SOUHRN, 12. den LOH: Mäki ve finále, skvělá Spilková. Výhoda pro Ondru?

Dvanáctý den olympijských her v Tokiu šli do akce desetibojaři, mezi nimiž nechyběli Češi Adam Sebastian Helcelet a Jiří Sýkora. Zatím jsou ale na konci druhé desítky. Kvalifikace vyšla oštěpařům Vítězslavu Veselému a Jakubu Vadlejchovi, kteří oba postoupili do finále. Deblkajak Josef Dostál, Radek Šlouf si druhým místem v rozjížďce zajistil přímý postoup do čtvrtečního semifinále. Na výborném děleném sedmém místě je po prvním kole turnaje golfistek Klára Spilková, Kristiina Mäki postoupila do finále patnáctistovky v novém českém rekordu, v akci je vzpěrač Jiří Orság.
České vrcholy 12. dne LOH
- atletika: desetibojaři za sebou mají půlku soutěže, Adam Sebastin Helcelet je 17., Jiří Sýkora zatím 19.
- atletika: oštěpaři Vítězslav Veselý a Jakub Vadlejch postoupili do finále.
- atletika: mílařka Kristiina Mäkki národním rekordem postoupila do finále na 1500 m.
- rychlostní kanoistika: rozjížďku K2 na 1000 metrů zvládl deblkajak ve složení Josef Dostál, Radek Šlouf skvěle a druhým místem si zajistil přímý postup do semifinále
- Medailové pořadí zemí najdete ZDE>>>
Zprávy ze dne 20. července 2021
Lékař Jiří Neumann: V žádném případě to nejsou pacienti. Nejsou v žádném zařízení, ale určených objektech. Všichni tři jsou absolutně v pořádku a necítí žádné klinické potíže. Jen trošku bol na duši.
Martin Doktor, šéf české výpravy: Najíždějí další sportovci a zároveň řešíme trable kolem pozitivních členů týmu. Co se týká tří pozitivních, jsou na speciálním hotelu. A my jsme hned po prvním případu udělali opatření, která, doufám, povedou k tomu, že se nákaza bude šířit co nejméně. Pokusili jsme se lidi z daných letů dát do samostatných pokojů, nabádáme je k sebeizolaci, aby si tím prošli. Vzorky se odevzdávají každý den a podle výsledků reagujeme.
ČOV: Olympijský tým svolal na 13. hodinu českého času tiskovou konferenci. Zúčastní se šéf mise Martin Doktor a šéflékař olympijského týmu Jiří Neumann. Klíčové výroky vám zprostředkujeme ONLINE.
BEACHVOLEJBAL: Česká výprava hlásí dalšího nakaženého a znovu mezi plážovými volejbalisty. Rakouský trenér Nausch-Slukové a Hermannové Simon Nausch musel opustit olympijskou vesnici a je v izolaci. Informace potvrdila i jeho svěřenkyně a zároveň manželka Nausch-Sluková. Více čtěte ZDE>>>.
Zprávy ze dne 19. července 2021
PLÁŽOVÝ VOLEJBAL: Jsou ze hry. Tedy alespoň prozatím. Český beachvolejbalista Ondřej Perušič měl po příletu do Tokia pozitivní test na koronavirus. Důsledek? Deset dnů totální izolace a kontumační prohra v prvním olympijském utkání. „Je to samozřejmě škoda, ale nechci fňukat. Jsme v době, kdy společnost trápí daleko horší věci. To, že Perušič nemůže hrát olympiádu, fakt není tragédie,“ říká smířlivě v rozhovoru pro iSport.cz. Více čtěte ZDE >>>

PLÁŽOVÝ VOLEJBAL: „Kde jsem se nakazil a jak k tomu došlo, to by byly jen spekulace, to se asi nikdy nedozvíme. Hlavně doufám, že všichni ostatní sportovci a další členové olympijského týmu, nejen našeho, budou v pořádku a že hry proběhnou pokud možno co nejbezpečněji,“ vzkázal volejbalista Ondřej Perušič.
Smutný Perušič: Není to konec světa. Nejsem střelivo pro konspirátory - čtěte zde »

PLÁŽOVÝ VOLEJBAL: Ondřej Perušič měl v Tokiu pozitivní test na koronavirus. Šestadvacetiletému reprezentantovi kvůli tomu hrozí, že přijde o start na olympijských hrách. V tiskové zprávě o tom informoval Český olympijský výbor (ČOV). Více čtěte ZDE>>>
Zprávy ze dne 18. července 2021
TENIS: Americká vítězka dvou turnajů okruhu WTA Coco Gauffová (17) měla pozitivní test na koronavirus a přijde o start na olympijských hrách v Tokiu. „Vždycky bylo mým snem reprezentovat USA na olympiádě a doufám, že k tomu v budoucnu budu mít ještě mnoho příležitostí,“ napsala 25. hráčka světového žebříčku Gauffová na twitteru.
Podle agentury AP jsou nakaženými sportovci jihoafričtí fotbalisté Thabiso Monyane a Kamohelo Mahlatsi. Pozitivní test měl také videokouč. Zbytek týmu měl testy negativní. Jihoafričané mají vstoupit do olympijského turnaje ve čtvrtek zápasem proti Japonsku.
COVID-19 se prokázal také u jihoafrického ragbyového trenéra Neila Powella, který putoval do izolace v Kagošimě, kde se tým připravuje. Kouč o turnaj přijde, protože musí být izolován dva týdny. Powell byl podle mluvčího týmu očkován vakcínou Johnson & Johnson koncem května.
Do karantény zamířilo po příletu do Japonska šest britských atletů a dva členové jejich doprovodu, kteří se během letu dostali do kontaktu s nakaženým, jenž nepatřil k výpravě. „Všichni byli na letišti otestováni s negativním výsledkem a negativní test měli i po příletu. Pro ty sportovce i jejich doprovod je to zklamání, ale naprosto respektujeme pravidla,“ uvedl šéf britské mise Mark England.
Dvojnásobná vítězka Newyorského maratonu Tegla Loroupeová měla před cestou na olympijské hry v Tokiu podle agentury AP pozitivní test na koronavirus. Osmačtyřicetiletá Keňanka je vedoucí týmu uprchlíků, jehož odlet z tréninkové základny v Dauhá se kvůli tomu zdržel. Téměř tři desítky sportovců z týmu uprchlíků a další členové doprovodu měli testy negativní. V příštích dnech by se měli vydat do Tokia. Šéfka mise Loroupeová zatím z Dauhá neodletí. Oficiálně její nákaza covidem-19 potvrzena nebyla.
RYCHLOSTNÍ KANOISTIKA: Jede si svůj Dostál style. S 202 centimetry a váhou judisty Lukáše Krpálka je kajakář Josef Dostál nepřehlédnutelný. Přesto doufá, že si ho soupeři na olympijských hrách v Tokiu v černé lodi nevšimnou, až vypálí za jediným triumfem, na který v kariéře stále čeká. „Pro mě to zlato na jednu stranu vůbec důležité není. Na druhou stranu je to všechno," říká v rozhovoru pro iSport.cz. Více čtěte ZDE>>>.

V olympijské vesnici už se objevil koronavirus i mezi sportovci. Pozitivní test měli podle organizátorů dva zahraniční účastníci her v Tokiu. Nákaza se prokázala také u jednoho sportovce mimo vesnici. Jejich totožnost pořadatelé neuvedli. Do izolace putoval z tokijského letiště Narita podle agentury Reuters kvůli pozitivnímu testu také člen Mezinárodního olympijského výboru Rjo Sung-min, bývalý korejský stolní tenista a olympijský vítěz z Atén 2004. Podle organizátorů se v souvislosti s olympiádou objevilo v dějišti her zatím 55 případů nákazy. V Tokiu bylo v sobotu hlášeno 1410 nových případů covidu-19, nejvíce za poslední půlrok. V metropoli platí kvůli zvýšenému výskytu koronaviru stav nouze.
Zprávy ze dne 17. července 2021
Nakažený Čech v Tokiu nemá žádné příznaky nemoci. „Před cestou absolvoval dva povinné PCR testy v rozmezí 96 hodin před odletem s negativním výsledkem, které jsou podmínkou vstupu do Japonska, a to dokonce ve dvou různých laboratořích. Bezpříznakovému onemocnění odpovídají také hodnoty provedeného PCR testu,“ uvedl šéflékař týmu Jiří Neumann.
Hned při podezření začal štáb výpravy připravovat preventivní opatření. „Během dvou hodin jsme zvládli akci kulový blesk a pro všechny sportovce a členy doprovodu z letadla, kteří přicestovali do vesnice, jsme připravili individuální pokoje. Do společných prostor v apartmánech jim přidáme i speciální čističky vzduchu,“ popsal Doktor.
Podle něho nejsou tréninkové aktivity ani plány sportovců nijak omezené. „Nad rámec platných pravidel proti šíření nákazy přidáme ještě drobná režimová opatření. Chceme zkrátka mít jistotu, že děláme pro bezpečí týmu vše,“ uvedl Doktor.
Nejmenovaný člen realizačního týmu české výpravy měl po příletu do dějiště olympijských her v Tokiu pozitivní test na COVID-19. Výsledek antigenního kontrolního testu na letišti potvrdila i následná analýza PCR. „Bohužel se nám ani přes veškerá opatření, která k současné době patří, tato situace nevyhnula. Každopádně všichni ostatní členové týmu měli negativní testy a všichni sportovci jsou v pořádku v olympijské vesnici,“ řekl šéf výpravy Martin Doktor. Člen týmu s pozitivním nálezem je momentálně v izolaci, stejně jako několik možných blízkých kontaktů z letadla. „Jak teď bude v jejich případě vše probíhat dál, to intenzivně řešíme,“ řekl Doktor, který je zároveň sportovním ředitelem ČOV.
V olympijské vesnici v Tokiu byl dnes odhalen první případ nákazy koronavirem. Informaci japonských médiích potvrdili pořadatelé. Ředitel organizačního výboru Toširó Muto uvedl, že se jedná o osobu ze zahraničí, která je zapojená do organizace her. Národnost ani jiné další osobní údaje kvůli ochraně soukromí sdělit nechtěl, napsala agentura Reuters.
Olympijské hry v Tokiu kvůli koronaviru provázejí přísná opatření, která začínají už po příletu a mají minimalizovat rozšíření nákazy mezi olympioniky i běžnou japonskou populaci. Sportovci se budou testovat denně a musejí se pohybovat jen v olympijské vesnici, kam nemá přístup nikdo zvenčí, a na svých sportovištích. Časté testování čeká také další akreditované osoby, které budou bydlet převážně ve vyhrazených olympijských hotelech. Bez ohledu na případné očkování jsou povinné roušky a odstupy.
Kvůli dalšímu nárůstu nákazy v Japonsku byl v Tokiu na dobu olympiády vyhlášen nouzový stav. Hry se tak nakonec uskuteční i bez domácích diváků, o zákazu těch zahraničních bylo jasno už dlouho. Většina japonské veřejnosti v průzkumech vystupuje proti olympiádě. Po příletu prezidenta MOV Thomase Bacha vyjadřovali lidé nespokojenost na sociálních sítích i při demonstracích v ulicích.
Shrnutí výsledků soutěží na OH v Tokiu XXXII. letní olympijské hry v Tokiu:
Atletika:
Finále:
Muži:
200 m (vítr -0,5 m/s): 1. De Grasse (Kan.) 19,62, 2. Bednarek 19,68, 3. Lyles 19,74, 4. Knighton (všichni USA) 19,93, 5. Fahnbulleh (Lib.) 19,98, 6. Brown (Kan.) 20,20, 7. Dwyer (Jam.) 20,21, 8. Richards (Trin.) 20,39.
800 m: 1. Korir 1:45,06, 2. Rotich (oba Keňa) 1:45,23, 3. Dobek (Pol.) 1:45,39, 4. Bol (Austr.) 1:45,92, 5. Ben (Šp.) 1:45,96, 6. Tuka (Bosna) 1:45,98, 7. Tual (Fr.) 1:46,03, 8. Amos (Botsw.) 1:46,41.
Kladivo: 1. Nowicki (Pol.) 82,52, 2. Henriksen (Nor.) 81,58, 3. Fajdek (Pol.) 81,53, 4. Kochan (Ukr.) 80,39, 5. Bigot (Fr.) 79,39, 6. Miller (Brit.) 78,15, 7. Winkler (USA) 77,08, 8. Pronkin (Rus.) 76,72.
Desetiboj - po pěti disciplínách: 1. Warner (Kan.) 4722 b. (100 m: 10,12 - dálka: 824 - koule: 14,80 - výška: 202 - 400 m: 47,48), 2. Moloney (Austr.) 4641 (10,34 - 764 - 14,49 - 211 - 46,29), 3. Lepage (Kan.) 4529 (10,43 - 765 - 15,31 - 199 - 46,92), 4. Bastien (USA) 4369, 5. Mayer (Fr.) 4340, 6. Scantling 4338, 7. Ziemek (oba USA) 4322, 8. Ureňa (Šp.) 4310, ...17. Helcelet 4097 (11,06 - 716 - 14,99 - 196 - 49,41), 19. Sýkora (oba ČR) 3989 (11,18 - 703 - 14,63 - 190 - 48,89).
Ženy:
400 m př.: 1. McLaughlinová 51,46 - světový rekord, 2. Muhammadová (obě USA) 51,58, 3. Bolová (Niz.) 52,03 - evropský rekord, 4. Russelová (Jam.) 53,08, 5. Ryžykovová 53,48, 6. Tkačuková (obě Ukr.) 53,79, 7. Woodruffová (Pan.) 55,84, Cockrellová (USA) diskvalifikována.
3000 m př.: 1. Chemutaiová (Ug.) 9:01,45, 2. Frerichsová (USA) 9:04,79, 3. Kiyengová (Keňa) 9:05,39, 4. Abebeová (Et.) 9:06,16, 5. Krauseová (Něm.) 9:14,00, 6. Mišmašová-Zrimšeková (Slovin.) 9:14,84, 7. Chepkoechová (Keňa) 9:16,33, 8. Wondemagegnová (Et.) 9:16,41.
Sedmiboj - po čtyřech disciplínách: 1. Vetterová (Niz.) 3968 (100 m př.: 13,09 - výška: 180 - koule: 15,29 - 200 m: 23,81), 2. Vidtsová 3941 (13,17 - 183 - 14,33 - 23,70), 3. Thiamová (obě Belg.) 3921 (13,54 - 192 - 14,82 - 24,90), 4. Kunzová (USA) 3870, 5. Ahouanwanouová (Benin) 3867, 6. Bougardová (USA) 3837, 7. Schäferová (Něm.) 3801, 8. Dadicová (Rak.) 3800.
Rozběhy a kvalifikace:
Muži:
110 m př. - semifinále (-0,1 m/s): 1. Holloway (USA) 13,13.
Oštěp: 1. Čopra (Indie) 86,65, ...4. Vadlejch 84,93, 8. Veselý (oba ČR) 83,04 - postoupili do finále.
Ženy:
400 m - semifinále: 1. McPhersonová (Jam.) 49,34, ...23. Vondrová (ČR) 51,62 - nepostoupila do finále.
1500 m - semifinále: 1. Kipyegonová (Keňa) 3:56,80, ...9. Mäki 4:01,23 - český rekord, postoupila do finále, 17. Mezuliáníková (obě ČR) 4:03,70 - nepostoupila.
Baseball:
O postup do semifinále: USA - Dominikánská republika 3:1,
Semifinále: Japonsko - Korea 5:2.
Basketbal:
Ženy - čtvrtfinále:
Srbsko - Čína 77:70 (16:14, 35:33, 49:58), Austrálie - USA 55:79 (12:26, 27:48, 39:68), Japonsko - Belgie 86:85 (19:16, 41:42, 61:68), Španělsko - Francie 64:67 (16:21, 30:36, 48:55).
Box:
Muži - do 81 kg:
Finále: López (Kuba) - Whittaker (Brit.) 4:1.
Konečné pořadí: 1. López, 2. Whittaker, 3. Chatajev (Rus.) a Alfonso (Ázerm.), 5. Romero (Mex.), Machado (Braz.), Malkan (Tur.), Jalidov (Šp.).
Dálkové plavání:
Ženy - 10 km:
1. Cunhaová (Braz.) 1:59:30,8, 2. Van Rouwendaalová (Niz.) 1:59:31,7, 3. Leeová (Austr.) 1:59:32,5, 4. Olaszová (Maď.) 1:59:34,8, 5. Becková (Něm.) 1:59:35,1, 6. Andersonová 1:59:36,9, 7. Twichellová (obě USA) 1:59:37,9, 8. Sin sin (Čína) 2:00:10,1.
Dráhová cyklistika:
Muži - stíhací závod družstev:
Finále: 1. Itálie (Consonni, Ganna, Lamon, Milan) 3:42,032 (světový rekord) - Dánsko (Hansen, Johansen, Madsen, Pedersen) 3:42,198,
o 3. místo: 1. Austrálie (O'Brien, Welsford, Howard, Plapp) - Nový Zéland (Gate, Stewart, Gough, Kerby) dostižen.
Další pořadí: 5. Kanada, 6. Německo, 7. Velká Británie, 8. Švýcarsko.
Sprint - kvalifikace: 1. Hoogland (Niz.) 9,215, ...28. Bábek (ČR) 9,856 - nepostoupil do vyřazovacích jízd.
Golf:
Ženy - po 1. kole: 1. Sagströmová (Švéd.) 66, 2. N. Kordová (USA) 67 a Ašoková (Indie) 67, ...7. mj. Spilková (ČR) 69.
Házená:
Ženy - čtvrtfinále:
Rusko - Černá Hora 32:26 (17:15), Norsko - Maďarsko 26:22 (12:10), Švédsko - Korea 39:30 (21:13), Francie - Nizozemsko 32:22 (19:11).
Jachting:
470:
Muži: 1. Belcher, Ryan (Austr.) 23, 2. Dahlberg, Bergström (Švéd.) 45, 3. Xammar, Rodríguez (Šp.) 55, 4. Snow-Hansen, Wilcox (N. Zél.) 57, 5. Patience, Grube (Brit.) 70, 6. Ferrari, Calabro (It.) 81, 7. Okada, Hokazono (Jap.) 82, 8. Mantis, Kagialis (Řec.) 84.
Ženy: 1. Millsová, McIntyreová (Brit.) 38, 2. Skrzypulecová, Ogarová (Pol.) 54, 3. Lecointreová, Retornazová (Fr.) 54, 4. Fahrniová, Siegenthalerová (Švýc.) 64, 5. Mraková, Macarolová (Slovin.) 67, 6. Wanserová, Winkelová (Něm.) 77, 7. Kondová, Jošioková (Jap.) 79, 8. Bar Amová, Tibiová (Izr.) 80.
Jezdectví:
Parkur jednotlivci - finále, po rozeskakování: 1. Maher (Brit./kůň Explosion W) 0 tr. bodů (čas 37,85), 2. Fredricson (Švéd./All In) 0 (38,02), 3. Van der Vleuten (Niz./Beauville Z) 0 (38,90), 4. Von Eckermann (Švéd./King Edward) 0 (39,71), 5. Baryardová-Johnssonová (Švéd./Indiana) 0 (40,76), 6. Fukušima (Jap./Chanyon) 0 (43,76), 7. O'Connor (Ir./Kilkenny) a Brash (Brit./Jefferson) oba 1, ...v kvalifikaci 31. Opatrný (ČR/Forewer) 4, 55. Kellnerová (ČR/Catch Me If You Can) 12, Papoušek (ČR/Warness) nedokončil.
Plážový volejbal:
Muži - čtvrtfinále:
Mol, Sörum (1-Nor.) - Lešukov, Semjonov (12-Rus.) 2:0 (17, 19), Krasilnikov, Stojanovskij (2-Rus.) - Thole, Wickler (7-Něm.) 2:0 (16, 19), Janus, Tidžan (3-Kat.) - Lupo, Nicolai (18-It.) 2:0 (17, 21), Plavinš, Točs (14-Lot.) - Alison, Álvaro Filho (4-Braz.) 2:0 (16, 19).
Pozemní hokej:
Ženy - semifinále:
Nizozemsko - Velká Británie 5:1 (2:0), Argentina - Indie 2:1 (1:1).
Rychlostní kanoistika (jízdy s českou účastí):
Muži - rozjížďky:
1000 m:
K2: 1. Nádas, Kopasz (Maď.) 3:11,877, 2. Dostál, Šlouf (ČR) -1,548 - postoupili do semifinále.
Skateboarding:
Ženy - park:
1. Josozumiová 60,09 b., 2. Hirakiová (obě Jap.) 59,04, 3. Brownová (Brit.) 56,47, 4. Okamotová (Jap.) 53,58, 5. Olsenová (Austr.) 46,04, 6. Wettsteinová (USA) 44,50, 7. Varellaová 40,42, 8. Aspová (obě Braz.) 37,34.
Synchronizované plavání:
Dvojice - finále: 1. Kolesničenková, Romašinová (Rus.) 195,9079 b., 2. Chuang Süe-čchen, Sun Wen-jen (Čína) 192,4499, 3. Fjedinová, Savčuková (Ukr.) 189,4620, 4. Inuiová, Jošidová (Jap.) 187,8166, 5. Holznerová, Simoneauová (Kan.) 184,4798, 6. Cerrutiová, Ferrová (It.) 183,5702, 7. A. Alexandriová, E. Alexandriová (Rak.) 182,1773, 8. Ch. Trembleová, L. Trembleová (Fr.) 176,9807.
Stolní tenis - družstva:
Ženy:
Semifinále: Čína - Německo 3:0.
Muži:
Semifinále: Čína - Korea 3:0, Japonsko - Německo 2:3.
Vodní pólo:
Muži - čtvrtfinále:
USA - Španělsko 8:12 (3:3, 3:3, 0:1, 2:5), Řecko - Černá Hora 10:4 (1:0, 2:1, 3:1, 4:2), Itálie - Srbsko 6:10 (2:5, 1:4, 1:0, 2:1), Maďarsko - Chorvatsko 15:11 (2:3, 5:2, 4:3, 4:3).
Volejbal:
Ženy - čtvrtfinále:
Korea - Turecko 3:2 (-17, 17, 26, -18, 13), USA - Dominikánská republika 3:0 (11, 20, 19), Srbsko - Itálie 3:0 (21, 14, 21), Brazílie - Rusko 3:1 (-23, 21, 19, 22).
Vzpírání:
Muži - nad 109 kg: 1. Talachadze (Gruz.) 488 kg - světový rekord (trh 223 - světový rekord + nadhoz 263 - světový rekord), 2. Davúdí (Írán) 441 (200+241), 3. Asád (Sýrie) 424 (190+234), 4. Tojčijev (Turkm.) 414 (184+230), 5. Liti (N. Zél.) 414 (178+236), 6. Kuworge (Niz.) 409 (175+234), 7. Nagy (Maď.) 396 (178+218), 8. Ruiz I Velasco (Šp.) 395 (180+215), ...Orság (ČR) (180 kg+0) neklasifikován.
Zápas:
Muži - řecko-římský:
Do 67 kg: 1. M. R. Garají (Írán), 2. Nasibov (Ukr.), 3. Stäbler (Něm.) a El Sajíd (Eg.), 5. Zoidze (Gruz.) a Surkov (Rus.), 7. Rju Han-so (Korea), 8. Obajdí (Irák).
Do 87 kg: 1. Beleňuk (Ukr.), 2. V. Lörincz (Maď.), 3. Kudla (Něm.) a Datunašvili (Srb.), 5. Metvalí (Eg.) a Huklek (Chorv.), 7. Sid Azara (Alž.), 8. Assakalov (Uzb.).
Ženy - volný styl:
Do 62 kg: 1. J. Kawaiová (Jap.), 2. Tynybekovová (Kyrg.), 3. Juseinová (Bulh.) a Koljadenková (Ukr.), 5. Grigorjevová (Lot.) a Ovčarovová (Rus.), 7. Johanssonová (Švéd.), 8. Inczeová (Rum.).