nit
Biatlon na ZOH 2022
Začít diskusi (0)

Od trenéra Ondřeje Rybáře dostal povolení riskovat. A dvaadvacetiletý Mikuláš Karlík do své první střelby v olympijské smíšené štafetě opravdu šel naplno. První tři rány vleže v rychlém tempu trefil. Pak se všechno zkomplikovalo. Karlík minul celkem devětkrát a musel na tři trestná kola. Vliv měla i náhlá změna povětrnostních podmínek.

Nástřel před závodem dával Mikuláši Karlíkovi naději a sebevědomí. Všechno se zdálo být v rámci českého odvážného plánu, který počítal se silným nárazovým větrem, jenž v horském středisku přináší mráz a stres.

„Myslím si, že nejedna štafeta půjde na trestné kolo. V takových podmínkách je třeba odstřílet rychle, zbytečně nečekat,“ předvídal Rybář.

Před závodem to tak přesně bylo. Karlík si střelbu nacvičoval přesně v situaci, která se čekala.

„Dneska na nástřelu byl enormně velký vítr,“ líčil Karlík. V druhé půlce věty je pak vysvětlení jeho pozdějších problémů: „Pak ustával a na to už jsem nedokázal zareagovat.“

Karlík přebíral štafetu od Markéty Davidové na devátém místě a v klidu si hlídal místo za Švýcarem Benjaminem Wegerem. Pak přijel na střelnici.

„Ani jsem si nepřipadal nějak udýchaný, nervózní,“ líčil Karlík.

Přijel ale do úplně jiné situace, než kterou si zkoušel při nástřelu. Vítr se uklidnil, bylo třeba ukázat protitah a na malorážce upravit mířidla.

„Přestalo foukat, nebo foukalo o dost míň, a já se ztratil ve cvakání. Nevím, jestli jsem cvakal moc, nebo málo. A pak už jsem nevěděl, kde na tom terči jsem,“ líčil Karlík. „Takže jsem dělal chyby, cvakal jsem tam a zpátky a to je nejhorší. Ztratil jsem čas a ještě jsem nedobil ani jednu ránu. Fakt mě jenom mrzelo, že nevím, kde to je a co s tím mám dělat. Byl jsem trochu ztracený a naštvaný.“

Karlík tak předával Michalu Krčmářovi závod na čtrnáctém místě a šance na solidní umístění byly pro Čechy pryč. Finišman se pak už jen posunul před Estonce a Ukrajince na dvanáctou příčku.

„Představoval jsem si to určitě jinak. I když snad mi to třeba pomůže do dalších závodů, že budu trochu vědět, jak s tím větrem na střelnici naložit. Je to zkušenost, i když trochu hořká,“ ulevil si Karlík. „Snad to nějak zúročím a tohle špatné bude k něčemu dobré.“

Problémy na střelnici ale měli i favorité. Kvůli třem trestným okruhům Tiril Eckhoffové museli nakonec vítězní Norové stahovat půlminutovou ztrátu z pátého místa.

„V normálním závodě Světového poháru by se to nestalo. Když máte tři trestná kola, jste ze hry,“ podotknul zlatý finišman Johannes Thingnes Bö.

Na tři trestná kola museli i stříbrní Francouzi. Za dvě mohl Emilien Jacquelin. „Kvůli větru jsme použili větší náboje a nešly mi nandat do zbraně. Byly zmrzlé, možná to bylo i nervozitou z olympiády,“ uvedl Jacquelin.

Online přenos - ZOH 2022

Zprávy ze dne 8. února 2022

Ester Ledecká
8. února 2022 · 10:12

SNOWBOARDING: Už před úterním závodem v paralelním obřím slalomu vyprávěl, že by se muselo stát něco mimořádného, aby Ester Ledecká neobhájila zlato z Pchjongčchandu. A sám bývalý alpský snowboardista a český olympionik Petr Šindelář se nemýlil. Česká sněhová hvězda podle něj hraje jinou ligu než všechny soupeřky. „Už po kvalifikaci bylo vidět, že je jinde,“ říká. Expert o Ledecké: Definovala novou dimenzi. I chlapi by se mohli bát >>>

8. února 2022 · 09:52

Pořadatelé her v Pekingu se rozhodli navýšit počet fanoušků na soutěžích. Podle šéfa komise pro kontrolu a prevenci pandemie Chuang Čchuna jim to umožnila dobře zvládnutá situace s koronavirem v olympijské „bublině“. Pozvaní příznivci budou muset splnit přísné podmínky včetně několika testů před i po návštěvě her. Na sportovištích se budou moci pohybovat jen v jasně vymezeném prostoru a nikdy nepřijdou do kontaktu se sportovci ani dalšími lidmi z olympijské bubliny. Po návratu však nemusí do karantény, jen jim bude doporučeno vyhnout se nějaký čas hromadným akcím.

Důležitý moment
8. února 2022 · 09:44

LYŽOVÁNÍ: Kateřina Janatová a Tereza Beranová prošly z kvalifikace sprintu do vyřazovacích jízd. Petru Hynčicovou od postupu dělilo 38 setin. Vyřazovací jízdy sledujte od 11:30 ONLINE zde >>>

Důležitý moment
Hokejová reprezentace
8. února 2022 · 09:42

HOKEJ: České hokejistky se pokouší napravit včerejší nepovedený zápas s Dánskem, proti Japonkám potřebují zvítězit, aby si zajistily klíčové první místo ve skupině. Česko - Japonsko ONLINE zde >>>

8. února 2022 · 09:34

BIATLON: Muži se pustili do individuálního závodu na 20 km, jak si povedou Jakub Štvrtecký, Michal Krčmář, Mikuláš Karlík a Milan Žemlička? ONLINE sledujte zde >>>

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů