12. září 2012 • 17:10

Ježek je králem paralympiád, radost mu udělala stříbrem i mladá kolegyně

Autor:
TOP VIDEA
SESTŘIH LM: Plzeň - CSKA Moskva 2:2. Hosté zachránili remízu z penalty na konci SESTŘIH LM: Plzeň - CSKA Moskva 2:2. Hosté zachránili remízu z penalty na konci
Krmenčík: Z hymny Ligy mistrů jsme měli husí kůži. Létali jsme z ní po hřišti Krmenčík: Z hymny Ligy mistrů jsme měli husí kůži. Létali jsme z ní po hřišti
VŠECHNA VIDEA ZDE

Na paralympiádách získal už jedenáct medailí, šestkrát pro něj hrála česká hymna. Jiří Ježek je proto nejúspěšnějším paralympijským cyklistou všech dob. Sedmatřicetiletý závodník v Londýně vybojoval stříbro ve stíhacím závodě na čtyři kilometry a zlato v silniční časovce a jako jediný z Čechů získal více než jeden cenný kov.„Na paralympiádu jsem jel s cílem získat alespoň jednu medaili, takže jsem naprosto spokojený,“ tvrdí medailista ze čtyř paralympiád.

„Z každé mám zlato, na každou z nich mám krásné vzpomínky. Ale Londýn je teď mému srdci i časově nejbližší, takže řeknu, že to byla nejlepší paralympiáda,“ hodnotí první český profesionální cyklista s tělesným postižením.

Radoval se nejen ze svých úspěchů, největší radost mu udělala medaile kolegyně Terezy Diepoldové z časovky. „Terezu jsme s trenérem Viktorem Zapletalem před několika lety vlastně přetáhli od plavání,“ vypráví. „Pokud na sobě bude stejně pracovat i nadále, může v Riu dopadnout ještě lépe.“

Čtyřiadvacetiletá dívka vybojovala na okruhu v Brands Hatch stříbro. „Byl to nejtěžší závod, který jsem kdy jela,“ uvedla cyklistka, která do Londýna jela s cílem nasbírat zkušenosti.

Diepoldová, která o většinu pravé nohy přišla v deseti letech při nehodě autobusu, se jako plavkyně zúčastnila dvou paralympiád. V Aténách skončila desátá, před čtyřmi lety v Pekingu patnáctá.

„Plavání mi moc nešlo, byla jsem dobrá tak do patnácti let,“ tvrdí. „Chyběla tam ta jiskra.“ Tu před třemi lety našla v cyklistice a rychle se dokázala dostat do špičky.

Loni na mistrovství světa získala dvě bronzové medaile, letos dosáhla na ještě větší úspěch – vyhrála Světový pohár handicapovaných cyklistů, stejně jako Jiří Ježek.

Ten většinu roku závodí se zdravými cyklisty, Diepoldová ovšem o tom, že by ho napodobila, neuvažuje. „Jirka je největší hvězda sportu handicapovaných u nás, s ním se vůbec nemůžu srovnávat,“ říká talentovaná cyklistka.

Když před čtyřmi lety natočila televizní reklamu, ve které plave, tančí a hraje fotbal, přitáhla k sobě pozornost českých médií. Lidé ji na ulici poznávají dodnes. „Hlavně doma v Pardubicích, je to malé město,“ říká s tím, že podruhé by už do něčeho podobného nešla.

Chce, aby ji lidé vnímali jako sportovkyni, a ne jako holku z reklamy. „Třeba se to teď po paralympiádě změní, ale asi ne. Uvidíme,“ usmívá se.

České cyklistické medaile z paralympiády:

Zlato
Jiří Ježek – silniční časovka (kategorie C4)

Stříbro
Tereza Diepoldová – silniční časovka (kategorie C1-3)
Jiří Ježek – stíhací závod na 4 kilometry (kategorie C4)

Bronz
Jiří Bouška – silniční časovka (kategorie C4)
David Vondráček – silniční závod tricyklistů (kategorie T1-2)

Český cyklista Jiří Ježek v paralympijském závodě v Londýně
Český cyklista Jiří Ježek v paralympijském závodě v Londýně

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 8. kola Fortuna ligy »

9. kolo Fortuna ligy:

Zlín - Ostrava (pá 21.9., 18:00), Olomouc - Dukla (so 22.9., 15:00), Opava - Teplice (so 22.9., 17:00), Mladá Boleslav - Slovácko (so 22.9., 17:00), Karviná - Příbram (so 22.9., 17:00), Sparta - Liberec (so 22.9., 19:00), Slavia - Bohemians (ne 23.9., 18:00), Jablonec - Plzeň (po 24.9., 18:00)
Klasická verze
Mobilní verze