To je veliká škoda... Adam Ondra v olympijské premiéře sportovního lezení na medaili nedosáhl a skončil šestý. Kombinaci tří disciplín nečekaně vyhrál Španěl Alberto Ginés před Američanem Nathanielem Colemanem a Rakušanem Jakobem Schubertem, který po vítězství v závěrečném lezení na obtížnost odsunul Ondru z medailových pozic.
Osmadvacetiletý Ondra po čtvrté příčce z úvodního lezení na rychlost skončil v boulderingu až šestý a stejná příčka mu patřila i průběžně. Díky výbornému výkonu v obtížnosti se dlouho držel v čele pořadí poslední disciplíny a živil šanci na některou z medailí včetně zlata. Naději mu ale sebral Schubert, který jako jediný z finálové sedmičky vylezl až na vrchol.
Nejnižší součin všech tří disciplín měl osmnáctiletý Ginés, jenž k vítězství v rychlosti přidal čtvrté místo v obtížnosti a sedmé v boulderingu. Coleman za ním celkově zaostal o dva a Schubert o pět bodů. Až čtvrtý skončil favorizovaný Japonec Tomoa Narasaki, před Ondru se dostal ještě vítěz úterní kvalifikace Francouz Mickaël Mawem.
Ondra, který v kvalifikaci obsadil páté místo, se měl na úvod vyřazovací části rychlosti utkat s Francouzem Bassou Mawemem. Rychlostní specialista a držitel nejrychlejšího olympijského času si ale v závěru kvalifikace natrhl biceps a do finále nenastoupil.
Ondra tak zahájil soutěž sám, časem 7,44 si vylepšil osobní rekord ve své nejslabší disciplíně o dvě setiny. V semifinále srazil dalších 41 setin, ale Ginés byl téměř o půl sekundy rychlejší. Proti vítězi kvalifikace Mickaëlu Mawemovi Ondra poprvé v kariéře stlačil čas pod sedm sekund na 6,86, ale favorizovaný Francouz byl ještě o 39 setin rychlejší. Z Čecha přesto vyzařovala velká spokojenost.
V boulderingu, v němž se Ondra v roce 2014 stal mistrem světa a má i dvě stříbra, první boulder „topoval“ až na druhý pokus, na druhém si jako jediný ze sedmičky finalistů nepřipsal ani zónu. Na třetím všichni včetně Čecha zapsali jen zónu. Na dva topy dosáhl pouze Coleman.
V obtížnosti, z které má tři světové tituly, Ondra dosáhl na kótu 42+ a až do úplného závěru vedl, avšak poslední lezec v soutěži Schubert jej dokázal překonat. Po dílčí druhé příčce měl Ondra konečný součin 48, což stačilo jen na šesté místo.
Výsledky sportovního lezení:
Muži: 1. Ginés (Šp.) 28 (1x7x4), 2. Coleman (USA) 30 (6x1x5), 3. Schubert (Rak.) 35 (7x5x1), 4. Narasaki (Jap.) 36 (2x3x6), 5. M. Mawem (Fr.) 42 (3x2x7), 6. Ondra (ČR) 48 (4x6x2), 7. Duffy (USA) 60 (5x4x3), 8. B. Mawem - nenastoupil.
JUDO: Olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek se už letos zřejmě žádných závodů nezúčastní. Chce se věnovat přípravě na další sezonu a na kvalifikační soutěže na příští olympijské hry. Řekl to dnes při návštěvě v rodné Jihlavě. Třicetiletý judista dokázal v Tokiu vybojovat druhou zlatou olympijskou medaili, první má z her v Riu de Janeiro, které se konaly v roce 2016. Na Masarykově náměstí v Jihlavě ho dnes přes chladné počasí vítaly stovky lidí.
Na ruzyňském letišti přistály v neděli večer hned čtyři olympijské medaile, samozřejmě i se svými majiteli. Na tokijské hrdiny čekali nejen fanoušci, ale také rodiny. Zlatý Lukáš Krpálek a stříbrná Markéta Vondroušová dorazili hodně narychlo. Více čtěte ZDE >>>
JUDO: Judistu v sobě nezapře. Když měl herec Ondřej Vetchý popsat, co pro něj znamená vítězství Lukáše Krpálka, chvíli nemohl najít správná slova. Úspěch českého závodníka totiž bezprostředně po Lukášově vítězství neuvěřitelně prožíval, bezpochyby i proto, že má sám dvacetileté zkušenosti ze stejného sportu a je držitelem 2. danu. „Jsem nadšenej, chce se mi plakat, pořád…“ řekl a v hlase bylo slyšet velké pohnutí, slzy i štěstí zároveň. Radost měl o to větší, že zlatou medaili bral i jeho další oblíbený sportovec a kamarád Jiří Prskavec. „Ohromně to těmhle klukům přeju!“ Celý rozhovor s Ondřejem Vetchým čtěte ZDE >>>
V sobotu se judista Lukáš Krpálek poprvé probudil jako dvojnásobný olympijský vítěz. V pořadu Tokijská jízda na czechteam.tv vyrazil na projížďku japonskou metropolí. V jakém rozpoložení? „Úplně vyčerpanej a zničenej a všechno mě bolí. Ale zase je to krásný pocit mít medaili,“ řekl Krpálek.
JUDO: Svět juda ho oslavuje jako krále, protože jako první v historii vyhrál olympiádu v polotěžké i těžké váze. Sám Lukáš Krpálek zatím nemá jasno, kterou cestou se dá směrem k dalším Hrám v Paříži. „Říkal, že se mu už nechce tahat s těmi paštikami,“ vysvětluje reprezentační trenér Petr Lacina. Je ale možné, že úspěch z Tokia šampionův vztah k boji s největšími siláky změní. Více čtěte ZDE >>>