Zlatá obhajoba se nekonala. Ester Ledecká se ale opět v lyžařském super-G ukázala v úžasném světle. S nepříliš výhodným startovním číslem 2 zajela solidní jízdu, která ji stačila na výborné 5. místo. Od bronzové medaile ji dělilo pouhých 13 setin, od zlaté Lary Gutové-Behramiové pak 43 setin.
Česká „obojživelnice“ startovala hned jako druhá, takže neměla žádné informace z tratě. Zařadila se o 1,39 sekundy před Rakušanku Ariane Rädlerovou, ale o šanci na zopakování šokujícího triumfu z Pchjongčchangu přišla vzápětí po dojetí později stříbrné Rakušanky Mirjam Puchnerové. Pak se před ni v rychlém sledu dostaly Gisinová, Tamara Tipplerová a Gutová-Behramiová a naděje na čtvrtou olympijskou medaili se rozplynuly.
Od startovního čísla osm výše ale už Ledeckou nikdo nepředjel a česká reprezentantka zaznamenala v super G nejlepší výsledek této sezony. „Na snowboarďačku dobrý,“ poznamenala závodnice, která v úterý zopakovala olympijský triumf v paralelním obřím slalomu na snowboardu. Pak měla jen dva tréninkové dny na lyžích. „Výsledek mi přijde skvělý. Spousta opravdových favoritek skončila za mnou a to tady lyžovaly, jsou to jenom lyžařky, tak si myslím, že to je dobré. Celkově jsem s jízdou spokojená. Udělala jsem maximum a uvidíme, jak to půjde dál,“ hodnotila své úvodní vystoupení v areálu Jen-čching.
VIDEO: Jízda Ester Ledecké v super-G
Závod se jí líbil. „Trať byla fajn. Asi jsem měla jet v některých pasážích víc napřímo, agresivně, ale dělala jsem, co jsem mohla, a zajela jsem nejlepší jízdu, které jsem v tu chvíli byla schopná,“ řekla Ledecká. V úterý ji čeká olympijský závod ve sjezdu, který je její silnější disciplínou. Před čtyřmi lety v Pchjongčchangu kvůli termínové kolizi se snowboardem musela sjezd oželet.
Úřadující mistryně světa Gutová-Behramiová získala ve třiceti letech první olympijské zlato. V roce 2018 ji Ledecká životní jízdou odsunula na čtvrtou příčku, tentokrát Švýcarka nenašla přemožitelku a po bronzu v obřím slalomu má z her v Číně už druhou medaili. Puchnerovou za sebou nechala o 22 setin. Po rychlých výpadcích v obřím slalomu a slalomu tentokrát dokončila závod americká hvězda Mikaela Shiffrinová a obsadila devátou příčku.
Do cíle se dostaly i další dvě české reprezentantky Tereza Nová a Barbora Nováková, které na vítězku ztratily přes čtyři sekundy. Nová obsadila 33. místo, Nováková byla o tři místa za ní.
Program Ester Ledecké na ZOH 2022>>>
SESTŘIH: Ester Ledecká získala snowboardové zlato
Ester Ledecká už má jeden start na Hrách v Pekingu za sebou. Na snowboardu si v paralelním obřím slalomu počínala naprosto suverénně a obhájila vítězství z Pchjongčchangu. Nejprve jasně ovládla kvalifikaci a pak si poradila i se všemi soupeřkami v rozjížďkách. Získala tak celkově už třetí olympijský triumf v kariéře.
Zprávy ze dne 5. února 2022
SKOKY NA LYŽÍCH: V další temné sezoně českých skoků na lyžích je to osvěžující pozitivní moment. Ze sobotní kvalifikace se do závodu na středním můstku dostali Čestmír Kožíšek s Romanem Koudelkou. Ten se přesně rok a den od vážné operace kolene vešel do top dvacítky. „Určitě mě to povzbudilo a pevně doufám, že na to navážu i v závodě,“ věří Koudelka. Více čtěte zde >>>
BIATLON: Rozjíždí se i biatlonové závody, jak si povede česká smíšená štafeta? ONLINE sledujte zde >>>
Reportéra nizozemské veřejnoprávní televize NOS během živého vstupu při slavnostním zahájení přerušila bezpečnostní služba. Jeden z mužů, kteří k němu na ulici přišli, ho chytil kolem těla a odváděl pryč. Další se snažil zakrýt kameru. Podle vyjádření MOV výboru šlo o ojedinělou událost, která neovlivní zpravodajství zahraničních médií o hrách v Pekingu. „Samozřejmě jsme byli v kontaktu s NOS, byla to politováníhodná okolnost,“ citovala agentura Reuters mluvčího MOV Marka Adamse. „Myslím, že někdo byl příliš horlivý. On (reportér) pak mohl ihned poté s pomocí místních zástupců před kamerou vystoupit,“ řekl mluvčí.
LYŽOVÁNÍ: Norská favoritka Therese Johaugová ovládla skiatlon a má první individuální olympijské zlato. České běžkyně na lyžích skončily ve druhé polovině třetí desítky. Petra Hynčicová v závodě na 2x7,5 kilometru obsadila 26. místo, Petra Nováková byla třicátá.
Ženy - skiatlon (2x7,5 km): 1. Johaugová (Nor.) 44:13,7, 2. Něprjajevová (Rus.) -30,2, 3. Stadloberová (Rak.) -30,5, 4. Niskanenová (Fin.) -36,1, 5. Karlssonová (Švéd.) -42,5, 6. Digginsová (USA) -50,5, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -58,4, 8. Rygalinová (Rus.) -1:17,2, 9. Claudelová (Fr.) -1:17,8, 10. Anderssonová (Švéd.) -1:27,6, ...26. Hynčicová -4:27,1, 30. Nováková (obě ČR) -4:39,0.
HOKEJ: České hokejistky jdou na svůj druhý zápas ve skupině. Po výhře 3:1 nad domácí Čínou jsou jejich soupeřkami Švédky. Oba týmy se velmi dobře znají, spousta svěřenkyň trénéra Paciny totiž hraje ve Skandinávii. Zápas začíná v 9:40, sledujte ho ONLINE zde >>>