Češi na LOH 2021: program, výsledky, nominace | iSport.cz
2. srpna 2021 • 21:15

Češi na LOH 2021: z Tokia vezou čtyři zlaté a celkem jedenáct medailí

Autor: iSport.cz
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Olomouc - Zlín: Kucsera se trefil do horního růžku po vynikající nahrávce od Krejčího, 1:0
Mladá Boleslav - Litvínov: Straka zadovkou přenechal puk Hüblovi. Ten poslal Vervu do vedení, 0:1
VŠECHNA VIDEA ZDE

Na olympiádě v Tokiu se představilo více než sto českých sportovců. Složení týmu schválilo nominační plénum Českého olympijského výboru (ČOV). Konečný počet členů výpravy rozšířil basketbalový tým, který uspěl na olympijské kvalifikaci v Kanadě. Jak se dařilo českým sportovcům na LOH v Tokiu?



České medailové naděje na LOH v Tokiu 2021

Datum a čas Disciplína Česká medailová naděje Umístění
26.7. 08:00 horská kola - muži Ondřej Cink nedokončil
26. 7. 08:45 vodní slalom C1 - muži Lukáš Rohan 2. místo
26. 7. šerm - fleret Alexander Choupenitch 3. místo
28. 7. 03:30 volný způsob 200 m - ženy (finále) Barbora Seemanová 6. místo
29. 7. 02:50 dvojskif lehkých vah - muži Miroslav Vraštil, Jiří Šimánek 4. místo
29. 7. 07:00 vodní slalom K1 - ženy Tereza Fišerová 6. místo
29. 7. 08:30 trap - muži (finále) Jiří Lipták, David Kostelecký 1. Lipták
2. Kostelecký
30. 7. 07:00 vodní slalom K1 - muži Jiří Prskavec 1. místo
30. 7. 10:00 judo nad 100 kg (finále) Lukáš Krpálek 1. místo
31. 7. 11:00 tenis - dvouhra žen (finále) Markéta Vondroušová 2. místo
1. 8. 09:00 tenis - čtyřhra žen (finále) Barbora Krejčíková, Kateřina Siniaková 1. místo
2. 8. 9:50 3x40 libovolná malorážka Jiří Přívratský 16. místo
3. 8. 05:21 rychlostní kanoistika - K1 muži 1 000 m (finále) Josef Dostál 5. místo
5. 8. 05:55 rychlostní kanoistika - K2 muži 1 000 m (finále) Josef Dostál
Radek Šlouf
3. místo
5. 8. 10:30 sportovní lezení - kombinace muži (finále) Adam Ondra 6. místo
7. 8. 04:39 rychlostní kanoistika - C1 muži 1 000 m (finále) Martin Fuksa 5. místo
7. 8. 13:00 hod oštěpem - muži (finále) Jakub Vadlejch
Vítězslav Veselý
2. místo
3. místo

Čeští medailisté z LOH 2021 v Tokiu

Umístění Jméno a příjmení Disciplína
1. místo Barbora Krejčíková, Kateřina Siniaková tenis - čtyřhra žen
1. místo Lukáš Krpálek judo nad 100 kg
1. místo Jiří Prskavec vodní slalom - K1 muži
1. místo Jiří Lipták sportovní střelba - trap muži
2. místo David Kostelecký sportovní střelba - trap muži
2. místo Lukáš Rohan vodní slalom C1 - muži
2. místo Markéta Vondroušová tenis - dvouhra žen
2. místo Jakub Vadlejch hod oštěpem - muži
3. místo Vítězslav Veselý hod oštěpem - muži
3. místo Alexander Choupenitch šerm - fleret muži
3. místo Josef Dostál, Radek Šlouf rychlostní kanoistika - K2 muži

Výsledky českých sportovců na LOH 2021

0. den LOH 2021 - pátek 23. července

Čas Disciplína a česká účast Fáze a umístění
01:30 Skif - muži (Fleissner) rozplavby (4. místo)
02:00 Lukostřelba - ženy (Horáčková) kvalifikace (34. místo)
03:30 Dvojskif - muži (Cincibuch, Podrazil) rozplavby (5. místo)
04:00 Dvojskif - ženy (Fleissnerová, Antošová) rozplavby (5. místo)

1. den LOH 2021 - sobota 24. července

Čas Disciplína a česká účast Fáze a umístění
01:30 Vzduchová puška 10 m - ženy (Šarounová) kvalifikace (41. místo - do finále nepostoupila
02:00 skif - muži (Fleissner) opravy (1. místo), postup do čtvrtfinále
02:30 dvojskif - muži (Cincibuch, Podrazil) opravy (4. místo), do semifinále nepostoupili
02:40 dvojskif - ženy (Antošová, Fleissnerová) opravy (3. místo), postup do semifinále
04:00 silniční závod - muži (Štybar, Kukrle) 36. Kukrle, Štybar nedokončil
od 04:00 tenis:
3. zápas na centrkurtu: Diyasová (Kaz.) - Krejčíková 2:5 skreč
4. zápas na 2. kurtu: Bertensová (Niz.) - Vondroušová 4:6, 6:3, 4:6
1. kolo
04:20 Dvojskif lehkých vah (Vraštil, Šimánek) rozjížďky (2. místo), postup do semifinále
08:00 stolní tenis: Jančařík - Chádraví (Saúd. Ar.) 4:0 1. kolo
14:20 4x100 volný způsob - ženy (Seemanová, Kubová, Apostalon, Janíčková) rozplavby (14. místo)

2. den LOH 2021 - neděle 25. července

Čas Disciplína Fáze a umístění
02:00 skeet ženy (Šumová) 10. místo po 1. fázi kvalifikace
od 02:00 stolní tenis:
Matelová - Paranangová (Thaj.) 2:4
Gerassimenko (Kaz.) - Jančařík 4:3
2. kolo
02:30 kord jednotlivci - muži (Jurka) vypadl v 1. kole
03:00 skeet muži (Tomeček) 4. místo po 1. fázi kvalifikace
03:00 basketbal: Írán - Česko 78:84 skupina A
od 04:00 tenis:
1. zápas na 2. kurtu: Plíšková - Cornetová (Fr.) 6:1, 6:3
3. zápas na 3. kurtu: Kvitová - Paoliniová (It.) 6:4, 6:3
4. zápas na 4. kurtu: Macháč - Sousa (Por.) 6:7, 6:4, 6:4
2. zápas na 9. kurtu: Krejčíková, Siniaková / Hsieh, Hsu (Tchaj-wan) 6:2, 6:1
4. zápas na 9. kurtu: Plíšková, Vondroušová / Duan, Zheng (Čín.) 6:2, 6:1
1. kolo
05:00 skif - muži (Fleissner) čtvrtfinále (5. místo)
05:20 dvojskif - ženy (Antošová, Fleissnerová) semifinále (5. místo)
05:05 jachting - RS:X (Lavický) 23. místo po 1. dni
06:00 10 m vzduchová puška (Hrčkulák, Přívratský) 14. Přívratský, 19. Hrčkulák do finále nepostoupili
06:00 vodní slalom C1 - muži (Rohan) rozjížďky (8. místo), postoupil do semifinále
06:00 silniční závod - ženy (Neumanová) 33. místo
06:50 vodní slalom K1 - ženy (Minařík Kudějová) rozjížďky (6. místo), postoupila do semifinále
12:00 100 m znak ženy (Kubová) rozplavby (27. místo), do semifinále nepostoupila
12:50 100 m znak muži (Čejka) rozplavby (30. místo), do semifinále nepostoupil

3. den LOH 2021 - pondělí 26. července

Čas Disciplína Fáze a umístění
02:00 fleret - muži (Choupenitch)
1. kolo: Choupenitch - Llavador (Šp.) 15:11
2. kolo: Choupenitch - Joppich (Něm.) 15:13
čtvrtfinále: Choupenitch - Hamza (Egypt) 15:9
semifinále: Choupenitch - Cheung (Hong.) 10:15
o 3. místo: Choupenitch - Shikine (Jap.) 8:15
3. místo
02:00 skeet - muži (Tomeček) 7. místo v kvalifikaci, do finále nepostoupil
02:00 skeet - ženy (Šumová) 14. místo v kvalifikaci, do finále nepostoupila
04:00 tenis - ženy: Fernandézová (Kan.) - Krejčíková 2:6, 4:6 2. kolo
05:30 tenis - ženy: Vondroušová - Buzamescuová (Rum.) 6:1, 6:2 2. kolo
07:00 tenis - ženy: Plíšková - Suarézová-Navarrová (Šp.) 6:3, 6:7, 6:1 2. kolo
07:00 tenis - ženy: Kvitová - Van Uytvancková (Bel.) 7:5, 3:6, 0:6 2. kolo
07:00 vodní slalom C1 - muži (Rohan) 2. místo
08:00 horská kola - muži (Cink) nedokončil
08:05 jachting - RS:X (Lavický) 24. místo po 2. dni
12:00 200 m volný způsob - ženy (Seemanová) 7. místo, postoupila do semifinále
12:45 200 m polohvý závod - ženy (Horská) 16. místo, postoupila do semifinále

4. den LOH 2021 - úterý 27. července

Čas Disciplína Fáze a umístění
00:00 triatlon - ženy (Frintová, Kuříková) 30. Kuříková, Frintová nedokončila
02:00 vzduchová puška 10 m mix (Hrčkulák, Šarounová) 26. místo, nepostoupili z kvalifikace
03:30 200 m volný způsob - ženy (Seemanová) semifinále (5. místo), postup do finále
od 04:00 tenis
1. zápas na 1. kurtu: Macháč - Schwartzman (Arg.) 4:6, 5:7
1. zápas na 2. kurtu: Krejčíková - Benčičová (Švýc.) 6:1, 2:6, 3:6
2. zápas na centrkurtu: Vondroušová - Ósakaová (Jap.) 6:1, 6:4
2. zápas na 2. kurtu: Plíšková - Giorgiová (It.) 4:6, 2:6
4. zápas na 4. kurtu: Krejčíková, Siniaková - Badosaová, Sombes-Tormová (Šp.) 6:2, 5:7, 10:5
4. zápas na 1. kurtu: Plíšková, Vondroušová - Pigossiová, Stefaniová (Braz.) 6:2, 5:7, 11:13
2. kolo
3. kolo
05:10 200 m polohový závod - ženy (Horská) semifinále (16. místo)
07:00 vodní slalom K1 - ženy (Minařík Kudějová) semifinále (15. místo), do finále nepostoupila
08:00 horská kola - ženy (Čábelická) 22. místo
14:00 800 m volný způsob muži (Micka) rozplavby (7. místo v 5. rozplavbě), semifinále nepostoupil

5. den LOH 2021 - středa 28. července

Čas Disciplína Fáze
01:30 dvojskif - ženy (Antošová, Fleissnerová) finále B (konečné 10. místo)
02:00 trap - muži (Kostelecký, Lipták) 4. Lipták, 13. Kostelecký po 1. dni kvalifikace
03:41 200 m volný způsob ženy (Seemanová) finále (6. místo)
od 04:00 tenis:
Vondroušová - Badosaová (Šp.) 6:3 skreč
Krejčíková, Siniaková - Bartyová, Sandersová (Austr.) 3:6, 6:4, 10:7
čtvrtfinále
04:00 judo - muži do 90 kg (Klammert) vypadl v 1. kole
04:00 lukostřeba - ženy (Horáčková - Nakamuraová (Jap.) 2:6 vypadla v 1. kole
04:10 dvojskif lehkých vah - muži (Šimánek, Vraštil) Semifinále A (3. místo), postup do finále
05:05 jachting - RS:X (Lavický) 22. místo po 3. dni
06:00 vodní slalom C1 ženy (Fišerová) rozjížďky (3. místo), postoupila do semifinále
06:00 vodní slalom K1 muži (Prskavec) rozjížďky (4. místo), postoupil do semifinále
07:00 časovka muži (Kukrle) 26. místo
12:00 100 m volný způsob - ženy (Seemanová) rozplavby (21. místo), do semifinále nepostoupila
12:25 200 m znak - muži (Čejka) rozplavby (18. místo), do semifinále nepostoupil
12:45 200 m prsa - ženy (Horská) rozplavby (19. místo), do semifinále nepostoupila
14:00 basketbal: Česko - Francie 77:97 skupina A

6. den LOH 2021 - čtvrtek 29. července

Čas Disciplína Fáze a umístění
00:30 golf - muži (Lieser) 48. po 1. dni
02:00
08:30
trap - muži (Kostelecký, Lipták) 1. Lipták, 2. Kostelecký
02:50 dvojskif lehkých vah - muži (Vraštil, Šimánek) finále (4. místo)
07:00
08:55
vodní slalom C1 - ženy (Fišerová) 6. místo
08:00 tenis - čtyřhra žen
Krejčíková, Siniaková - Kudermetovová, Vesninová 6:3, 3:6, 10:6
semifinále
08:20 jachting - RS:X (Lavický) 22. místo
09:00 plážový volejbal: Perušič, Schweiner - Gaxiola, Rubio 17:21, 21:16, 16:14 skupina B
12:30 tenis - dvouhra žen
Svitolinová - Vondroušová 3:6, 1:6
semifinále
12:43 100 m motýlek - muži (Šefl) rozplavby (37. místo), do semifinále nepostoupil
13:05 200 m znak - ženy (Kubová) rozplavby (25. místo), do semifinále nepostoupila

7. den LOH 2021 - 30. července

Čas Disciplína Fáze a umístění
00:30 golf - muži (Lieser) 60. místo po 2. dni
03:55 400 m překážek - muži (Müller) 5. místo v rozběhu, postup do semifinále
01:30 military - jednotlivci (Příhoda) drezura (13. místo)
04:00 judo nad 100 kg (Lukáš Krpálek) 1. místo
07:00
09:00
vodní slalom K1 - muži (Jiří Prskavec)
finále (1. místo)
12:23 50 m volný způsob - ženy (Seemanová) rozplavby (21. místo), nepostoupila do semifinále
12:25 koule - ženy (Červenková) 24. místo, nepostoupila z kvalifikace
13:00 1 500 m volný způsob - muži (Micka) 23. místo, nepostoupil z rozplavby

8. den LOH 2021 - 31. července

Čas Disciplína Fáze
00:30 golf - muži (Lieser) 60. místo po 3. dni
01:30 military - jednotlivci (Trunda) drezura (60. místo)
05:00 malorážka 3x50 m - ženy (Šarounová) 24. místo v kvalifikaci, nepostoupila do finále
11:00 tenis - dvouhra žen (Vondroušová - Bencicová 5:7, 6:2, 3:6) finále
09:00 plážový volejbal: Krasilnikov, Stojanovskij - Perušič, Schweiner 19:21, 21:13, 15:8 skupina B
14:00 basketbal USA - Česko 119:84 skupina A

9. den LOH 2021 - 1. srpna

Čas Disciplína Fáze
00:30 golf - muži (Lieser) 4. kolo (60. místo)
00:45 military - jednotlivci (Trunda, Příhoda) kros
03:45 400 m - muži (Maslák)
40. místo v rozběhu
09:00 tenis - čtyřhra žen (Krejčíková, Siniaková - Bencicová, Golubicová 7:5, 6:1) finále
14:05 400 m překážek - muži (Müller) 22. místo v semifinále

10. den LOH 2021 - 2. srpna

Čas Disciplína Fáze a umístění
01:30
09:50
3x40 m sportovní malorážka - muži (Přívratský, Nymburský) 16. Přívratský, 17. Nymburský
02:35 1 500 m - ženy (Mezuliáníková, Mäki, Vrzalová) 13. Mäki, 22. Mezuliáníková - postoupily do semifinále, 41. Vrzalová - nepostoupila z kvalifikace
03:05 C1 1 000 m - muži (M. Fuksa, P. Fuksa) 2. místo ve čtvrtfinále - postoupili do semifinále
03:21 K1 1 000 m - muži (Dostál) 1. místo v rozplavbách - postoupil do semifinále
04:30 zápas řecko-římský do 97 kg (Omarov) vypadl v 1. kole
10:00 military - jednotlivci (Trunda, Příhoda) 33. Příhoda, 38. Trunda
12:20 skok o tyči - ženy (Maláčová) nepostoupila z kvalifikace

Česká nominace na Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Sport Jméno a příjmení Disciplína
atletika Michal Desenský štafeta 4x400 metrů
atletika Lukáš Gdula 50 km chůze
atletika Adam Sebastian Helcelet desetiboj
atletika Vít Hlaváč 50 km chůze
atletika Jan Jirka 200 m
atletika Matěj Krsek štafeta 4x400 metrů
atletika Pavel Maslák 400 m, štafeta 4x400 metrů
atletika Tomáš Staněk koule
atletika Jiří Sýkora desetiboj
atletika Patrik Šorm štafeta 4x400 metrů
atletika Jan Tesař štafeta 4x400 metrů
atletika Jakub Vadlejch oštěp
atletika Vítězslav Veselý oštěp
atletika Vít Müller 400 m překážek, štafeta 4x400 metrů
atletika Markéta Červenková koule
atletika Anežka Drahotová 20 km chůze
atletika Tereza Ďurdiaková 20 km chůze
atletika Tereza Hrochová maraton
atletika Irena Gillarová oštěp
atletika Marcela Joglová maraton
atletika Kristiina Mäki 1500 m
atletika Romana Maláčová tyč
atletika Barbora Malíková 400 m
atletika Diana Mezuliáníková 1500 m
atletika Nikola Ogrodníková oštěp
atletika Barbora Špotáková oštěp
atletika Lada Vondrová 400 m
atletika Eva Vrabcová Nývltová maraton
atletika Simona Vrzalová 1500 m
basketbal Patrik Auda  
basketbal Ondřej Balvín  
basketbal Jaromír Bohačík  
basketbal Patrick Samoura  
basketbal Lukáš Palyza  
basketbal Martin Peterka  
basketbal Tomáš Satoranský  
basketbal Ondřej Sehnal  
basketbal Blake Schilb  
basketbal Jakub Šiřina  
basketbal Jan Veselý  
basketbal Tomáš Vyoral  
dráhová cyklistika Tomáš Bábek keirin, sprint jednotlivců
golf Klára Spilková  
golf Ondřej Lieser  
jachting Karel Lavický RS:X (windsurfing)
jezdectví Aleš Opatrný parkur - týmová soutěž
jezdectví Anna Kellnerová parkur - týmová soutěž
jezdectví Kamil Papoušek parkur - týmová soutěž
jezdectví Ondřej Zvára parkur - týmová soutěž
jezdectví Miloslav Příhoda všestrannost
jezdectví Miroslav Trunda všestrannost
judo Lukáš Krpálek nad 100 kg
judo David Klammert do 90 kg
lukostřelba Marie Horáčková soutěž jednotlivců
horská kola Ondřej Cink  
horská kola Jitka Čábelická  
moderní pětiboj Jan Kuf soutěž jednotlivců
moderní pětiboj Martin Vlach soutěž jednotlivců
plavání Barbora Seemannová 50, 100, 200 m, štafeta 4x100 m volný způsob
plavání Simona Kubová 100, 200 m znak
plavání Kristýna Horská 200 m prsa, 200 m polohový závod, štafeta 4x100 m volný způsob
plavání Jan Micka 800, 1500 m volný způsob
plavání Jan Čejka 100, 200 m znak
plavání Jan Šefl 100 m motýlek
plavání Anika Apostalon štafeta 4x100 m volný způsob
plavání Barbora Janíčková štafeta 4x100 m volný způsob
plavání Matěj Kozubek 10 km
plážový volejbal Barbora Hermmannová (kvůli nakáze COVID se nezúčastní)
plážový volejbal Markéta Nausch Sluková (kvůli nakáze COVID se nezúčastní)
plážový volejbal Ondřej Perušič  
plážový volejbal David Schweiner  
rychlostní kanoistika Josef Dostál K1, K2 1000 m
rychlostní kanoistika Radek Šlouf K2 1000 m
rychlostní kanoistika Martin Fuksa C1, C2 1000 m
rychlostní kanoistika Petr Fuksa C2 1000 m
silniční cyklistika Zdeněk Štybar individuální závod
silniční cyklistika Michael Kukrle individuální závod, časovka
silniční cyklistika Michal Schlegel individuální závod (kvůli nakáze COVID se nezúčastní)
silniční cyklistika Tereza Neumannová individuální závod
sportovní gymnastika Aneta Holasová víceboj
sportovní gymnastika David Jessen víceboj
sportovní lezení Adam Ondra kombinace
sportovní střelba David Kostelecký trap
sportovní střelba Jiří Lipták trap
sportovní střelba Jakub Tomeček skeet
sportovní střelba Barbora Šumová skeet
sportovní střelba Jiří Přívratský 50 m malorážka, 10 m vzduchová puška
sportovní střelba Petr Nymburský 50 m malorážka
sportovní střelba Nikola Šarounová 50 m malorážka, 10 m vzduchová puška smíšená družstva
sportovní střelba David Hrčkulák 10 m vzduchová puška, 10 m vzduchová puška smíšená družstva
stolní tenis Lubomír Jančařík dvouhra
stolní tenis Pavel Širuček dvouhra (kvůli nakáze COVID se nezúčastní)
stolní tenis Hana Matelová dvouhra
šerm Alexander Choupenitch fleret
šerm Jakub Jurka kord
tenis Petra Kvitová dvouhra
tenis Karolína Plíšková dvouhra, čtyřhra
tenis Markéta Vondroušová dvouhra, čtyřhra
tenis Barbora Krejčíková dvouhra, čtyřhra
tenis Kateřina Siniaková čtyřhra
tenis Tomáš Macháč dvouhra, mix
triatlon Vendula Frintová  
triatlon Petra Kuříková  
veslování Jan Fleissner skif
veslování Kristýna Fleissnerová dvojskif
veslování Lenka Antošová dvojskif
veslování Jan Cincibuch dvojskif
veslování Jakub Podrazil dvojskif
veslování Miroslav Vraštil dvojskif lehkých vah
veslování Jiří Šimánek dvojskif lehkých vah
vodní slalom Lukáš Rohan C1 muži
vodní slalom Jiří Prskavec K1 muži
vodní slalom Tereza Fišerová C1 ženy
vodní slalom Kateřina Minařík Kudějová K1 ženy
vzpírání Jiří Orság nad 109 kg
zápas Artur Omarov řecko-římský styl do 97 kg

Nejpočetnější zastoupení mají atleti. K jedenácti závodníkům se splněným limitem, přibylo devatenáct dalších jmen na základě žebříčku včetně členů mužské čtvrtkařské štafety. Na poslední chvíli vypadla z postupujících na olympiádu smíšená štafeta, jejíž čas 3:14,84 z Kladna je aktuálně druhý pod čarou.  Účast v Tokiu následně vzdala i zraněná Zuzana Hejnová.

Druhou nejpočetnější výpravu tvoří basketbalisté, jejichž tým v čele s Tomášem Satoranským čítá dvanáct jmen. Basketbalisté vstoupí do olympijského turnaje utkáním proti Íránu.

I díky účasti ženské štafety na 4x100 metrů volný způsob cestuje do Tokia devítka plavců. Nejvytíženější bude mistryně Evropy Barbora Seemanová, kterou kromě štafety čekají tři distance volným způsobem.

Osm olympioniků vyšlou do Tokia střelci, kteří tradičně patří k medailovým nadějím. V týmu je olympijský vítěz z Pekingu 2008 David Kostelecký, s nímž bude v trapu soutěžit aktuální vicemistr Evropy Jiří Lipták.

Na poslední chvíli si účast v týmu zajistil Petr Nymburský, který si v neděli při Světovém poháru v Osijeku vystřílel letenku v interním souboji s Filipem Nepejchalem. V malorážce na 3x40 ran bude společně s ním reprezentovat Jiří Přívratský.

V týmu bude znovu jediný český olympijský šampon z Ria Lukáš Krpálek, který se tentokrát bude v judu prát v nejtěžší váhové kategorii. Z medailistů z posledních olympijských her se znovu kvalifikovali ještě kajakář Josef Dostál, tenistka Petra Kvitová, vodní slalomář Jiří Prskavec a také oštěpařka Barbora Špotáková, která je bezpečně mezi postupujícími ze žebříčku. V nově zařazených sportech a kategoriích by mohli o medaile bojovat Adam Ondra ve sportovním lezení a kanoistka Tereza Fišerová ve vodním slalomu.

Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

Část české olympijské výpravy vyrazila v pátek do Tokia vládním speciálem
Část české olympijské výpravy vyrazila v pátek do Tokia vládním speciálem

Olympijská kolekce pro Tokio 2021

Vedle klasické olympijské kolekce představil český tým na konci června ještě jednu. Unikátní nástupovou, která spojuje české a japonské tradice a zároveň odkazuje na rok 1964, kdy si fanoušci v Tokiu zamilovali především Věru Čáslavskou

Vzdáleně připomíná klasický český kroj, české sportovkyně půjdou na nástup v Tokiu v modré jupce, jejich mužští kolegové přehodí přes košili vestičku stejné barvy. Přesto má speciální kolekce velkou spojitost s hostitelskou zemí. Díky technologii výroby.

„Modrotisk podle několika zdrojů přišel do České republiky právě z Japonska a je tam stále oblíbenou barvířskou technikou. Kolekcí jsem chtěla reflektovat krásu siluety našich krojů, výrazný rozdíl mezi postavou ženy a muže,“ říká návrhářka Zuzana Osako, která outfit vymyslela.

České olympijské medaile z LOH

Česká olympijská výprava získala v samostatné éře od roku 1993 na letních olympijských hrách již 56 cenných kovů. V olympijské historii je aktuálně zapsáno 15 olympijských vítězů. Nejúspěšnější pro české barvy byla hned první letní olympiáda v Atlantě 1996. Stejný výsledek - tedy zisk 4 zlatých, 3 stříbrných a 4 bronzových medailí zopakovali čeští olympionici v roce 2012 v Londýně.

Ne ze všech medailí se pak čeští sportovci mohli radovat přímo pod pěti kruhy. Oštěpař Veselý v roce 2012, zápasník Švec o čtyři roky dříve a diskařka Cechlová-Pospíšilová v roce 2004 získali své medaile až dodatečně po odhalení dopingu u původních medailistů.

Rok Medaile Jméno a příjmení Disciplína
2021 (Tokio) stříbro Lukáš Rohan vodní slalom C1
2021 (Tokio) bronz Alexander Choupenitch šerm - fleret
2016 (Rio de Janeiro) zlato Lukáš Krpálek judo do 100 kg
2016 (Rio de Janeiro) stříbro Josef Dostál K1 1000 m
2016 (Rio de Janeiro) stříbro Jaroslav Kulhavý horská kola
2016 (Rio de Janeiro) bronz Jiří Prskavec K1 vodní slalom
2016 (Rio de Janeiro) bronz Ondřej Synek skif mužů
2016 (Rio de Janeiro) bronz Petra Kvitová dvouhra žen
2016 (Rio de Janeiro) bronz Lucie Šafářova, Barbora Strýcová čtyřhra žen
2016 (Rio de Janeiro) bronz Lucie Hradecká, Radek Štěpánek smíšená čtyřhra
2016 (Rio de Janeiro) bronz Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba K4 1000 m
2016 (Rio de Janeiro) bronz Barbora Špotáková hod oštěpem
2012 (Londýn) zlato Miroslava Knapková skif žen
2012 (Londýn) zlato Barbora Špotáková hod oštěpem
2012 (Londýn) zlato David Svoboda moderní pětiboj
2012 (Londýn) zlato Jaroslav Kulhavý horská kola
2012 (Londýn) stříbro Vavřinec Hradilek vodní slalom K1
2012 (Londýn) stříbro Ondřej Synek skif mužů
2012 (Londýn) stříbro Andrea Hlaváčková, Lucie Hradecká čtyřhra žen
2012 (Londýn) bronz Adéla Sýkorová libovolná malorážka 50 m
2012 (Londýn) bronz Zuzana Hejnová 400 m překážek
2012 (Londýn) bronz Vítězslav Veselý hod oštěpem
2012 (Londýn) bronz Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba K4 1000 m
2008 (Peking) zlato Barbora Špotáková hod oštěpem
2008 (Peking) zlato Kateřina Emmons vzduchová puška 10 m
2008 (Peking) zlato David Kostelecký trap mužů
2008 (Peking) stříbro Kateřina Emmons libovolná malorážka 50 m
2008 (Peking) stříbro Jaroslav Volf, Ondřej Štěpánek vodní slalom C2
2008 (Peking) stříbro Ondřej Synek skif mužů
2008 (Peking) bronz Marek Švec zápas řecko-římský v těžké váze
2004 (Atény) zlato Roman Šebrle desetiboj
2004 (Atény) stříbro Lenka Hyková sportovní pistole 25 m
2004 (Atény) stříbro David Kopřiva, Jakub Hanák, Tomáš Karas, David Jirka párová čtyřka
2004 (Atény) stříbro Lenka Šmídová jachting - třída Evropa
2004 (Atény) bronz Jaroslav Volf, Ondřej Štěpánek vodní slalom C2
2004 (Atény) bronz Jaroslav Bába skok do výšky
2004 (Atény) bronz Kateřina Emmons vzduchová puška 10 m
2004 (Atény) bronz Libor Capalini moderní pětiboj
2004 (Atény) bronz Věra Cechlová-Pospíšilová hod diskem
2000 (Sydney) zlato Jan Železný hod oštěpem
2000 (Sydney) zlato Štěpánka Hilgertová vodní slalom K1
2000 (Sydney) stříbro Roman Šebrle desetiboj
2000 (Sydney) stříbro Petr Málek skeet muži
2000 (Sydney) stříbro Rudolf Kraj box - polotěžká váha do 81 kg
2000 (Sydney) bronz Marek Jiras, Tomáš Máder vodní slalom C2
2000 (Sydney) bronz Martin Tenk libovolná pistole 50 m
2000 (Sydney) bronz Jan Řehula triatlon
1996 (Atlanta) zlato Martin Doktor C1 500 m
1996 (Atlanta) zlato Martin Doktor C1 1000 m
1996 (Atlanta) zlato Jan Železný hod oštěpem
1996 (Atlanta) zlato Štěpánka Hilgertová vodní slalom K1
1996 (Atlanta) stříbro Lukáš Pollert vodní slalom C1
1996 (Atlanta) stříbro Miroslav Šimek, Jiří Rohan vodní slalom C2
1996 (Atlanta) stříbro Jana Novotná, Helena Suková čtyřhra žen
1996 (Atlanta) bronz Tomáš Dvořák desetiboj
1996 (Atlanta) bronz Šárka Kašpárková trojskok
1996 (Atlanta) bronz Miroslav Januš běžící terč 50 m
1996 (Atlanta) bronz Jana Novotná dvouhra žen

Češti vlajkonoši na LOH

Historicky prvním českým vlajkonošem na letní olympiádě byl veslař Václav Chalupa. Při posledních LOH v Riu nesl při zahájení českou vlajku judista Lukáš Krpálek, který přerušil čekání českých vlajkonošů na medaili z LOH. V Tokiu každá země poprvé měla dva vlajkonoše. 

Rok Vlajkonoš při zahájení LOH sport
2021 (Tokio) Petra Kvitová a Tomáš Satoranský tenis, basketbal
2016 (Rio de Janeiro) Lukáš Krpálek judo
2012 (Londýn) Petr Koukal badminton
2008 (Peking) Štěpánka Hilgertová vodní slalom
2004 (Atény) Květoslav Svoboda plavání
2000 (Sydney) Martin Doktor rychlostní kanoistika
1996 (Atlanta) Václav Chalupa veslování

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud