6. září 2012 • 17:07

Paralympiáda je nejen o sportovních výkonech, ale i o silných příbězích

Autor: Tereza Mojzešová
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Od nájezdů s Finy po zlatou trefu Pastrňáka. Podívejte se na všechny české góly na MS
Chybí levá noha, Červ odsune Krejčího na stopera. Co křídla a základní sestava?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Paralympijské hry jsou nejen přehlídkou sportovních výkonů, ale také silných příběhů a osobností, které se nenechaly zlomit nepřízní osudu. Přečtěte si o třech z nich a podívejte se do fotogalerie, jak závodí hrdinové největšího sportovního svátku handicapovaných.Právě dnes se na start svého závodu postaví Alex Zanardi, bývalý pilot formule 1. O obě nohy a málem i o život přišel v roce 2001 při motokárovém závodě v Německu.

Dokázal se vrátit nejen k běžnému životu a k automobilovým soutěžím, ale aby se udržel ve formě, začal jezdit na handbiku – kole poháněném pažemi. Ve středu se pětačtyřicetiletý Ital postaví na start na dráze Brands Hatch, kde v minulosti soutěžil v autech. „Na okamžik mi myslí proběhly všechny věci, které jsem udělal,“ napsal Zanardi na svém Twitteru. „Jsem šťastný kluk!“

Jihoafrický plavec Achmat Hasiem se k rychlým časům motivuje zvláštním způsobem. „Snažím se představit si, že jsem v oceánu a dohání mě čtyři a půl metru dlouhý bílý žralok,“ popisuje.

A jak dokazuje bronzová medaile z motýlkářské stovky, tahle motivace funguje. Ještě aby ne – Hasiem totiž přišel o pravou nohu při útoku žraloka. Obávaný mořský predátor napadl jeho mladšího bratra při společném tréninku na záchranářské zkoušky.

Hasiem sice žralokovu pozornost odpoutal, zaplatil za to však ztrátou nohy. „Není to nic v porovnáním s tím, že jsem mohl ztratit bratra. Teď se z toho snažím dostat to nejlepší,“ nelituje třicetiletý plavec.

Volejbalistka v sedě Martine Wrightová nosí na dresu sedmičku – číslo štěstí. Právě sedmý den v červenci 2005 jí však obrátil život naruby.

Předchozí večer oslavovala přidělení pořadatelství olympijských her Londýnu, další den zaspala do práce. Do vagonu metra skočila na poslední chvíli zavírajícími se dveřmi. Byl to jeden ze spojů, který si vybrali za cíl teroristé pro útoky, při nichž zahynulo 52 lidí. Wrightová vyvázla s těžkým poraněním, ztratila tři čtvrtiny krve a přišla o obě nohy.

Američanka Michelle Gerloská se chystá vrátit míč Brazilkám při volejbale sedících.
Američanka Michelle Gerloská se chystá vrátit míč Brazilkám při volejbale sedících.

„Vždycky budu tvrdit, že jsem ten den byla jednou z těch šťastných,“ řekla agentuře AP devětatřicetiletá Britka. „Nevím jak, ale přežila jsem.“

Podívejte se do fotogalerie, jak se hraje volejbal bez nohou, jak se plave bez rukou, jak se skáče do výšky jen s jednou nohou nebo jak hrají fotbal nevidomí.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud