12. září 2012 • 17:10

Ježek je králem paralympiád, radost mu udělala stříbrem i mladá kolegyně

Autor: tem
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Herec Novotný kopal za Spartu. S kamarádem Pulkrabem řešil Slavii
Brno na dně: Jak vypadá tvrdá realita v klubu. Proč ještě Bartoněk neprodal? Roli hraje i Krejčí
VŠECHNA VIDEA ZDE

Na paralympiádách získal už jedenáct medailí, šestkrát pro něj hrála česká hymna. Jiří Ježek je proto nejúspěšnějším paralympijským cyklistou všech dob. Sedmatřicetiletý závodník v Londýně vybojoval stříbro ve stíhacím závodě na čtyři kilometry a zlato v silniční časovce a jako jediný z Čechů získal více než jeden cenný kov.„Na paralympiádu jsem jel s cílem získat alespoň jednu medaili, takže jsem naprosto spokojený,“ tvrdí medailista ze čtyř paralympiád.

„Z každé mám zlato, na každou z nich mám krásné vzpomínky. Ale Londýn je teď mému srdci i časově nejbližší, takže řeknu, že to byla nejlepší paralympiáda,“ hodnotí první český profesionální cyklista s tělesným postižením.

Radoval se nejen ze svých úspěchů, největší radost mu udělala medaile kolegyně Terezy Diepoldové z časovky. „Terezu jsme s trenérem Viktorem Zapletalem před několika lety vlastně přetáhli od plavání,“ vypráví. „Pokud na sobě bude stejně pracovat i nadále, může v Riu dopadnout ještě lépe.“

Čtyřiadvacetiletá dívka vybojovala na okruhu v Brands Hatch stříbro. „Byl to nejtěžší závod, který jsem kdy jela,“ uvedla cyklistka, která do Londýna jela s cílem nasbírat zkušenosti.

Diepoldová, která o většinu pravé nohy přišla v deseti letech při nehodě autobusu, se jako plavkyně zúčastnila dvou paralympiád. V Aténách skončila desátá, před čtyřmi lety v Pekingu patnáctá.

„Plavání mi moc nešlo, byla jsem dobrá tak do patnácti let,“ tvrdí. „Chyběla tam ta jiskra.“ Tu před třemi lety našla v cyklistice a rychle se dokázala dostat do špičky.

Loni na mistrovství světa získala dvě bronzové medaile, letos dosáhla na ještě větší úspěch – vyhrála Světový pohár handicapovaných cyklistů, stejně jako Jiří Ježek.

Ten většinu roku závodí se zdravými cyklisty, Diepoldová ovšem o tom, že by ho napodobila, neuvažuje. „Jirka je největší hvězda sportu handicapovaných u nás, s ním se vůbec nemůžu srovnávat,“ říká talentovaná cyklistka.

Když před čtyřmi lety natočila televizní reklamu, ve které plave, tančí a hraje fotbal, přitáhla k sobě pozornost českých médií. Lidé ji na ulici poznávají dodnes. „Hlavně doma v Pardubicích, je to malé město,“ říká s tím, že podruhé by už do něčeho podobného nešla.

Chce, aby ji lidé vnímali jako sportovkyni, a ne jako holku z reklamy. „Třeba se to teď po paralympiádě změní, ale asi ne. Uvidíme,“ usmívá se.

České cyklistické medaile z paralympiády:

Zlato
Jiří Ježek – silniční časovka (kategorie C4)

Stříbro
Tereza Diepoldová – silniční časovka (kategorie C1-3)
Jiří Ježek – stíhací závod na 4 kilometry (kategorie C4)

Bronz
Jiří Bouška – silniční časovka (kategorie C4)
David Vondráček – silniční závod tricyklistů (kategorie T1-2)

Český cyklista Jiří Ježek v paralympijském závodě v Londýně
Český cyklista Jiří Ježek v paralympijském závodě v Londýně

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud