PŘÍMO Z PEKINGU | Kdo měl to štěstí a mohl v televizi sledovat alespoň kus pátečního utkání národního týmu se Švýcarskem, jistě si toho všiml. Výkon rozhodčích měl k ideálu daleko. Poloprázdným Národním stadionem v Pekingu se mnohokrát rozléhal vzteklý křik české střídačky. Suverénně nejhlasitějším byl asistent trenéra Jaroslav Špaček. „Nepískali, jak bychom si představovali. Je ale fakt, že se musíme uklidnit,“ přiznal po sobotním rozbruslení před utkáním s Ruskem (od 14.10 hodin, sledujte ONLINE přenos >>>).
Jasné fauly zůstaly neodpískané. Podražení, hákování. Sporné icingy. Na jednu stranu byli rozhodčí slepí, na tu druhou měli naopak zrak kouzelných bystrozorů. Na dvojici sudích Andris Ansons (Lotyšsko) a Andrew Bruggeman (USA) z pátečního duelu se Švýcary nebudou Češi vzpomínat dobře.
Už během utkání se střídačka několikrát mocně vztekala. Celý rudý byl od zlosti hlavně Jaroslav Špaček. Takřka vylidněnou halou se nesl jeho křik. „Pane bože, to snad není možné! Kdo vám dal licenci?!“ hulákal naštvaný trenér anglicky směrem k arbitrům.
„Je fakt, že angličtinu jsem si včera procvičil dost,“ rozesmál se po sobotním rozbruslení. „Mrzí mě to, ale šance na přesilovky tam byly, něco odpískat měli, ale nestalo se.“ A pokračoval. „Nepískali, jak bychom si představovali. Kdybychom měli aspoň čtyři přesilovky, nemohl by se nikdo divit. Fauly tam byly. Oni jsou ale páni na hřišti. Oni to musí rozhodnout, nerozhodli,“ pokrčil rameny.
Bylo znát, že prošel velkým nervovým vypjetím. „Je to škoda. Když pak vidíme, že my jsme vyloučení za každou kravinu… fauly tam byly jasné. Mělo by to být ohodnocené na obou stranách. Pak jsme samozřejmě rozezlení. Zvlášť za stavu 1:1, kdy oni dostanou čtyři přesilovky, tak je to prostě těžké,“ přidal.
Oba sudí navíc o svých verdiktech úplně diskutovat nechtěli. Tragický byl hlavně výkon Lotyše Ansonse, který píská KHL. Američan Bruggeman pak řídí zápasy americké ECHL. Své špičkové rozhodčí Severní Amerika na Hry nedodala.
„Moc se o tom nechtěli bavit. Je pravda, že jsme všichni byli trochu podráždění. Musíme se uklidnit a věřit, že ty přesilovky taky dostaneme. Musíme si za tím jít, dostávat se do šancí, abychom taky byli faulovaní,“ doplnil Špaček.

Sami čeští hráči moc pruhované pány komentovat nechtěli. „Bez komentáře. To je v každém zápase něco, raději se do toho nechci pouštět,“ zavrtěl hlavou Vladimír Sobotka.
Český tým není jediný, kdo má s výkony rozhodčích v Pekingu problém. Stěžovali si například i Finové po pátečním zápase s Lotyši. „No… metr sudích je tady trochu zvláštní, to se nedá popřít. Nevíte, co můžete a co už ne. Je toho hodně,“ popsal krátce kapitán Suomi Marko Anttila.
Kdo bude řídit český duel se sbornou, zatím direktoriát turnaje nezveřejnil.
Zprávy ze dne 20. února 2022
ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: „Zakončení se sportovci je vždy krásné, ale já upřímně mám radši zahájení. Když vidím, jak zhasíná oheň, tak končí čtyřletá etapa a mně to přijde hrozně smutné,“ řekla česká vlajkonoška Martina Sáblíková. Přiznala, že před začátkem her měla strach, jak bude olympiáda v Číně vypadat. „A myslím si, že jsem nebyla jediná. Ale myslím, že to bylo zvládnuté na jedničku,“ uvedla čtyřiatřicetiletá rychlobruslařka a pochválila vedení české výpravy za servis pro sportovce.
Osmou držitelkou Ceny Věry Čáslavské za mimořádné zásluhy žen ve sportu a olympijském hnutí je bývalá mistryně světa v trojskoku Šárka Kašpárková.
ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Podívejte se na sestřih z krásného loučení s olympiádou!
Jen dvě medaile z Pekingu místo sedmi z Pchjongčchangu. Podle předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala ale problém českého sportu není v počtu medailí, nýbrž v nefunkčním systému českého sportu. „Myslíme si, že to vždycky nějak utáhneme,“ říká Kejval. Rozhovor čte zde: Za čtyři roky se nezměnilo nic, hokejisti se scházeli jak švábi na pivo
ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Olympijský oheň zhasl, nad Ptačím hnízdem se takhle rozzářil ohňostroj i nápisy Jeden svět, Jedna rodina...



