Motivace pro Peking. Komu chybí medaile ze ZOH: lídr SP i norské hvězdy

Video placeholder
Jak vypadají sportoviště na ZOH v Pekingu? Nová hala pro rychlobruslení
Jak vypadají sportoviště na ZOH v Pekingu? Nová hala pro rychlobruslení
Vetle Sjastad Christiansen
Lisa Theresa Hauserová
Alexandr Loginov
Hanna Solová
Emilien Jacquelin
Julia Simonová
Sturla Holm Laegreid
11
Fotogalerie
adl
Biatlon na ZOH 2022
Začít diskusi (0)

Vrchol sezony se blíží. Do startu olympijských her v Pekingu už zbývá jen pár dní, už v sobotu se do akce pustí biatlonisté, na programu bude smíšená štafeta. Kdo nejlépe vyladil formu? Kdo ustojí tlak a zařadí se mezi legendy atraktivního sportu? Zcela jistě má motivaci v sobě každý závodník. O něco vyšší ji můžou mít ti, kteří ještě nepoznali pocit zisku olympijské medaile. Kdo mezi ně patří? Jde o známá jména, která aktuálně operují na špičce pořadí Světového poháru. Vybrali jsme pět mužů a pět žen, kteří si z Číny mohou odvézt své první olympijské cenné kovy.

Vetle Sjastad Christiansen

Norsko
29 let
Pořadí v SP: 6. místo (434 bodů)
Medailová bilance na MS: 3-1-0 (bez štafet 0-0-0)
Účast na ZOH: -

Ve Světovém poháru debutoval už v prosinci 2012. Vinou obří konkurence v norské reprezentaci si stálé místo v áčku však vybojoval až v sezoně 2018/19 po konci kariér legendárních Oleho Einara Björndalena a Emila Hegleho Svendsena. Půjde o jeho první olympiádu, z MS má sice na kontě čtyři medaile včetně tří zlatých, ale v individuálních závodech dojel nejlépe osmý při debutu v roce 2019. V této sezoně se na chvíli oblékl i do žlutého trikotu. Pokud nepřijde výbuch Norů ve štafetě, medaili má téměř jistou.

Vetle Sjastad Christiansen

Lisa Theresa Hauserová

Rakousko
28 let
Pořadí v SP: 4. místo (487 bodů)
Medailová bilance na MS: 1-2-0 (bez štafet 1-1-0)
Účast na ZOH: 2014 (sprint – 27. místo, stíhačka – 39. místo, individuální závod – 36. místo, smíšená štafeta – 9. místo), 2018 (sprint – 62. místo, individuální závod – 41. místo, smíšená štafeta – 10. místo)

Už má za sebou dvě olympiády, z tohohle pohledu bude v celém poli patřit k nejzkušenějším. Tradičně rychlá střelkyně sbírala úspěchy už v juniorských kategoriích, mezi špičkou se pohybuje v posledních třech ročnících Světového poháru. Největší úspěchy shrábla na loňském mistrovství světa, v Pokljuce ovládla závod s hromadným startem, stříbro brala ve stíhačce a smíšené štafetě a v individuálním závodu dojela čtvrtá. Může se stát první rakouskou biatlonistkou, která získá olympijskou medaili.

Lisa Theresa Hauserová

Alexandr Loginov

Rusko
30 let
Pořadí v SP: 8. místo (413 bodů)
Medailová bilance na MS: 1-1-4 (bez štafet 1-1-1)
Účast na ZOH: 2014 (individuální závod - 30. místo) – později diskvalifikován a výsledek anulován

V biatlonovém světě zřejmě nenajdete méně oblíbeného jedince. Rodák ze Saratova dominoval v dorosteneckých a juniorských letech, neměl konkurenci. Po nástupu do Světového poháru ovšem přišla nesmazatelná kaňka: Loginov byl v listopadu 2014 usvědčen z dopingu (užití krevního dopingu EPO) a dostal dvouletý distanc. Všechny výsledky ze sezony 2013/14 včetně olympiády v Soči byly anulovány. Kvůli aféře nemohl startovat ani na Hrách v Pchjongčchangu. Po odpykání trestu se Rus vrátil mezi elitu, patří do širší špičky, stal se i mistrem světa.

Alexandr Loginov

Hanna Solová

Bělorusko
25 let
Pořadí v SP: 8. místo (420 bodů)
Medailová bilance na MS: 0-0-1
Účast na ZOH: -

Ukázala se už v minulé sezoně, v té aktuální se zařadila mezi špičku. Na loňském mistrovství světa získala senzační bronz ve sprintu, se štafetou skončila čtvrtá. V současném ročníku už čtyřikrát stála na stupních vítězů včetně premiérového prosincového triumfu ze sprintu v Hochfilzenu. Na minulé olympiádě chyběla, a tak se mohla jen v televizi dívat, jak její krajanky slaví zlaté medaile ve štafetě. I letos můžou Bělorusky pomýšlet na týmový úspěch, Solová bude ale útočit i v individuálních závodech.

Hanna Solová

Emilien Jacquelin

Francie
26 let
Pořadí v SP: 2. místo (501 bodů)
Medailová bilance na MS: 3-0-3 (bez štafet 2-0-2)
Účast na ZOH: 2018 (individuální závod – 77. místo, štafeta – 5. místo)

Za poslední tři roky se zařadil mezi největší biatlonová esa. Poprvé zazářil na mistrovství světa v roce 2020, kdy překvapivě posbíral čtyři medaile a ovládl stíhačku. Titul ve stejném závodě obhájil i o rok později na šampionátu v Pokljuce. Paradoxně šlo o jeho první dva triumfy mezi elitou a hned z toho byla dvě světová zlata. V Pchjongčchangu startoval jako 22letý mladík, dostal se ale i do štafety, kterou na úvodním úseku pohřbil Simon Desthieux. Zradit ho může jeho nevyzpytatelnost.

Emilien Jacquelin

Julia Simonová

Francie
25 let
Pořadí v SP: 12. místo (392 bodů)
Medailová bilance na MS: 1-0-0 (bez štafet 0-0-0)
Účast na ZOH: 2018 (nenastoupila do závodu)

Velký otazník, Francouzka mívá výkyvy ve střelbě. Když ji to sedne, dokáže bojovat o nejvyšší příčky. Zároveň je schopná závod totálně zkazit právě na střelnici. Vypadá to, že v posledních dvou sezonách svou výkonnost už trochu stabilizovala. V roce 2020 na mistrovství světa skončila na 5. místě v závodu s hromadným startem. Na loňském MS slavila zlato ve smíšené štafetě dvojic po boku Antonina Guigonnata. Ta se nicméně v Pekingu nepojede…

Julia Simonová

Sturla Holm Laegreid

Norsko
24 let
Pořadí v SP: 7. místo (432 bodů)
Medailová bilance na MS: 4-0-0 (bez štafet 2-0-0)
Účast na ZOH: -

Další norský čekatel, který ještě neměl možnost na olympiádě startovat. Objev minulé sezony každopádně bude patřit k hlavním favoritům na medaile. A může jich být hned několik: loni na MS bral hned čtyři zlata! Ve Světovém poháru přitom debutoval teprve v březnu 2020 v Novém Městě na Moravě. V předchozím ročníku vyhrál sedm závodů, v celkovém pořadí skončil na druhém místě za Johannesem Bö. Kromě štafety bude mít skvělý střelec velkou šanci v individuálním závodě, které se mu daří.

Sturla Holm Laegreid

Elvira Öbergová

Švédsko
22 let
Pořadí v SP: 3. místo (563 bodů)
Medailová bilance na MS: 0-0-0
Účast na ZOH: -

Běžecky na ní v aktuální sezoně nikdo nestačí. Však také mladá Švédka vyhrála tři závody a stále ještě může zabojovat o velký křišťálový glóbus. Ve Světovém poháru debutovala teprve v prosinci 2019, minulý ročník skončila celkově dvanáctá. Má za sebou dvě MS, kde se čtyřikrát umístila mezi nejlepší patnáctkou, nejlépe ale na 13. místě ve sprintu v Anterselvě 2020. Její starší sestra Hanna ve stejném věku získala na ZOH před čtyřmi roky zlato v individuálním závodu a stříbro ve štafetě. Napodobí ji teď Elvira?

Elvira Öbergová

Quentin Fillon Maillet

Francie
29 let
Pořadí v SP: 1. místo (636 bodů)
Medailová bilance na MS: 2-4-4 (bez štafet 0-2-3)
Účast na ZOH: 2018 (sprint – 48. místo, stíhačka – 44. místo, hromadný start – 29. místo)

Může se stát biatlonovým králem Her. Má k tomu solidně nakročeno, teď to jen potvrdit. Zkušený Francouz aktuálně vládne Světovému poháru s výrazným náskokem 135 bodů na druhého Jacquelina. Z každého ze šesti světových šampionátů, kterých se zúčastnil, si přivezl minimálně jednu medaili. Celkem jich má deset. Na olympiádě v Pchjongčchangu ale i kvůli vážně nemocné partnerce Lydii pohořel. Největší šanci má ve stíhačce, v sezoně ovládl čtyři z pěti! To si ale musí pořádně připravit pozici ve sprintu.

Quentin Fillon Maillet

Markéta Davidová

Česko
25 let
Pořadí v SP: 11. místo (396 bodů)
Medailová bilance na MS: 1-0-1 (bez štafet 1-0-0)
Účast na ZOH: 2018 (sprint – 15. místo, stíhačka – 25. místo, hromadný start – 18. místo, individuální závod – 57. místo, štafeta – 12. místo, smíšená štafeta – 8. místo)

Největší česká naděje, bezpochyby. Její výhodou oproti některým soupeřkám může být, že už si atmosféru na olympiádě osahala. A v mladém věku se v Pchjongčchangu vůbec neztratila. Na Hrách si tehdy zajela nejlepší výsledky v sezoně (a v té době i v kariéře). Od té doby urazila kus cesty, zařadila se mezi hvězdy, stala se mistryní světa v individuálním závodu. Ten ji sedí, i na startu aktuálního ročníku ovládla nejdelší distanci a nedávno oslavila zisk malého glóbu. Tak snad to cinkne i v Pekingu!

Markéta Davidová

Další zajímavosti

Další čekatelé na medaili:

Martin Ponsiluoma (Švédsko)
Antonin Guigonnat (Francie)
Benjamin Weger (Švýcarsko)

Denise Herrmannová (Německo)
Ingrid Landmark Tandrevoldová (Norsko)
Franziska Preussová (Německo)

Tarjei Bö má sice ve sbírce zlato a stříbro z olympijských her, chybí mu ale individuální medaile. V Pchjongčchangu skončil čtvrtý ve stíhačce, letos má ve 33 letech zřejmě poslední šanci. Stejně na tom jsou i Lukas Hofer (0-0-2), Simon Eder (0-1-1) či Simon Destiheux (1-0-0).

Mezi ženami je nejznámější čekatelkou na individuální olympijskou medaili Dorothea Wiererová, která získala dva bronzy ve smíšených štafetách v Soči i v Pchjongčchangu. Dvakrát skončila šestá, jednou sedmá. Dočká se letos? Individuální medaile chybí také Dzinaře Alimbekavové (1-0-0) či Justine Braisazové-Bouchetové (0-0-1).

Zatímco lídr Světového poháru mezi muži Quentin Fillon Maillet ještě nezískal žádnou medaili ze ZOH, ženská lídryně Marte Olsbuová Röiselandová má na kontě už dvě (stříbra ze sprintu a smíšené štafety v Pchjongčchangu). Zlato ale zatím chybí…

Nejvíce medailí ze ZOH mezi ženami (stále aktivní):
Tiril Eckhoffová (1-2-2)

Nejvíce medailí ze ZOH mezi muži (stále aktivní):
Johannes Thingnes Bö (1-2-0)
Dominik Windisch (0-0-3)
Erik Lesser (0-2-1)

Začít diskuzi