová přímo na místě se svým mužem, teď už olympijským vítězem Jiřím. Nyní to ale nešlo, a tak sledovala jeho boj o medaili v Praze. Atmosféry však měla lepší, než byla přímo v Tokiu, kde chyběli diváci. To v Troji to bylo u velkoplošné obrazovky jiné. „Myslím, že tam byla celá vodácká rodina,“ řekla Prskavcová. Když pak s manželem mluvila po telefonu, plakala štěstím. Více čtěte ZDE >>>
VODNÍ SLALOM: Spojení závodník a táta/trenér zase zafungovalo. Po tátovi a synovi Rohanových teď ještě cennější medaili, tedy zlato, slaví klan Prskavců. Závodník Jiří nese jméno po svém otci, rovněž bývalém vodním slalomáři, kterého už ale sportovně dávno přerostl. Jiří starší je ale za to moc rád a po vítězství syna na něm bylo vidět, jak moc je hrdý. Rozhovor s otcem Jiřího Prskavce čtěte ZDE >>>
VODNÍ SLALOM: Neskutečná finálová jízda Jiřího Prskavce, který si suverénně vyjel zlato, vzbudila v pražském olympijském parku velké nadšení a emoce. Podívejte se.