14. července 2021 • 04:30

LOH bez diváků? Co chybí Kvitové a spol. Ondra věděl, že bude bez zvuků

Autor: Michal Ježdík
Vstoupit do diskuse
0
  • Jak české hvězdy hodnotí, že se v Tokiu bude závodit bez diváků?Jak české hvězdy hodnotí, že se v Tokiu bude závodit bez diváků?FOTO: koláž iSport.cz

    Už je to definitivní, olympijské hry v Tokiu se budou konat celé bez diváků. Tedy i bez těch japonských, kteří měli na tribunách místo původně mít. Olympiáda se tak odehraje ve smutných kulisách, zároveň ale platí, že sportovci už si na absenci fanoušků v koronavirové době mohli aspoň částečně zvyknout. Jak prázdná hlediště vnímají české hvězdy? Projděte si názory Petry Kvitové, Adama Ondry, Zuzany Hejnové či Lukáše Krpálka z magazínu Coach.  

  • PETRA KVITOVÁ

    tenis
    dvojnásobná vítězka Wimbledonu, bronzová olympijská medailistka

    „Sport bez fanoušků není a nikdy nebude to, co jsme znali a milujeme. Pro mě je to velký rozdíl, fanoušci mi dodávají něco extra navíc, co v zápase bez nich není. Zápas bez fanoušků vypadá skoro jako trénink, nemá atmosféru. Víc se musím hecovat a povzbuzovat, že to trénink není. Pro mě jsou fanoušci potřeba, tím spíše, že zkušené hráče ve vypjatých chvílích podpoří a povzbudí, na rozdíl od těch méně zkušených, na které naopak před fanoušky může dolehnout tíha okamžiku.“

  • LUKÁŠ KRPÁLEK

    judo
    olympijský vítěz (do 100 kg) a mistr světa (do 100 kg i nad 100 kg)

    „Nemyslím si, že půjde o speciální dopad na můj sport, ale bude tím ovlivněna celá budoucnost sportu. Když ale právě judo je sport, který Japonci milují, a určitě by byl jedním z nejsledovanějších, o to víc mě to mrzí. Už jsem prázdné haly zažil, ale protože jsem zažil i plné, mohu srovnávat. Ale vlastně není co, je to nesrovnatelné. Fanoušci ke sportu patří, jsou jeho nedílnou součástí.“

  • LUBOMÍR JANČAŘÍK

    stolní tenis
    účastník OH v Riu 2016

    „Jsem rád, že olympiáda vůbec bude a mohu se jí zúčastnit. Miluju fanoušky, kteří dokážou vytvořit bouřlivou atmosféru. V této situaci to ale nebude mít dopad na mou výkonnost, užiju si to i bez toho. Umím se s tím vyrovnat, za poslední dobu jsem si na to už trochu zvykl. Z Ria mám na fanoušky nejkrásnější vzpomínky z celé kariéry. Lepší jsem nikdy nepoznal. Fandili stejně vášnivě jako na fotbale, ale zároveň chápali, že jsou na stolním tenise a musí mezi jednotlivými výměnami zachovat klid. Ke každému hráči, který tam startoval, měli obrovský respekt a povzbuzovali úplně všechny. Bylo to nádherné.“

  • ADAM ONDRA

    sportovní lezení
    čtyřnásobný mistr světa

    „Myslím, že i v jakémkoli jiném sportu se závodí i pro diváky. Je velká škoda, že na závodišti nemohou být vůbec žádní. Každopádně, i kdyby na lezení nějací diváci vpuštěni byli, bylo dopředu rozhodnuté, že se nebude moct povzbuzovat zvuky. Už to dost mění průběh lezeckého závodu, protože různé reakce diváků mohou napovídat, kde jsou například těžká místa. Lezci samozřejmě řev a bouření diváků může naznačit, že už se asi dostal hodně vysoko, popřípadě nad nejlepší výkony předcházejících lezců. V tomhle to může i ovlivnit průběh závodu.“

  • ZUZANA HEJNOVÁ

    atletika
    bronzová olympijská medailistka a dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 m překážek

    „Pro mě jsou diváci v hledišti opravdu důležití. Někteří sportovci třeba řeknou, že se člověk musí umět namotivovat sám. Ale já, kdykoli vstoupím na stadion a vidím tam tu masu diváků a plné tribuny, se sama motivovat nemusím. Cítím obrovskou podporu a energii právě z publika. Takže když na olympiádě diváci nebudou, bude to obrovská škoda pro diváky i sportovce, kteří diváky opravdu potřebují. Alespoň já to tak mám. Bez nich motivace určitě není nikdy taková.“

  • VOJTĚCH HRUBAN

    basketbal
    kapitán reprezentace a Nymburka, 6. místo na MS 2019

    „Absence diváků bude mít na basketbal dopad stejný jako na ostatní sporty. Bude chybět atmosféra, energie, kterou lidé předávají sportovcům, a také budou v hledištích chybět ostatní sportovci, kteří vždy fandili krajanům, což byla velká přidaná hodnota olympijských her. Kvůli opatřením přijdou Hry o to, čím byly speciální oproti evropským a světovým šampionátům v jednotlivých sportech. Bude to také vypadat divně, když se bude soutěžit před prázdnými tribunami. Na druhou stranu, až se za 20 let někdo podívá na obrázky, hned bude vědět, jaká to byla olympiáda, protože z prázdných tribun bude jasné, že je to Tokio.“

  • NIKOLA ŠAROUNOVÁ

    sportovní střelba
    2. místo (sportovní malorážka 3x40) a 3. místo Evropské hry 2019 (vzduchová puška)

    „Na náš sport bohužel diváci moc nechodí ani na olympijských hrách, takže si myslím, že kvalifikace bude probíhat tak, jak jsme zvyklí. Ale ve finále už diváci bývají a tam nám budou chybět hodně, protože bez nich tam nebude atmosféra velkého finále. Určitě se je budou snažit aspoň zčásti zastoupit ostatní střelci, kteří se do finále nedostanou a přijdou fandit, takže doufám, že hlediště nebude úplně prázdné. Určitě to pro nás nebude takový problém jako třeba v atletice, kde celý stadion povzbuzuje sportovce k poslednímu pokusu. Ale všichni se v poslední době snaží udělat z finále trochu show a hodně fandit, třeba jako se to děje v německé bundeslize, kde fanoušci celý závod nadšeně tleskají, bubnují, povzbuzují a k tomu v hale hraje hlasitá hudba. Zatím to ve finále ještě tak divoké není, ale už to rozhodně nejsou finále jako dřív, při nichž bylo slyšet ,spadnout špendlík‘. Pro mě je asi lepší, když je okolo mě rachot, protože jsem na to z bundesligy zvyklá a nevadí mi to. Kdežto ostatní, kteří jsou zvyklí střílet v klidu, to může dost rozhodit.“

  • TEREZA FIŠEROVÁ

    vodní slalom
    vicemistryně Evropy 2020

    „My ve vodním slalomu rádi závodíme v Praze, protože tam jsou plné tribuny a slyšíme, jak nás čeští diváci ženou do cíle. I když člověk v půlce nemůže, úplně se nad tím povznese a pádluje dál, protože slyší diváky. Když vás má kdo hnát do cíle, je to o dost příjemnější. Na druhou stranu to tak teď prostě je. Já se i v téhle situaci snažím na všem hledat pozitiva, takže jsem ráda, že tam vůbec pojedeme a budeme moct závodit na olympijských hrách. Ale bude mnohem složitější naladit se na to, že to je olympiáda, když tam fanoušci nebudou. Každopádně věřím, že všichni čeští fanoušci nás budou sledovat u televize a my budeme vědět, že jsou s námi, a na startu vycítime vnitřní podporu.“

  • TOMÁŠ BÁBEK

    dráhová cyklistika
    dvojnásobný mistr Evropy, vítěz Evropských her 2019, medailista z MS

    „Závodit bez diváků není příjemné. Nejsme na to z minulosti zvyklí a rozhodně i já to tak vnímám. Když to bylo možné, závodil jsem v šestidenních, kde to bylo vyloženě o divácích. Na každé větší sportovní akci je fanoušků spousta, což dotváří atmosféru. Zažil jsem už ale mistrovství Evropy, které bylo úplně bez diváků. Když závodíte, vnímáte je na startu, možná podvědomě celou dobu, ale stejně jste na dráze sami. Diváci jsou třeba, tvoří kulisu, je to podpora, ale dá se závodit i bez nich. Když jsem vyhrál mistrovství Evropy, kroužil jsem pak po dráze s roztaženýma rukama a vnímal diváky v ten moment na dálku, i když tam nebyli. I tak to bylo pěkné. Pokud se mi v Japonsku zadaří, už to mám natrénované. Japonci jsou skvělí diváci a fanoušci, takže to bude všechny mrzet. Ale lepší, než kdyby olympijské hry nebyly vůbec.“

  • KRISTÝNA FLEISSNEROVÁ

    veslování
    na dvojskifu s Lenkou Antošovou mistryně Evropy 2017

    „Náš závod trvá něco kolem sedmi minut a divácká tribuna je většinou na posledních sto metrech. Celý závod jedeme bez diváků a na těch světových bychom české diváky spočítali na jedné ruce. Proto nás to v Tokiu limitovat nebude. Na mistrovství Evropy v Račicích v roce 2017 jsem ale diváky slyšela již na kilometru a věřím, že i to nám pomohlo k evropskému zlatu. Byl to pro mě nejlepší závod, co se týká podpory diváků. Věděla jsem, že všechen křik z tribuny patří nám.“

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud