Vlastimil Voráček: Nic jsem neporušil. Není jasné, kdo koho nakazil | iSport.cz
22. července 2021 • 17:49

Pozitivní lékař z Tokia: Není jasné, kdo koho nakazil. Nic jsem neporušil

Autor: ČTK, adl
Vstoupit do diskuse
45
TOP VIDEA
Vrba: Kvalitní kádr? Je to pravda! Höjer bude zpátky zhruba v lednu
Liberec - Sparta: Karabec i Hložek přešli přes čtyři soupeře, famózní gól! 0:2
VŠECHNA VIDEA ZDE

Kritizovaný lékař Vlastimil Voráček, první pozitivní z českého speciálu na olympijské hry v Tokiu, se ohradil proti tomu, že je označován za zdroj nákazy. Příznaky covidu-19 neměl a nemá. Není podle něj jasné, kdo koho mohl infikovat. Další pozitivní test v případě plážového volejbalisty Ondřeje Perušiče se objevil při každodenních kontrolách v olympijské vesnici v neděli, tedy den po Voráčkovi. Postupně následovaly další čtyři případy. Celé vyjádření doktora Voráčka čtěte na konci článku.Dlouholetý lékař českého fedcupového týmu Voráček podle svých slov splnil všechny podmínky zařazení do české výpravy. „Ohledně olympijských her v Tokiu byly zadány určité předpoklady organizátory her, podle kterých se může sportovec a doprovod účastnit. Očkování bylo zadané jako dobrovolné,“ uvedl. Je přesvědčen, že odletěl zdravý. „Kromě proběhlých povinných negativních PCR testů před odletem, dokonce v rozdílných laboratořích, se testuji nezávisle i sám a kontroluji a udržuji imunologicky relevantní parametry v krvi a tím si zvyšuji odolnost. Předem a ani do dneška jsem neměl a nemám žádné klinické příznaky covidového onemocnění a jsem kompletně fit,“ uvedl ve vyjádření pro média.

Pozitivní výsledek ukázal test, kterým musejí všichni akreditovaní účastníci her projít na letišti. Bez něj se nedostanou dál. Ostatní cestující ve speciálu včetně čtrnácti sportovců byli tehdy negativní. Voráček trvá na tom, že to nedokazuje, že právě on musel být zdrojem nákazy. „Z hlediska všech těchto okolností není vůbec jasné, kdo, jak, koho a kdy mohl infikovat. Ohrazuji se proti tomu, že jsem to musel být já jenom proto, že jsem byl jako první pozitivně vytestovaný nevalidovaným testem PCR,“ prohlásil.

Vlastimil Voráček (mezi Barborou Strýcovou a Karolínou Plíškovou) je dlouholetým lékařem českého fedcupového týmu
Vlastimil Voráček (mezi Barborou Strýcovou a Karolínou Plíškovou) je dlouholetým lékařem českého fedcupového týmu

Nechystá se nechat očkovat proti koronaviru. „Mám pozitivní přístup k očkování, leda že to očkování je a proběhlo řádně testovacím procesem (u mRNA vakcín cca. 10 let) a má plnohodnotnou registraci (viz příbalový leták Pfizeru),“ řekl Voráček, který byl lékařem úspěšného tenisového týmu na minulých olympijských hrách v Riu.

Vakcína Pfizer má podmínečnou registraci. „Tento léčivý přípravek podléhá dalšímu sledování,“ uvádí výrobce v příbalovém letáku. Závěrečnou klinickou studii má předložit v prosinci 2023.

Vedle Voráčka neměli příznaky ani další pozitivně testovaní čeští olympionici. Dnes zachycená Markéta Nausch Sluková ještě ve středu sdílela na sociálních sítích videa, jak s parťačkou Barborou Hermannovou trénuje s medicinbalem na pokoji. Zatím posledním postiženým je cyklista Michal Schlegel, po Perušičovi měli pozitivní test také stolní tenista Pavel Širuček a trenér beachvolejbalistek Simon Nausch.

Celé vyjádření doktora Voráčka:

„Za prvé bych chtěl konstatovat, že ohledně olympijských her v Tokiu byly zadány určité předpoklady organizátory her, podle kterých se může sportovec a doprovod účastnit. Očkování bylo zadané jako dobrovolné.

Z mé strany a celého týmu tedy nedošlo k porušení žádných těchto předpokladů. Kromě proběhlých povinných negativních PCR testů před odletem, dokonce v rozdílných laboratořích, se testuji nezávisle i sám a kontroluji a udržuji imunologicky relevantní parametry v krvi a tím si zvyšuji odolnost. Předem a ani do dneška jsem neměl a nemám žádné klinické příznaky covidového onemocnění a jsem kompletně fit.

Z hlediska všech těchto okolností není vůbec jasné, kdo, jak, koho a kdy mohl infikovat, a ohrazuji se proti tomu, že jsem to musel být já, jenom že jsem byl jako první pozitivně vytestovaný nevalidovaným testem PCR, nebo někdo jiný v letadle.

Kromě toho mám pozitivní přístup k očkování, leda že to očkování je, a proběhlo řádně testovacím procesem (u mRNA vakcín ca. 10 let) a má plnohodnotnou registraci (viz příbalový leták Pfizeru). Z hlediska všech okolností a nejasností, které kolem covidového onemocnění stále ještě kolují a všechny státy, politici i odborné společnosti v tom plavou už 18 měsíců, a vidím zde v izolaci převážně pozitivně testované plnoočkované rádobyúčastníky Her z celého světa, jednoznačně odmítám unáhlené předdefinované úsudky ohledně hodnocení pozitivních testů v českém týmu.“

Vstoupit do diskuse
45

Letní olympijské hry Tokio 2020

Letní olympijské hry 2021 se v Tokiu konají od pátku 23. července do neděle 8. srpna. Na olympiádě se rozdá přes 300 sad medailí, česká nominace čítá 116 jmen.

Olympijské hry ONLINE Program LOH Výsledky Češi na LOH Česká olympijská kolekce Sporty a disciplíny Průvodce OH Tokio 2021 Basketbal na LOH 2021 Tenis na LOH 2021 Olympijské symboly Historie OH

Čeští medailisté v Tokiu: Lukáš Krpálek (1. místo), Jiří Prskavec (1. místo), Jiří Lipták (1. místo), David Kostelecký (2. místo), Lukáš Rohan (2. místo), Alexander Choupenitch (3. místo) ~ Medailové pořadí LOH 2021

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud