To je veliká škoda... Adam Ondra v olympijské premiéře sportovního lezení na medaili nedosáhl a skončil šestý. Kombinaci tří disciplín nečekaně vyhrál Španěl Alberto Ginés před Američanem Nathanielem Colemanem a Rakušanem Jakobem Schubertem, který po vítězství v závěrečném lezení na obtížnost odsunul Ondru z medailových pozic.
Osmadvacetiletý Ondra po čtvrté příčce z úvodního lezení na rychlost skončil v boulderingu až šestý a stejná příčka mu patřila i průběžně. Díky výbornému výkonu v obtížnosti se dlouho držel v čele pořadí poslední disciplíny a živil šanci na některou z medailí včetně zlata. Naději mu ale sebral Schubert, který jako jediný z finálové sedmičky vylezl až na vrchol.
Nejnižší součin všech tří disciplín měl osmnáctiletý Ginés, jenž k vítězství v rychlosti přidal čtvrté místo v obtížnosti a sedmé v boulderingu. Coleman za ním celkově zaostal o dva a Schubert o pět bodů. Až čtvrtý skončil favorizovaný Japonec Tomoa Narasaki, před Ondru se dostal ještě vítěz úterní kvalifikace Francouz Mickaël Mawem.
Ondra, který v kvalifikaci obsadil páté místo, se měl na úvod vyřazovací části rychlosti utkat s Francouzem Bassou Mawemem. Rychlostní specialista a držitel nejrychlejšího olympijského času si ale v závěru kvalifikace natrhl biceps a do finále nenastoupil.
Ondra tak zahájil soutěž sám, časem 7,44 si vylepšil osobní rekord ve své nejslabší disciplíně o dvě setiny. V semifinále srazil dalších 41 setin, ale Ginés byl téměř o půl sekundy rychlejší. Proti vítězi kvalifikace Mickaëlu Mawemovi Ondra poprvé v kariéře stlačil čas pod sedm sekund na 6,86, ale favorizovaný Francouz byl ještě o 39 setin rychlejší. Z Čecha přesto vyzařovala velká spokojenost.
V boulderingu, v němž se Ondra v roce 2014 stal mistrem světa a má i dvě stříbra, první boulder „topoval“ až na druhý pokus, na druhém si jako jediný ze sedmičky finalistů nepřipsal ani zónu. Na třetím všichni včetně Čecha zapsali jen zónu. Na dva topy dosáhl pouze Coleman.
V obtížnosti, z které má tři světové tituly, Ondra dosáhl na kótu 42+ a až do úplného závěru vedl, avšak poslední lezec v soutěži Schubert jej dokázal překonat. Po dílčí druhé příčce měl Ondra konečný součin 48, což stačilo jen na šesté místo.
Výsledky sportovního lezení:
Muži: 1. Ginés (Šp.) 28 (1x7x4), 2. Coleman (USA) 30 (6x1x5), 3. Schubert (Rak.) 35 (7x5x1), 4. Narasaki (Jap.) 36 (2x3x6), 5. M. Mawem (Fr.) 42 (3x2x7), 6. Ondra (ČR) 48 (4x6x2), 7. Duffy (USA) 60 (5x4x3), 8. B. Mawem - nenastoupil.
RYCHLOSTNÍ KANOISTIKA: Chtělo to spousty sil, těch psychických i fyzických. Sám Josef Dostál letos medaili z Tokia sám na kajaku nevybojoval, ale přece se jí dnes dočkal ve spolupráci s Radkem Šloufem. Oba bronzoví medailisté poté čelili palčivým otázkám a velmi upřímně se o svých pocitech z olympiády rozpovídali na zadní sedačce v pořadu Tokijská jízda.
RYCHLOSTNÍ KANOISTIKA: Trenér rychlostních kanoistů Karel Leština si dnes na břehu olympijského kanálu od srdce zařval. Po bronzu svých svěřenců Josefa Dostála a Radka Šloufa v závodu deblkajaků cítil i satisfakci, protože po pátém místu Dostála na singlkajaku trošku o své práci pochyboval. „Člověk má nejistotu, jestli jsme udělali všechno správně – trénink, načasování formy. Teď se ukázalo, že to asi tak špatné nebylo, že jsme to tak špatně nedělali. Takže úleva, satisfakce, že asi nejsem tak úplně špatný trenér,“ řekl s úsměvem osmačtyřicetiletý Leština.
RYCHLOSTNÍ KANOISTIKA: Šéf české olympijské mise a dvojnásobný šampion v kanoistice z Atlanty 1996 Martin Doktor obdivuje zmrtvýchvstání kajakáře Josefa Dostála. Ačkoliv byl v úterý po pátém místě v závodě kajakářů na 1000 metrů, z něhož chtěl zlato, psychicky i fyzicky zničený, dal se dohromady a dnes s Radkem Šloufem získali bronz na deblkajaku. „Pepa je obrovský borec. Takhle se z toho dostat…. Ten závod byl pro něho těžký nejenom psychicky, ale i fyzicky. Obdivuju Pepu, jak se z toho zvedl,“ ocenil Doktor, když po finále hovořil s českými novináři. Připomněl, že páté místo na olympijských hrách rozhodně není propadák. „Ale přece jenom on sem jel s jiným cílem. Spíš ho to nakoplo, než položilo, což je úplně skvělé. To, jak jeli to finále, doopravdy smekám, to bylo fakt úplně precizní,“ uznale pokýval hlavou bývalý špičkový kanoista.
RYCHLOSTNÍ KANOISTIKA: Jak prožívali bronzový závod Josef Dostál a Radek Šlouf? Kdy a od koho se dozvěděli, že boj o cenný kov dopadl dobře? ČTĚTE ZDE>>>