To byla jízda! Čeští hokejisté na závěr základní skupiny B porazili výběr Ruska v divokém zápase 6:5 v prodloužení a i vzhledem k výhře Dánů nad Švýcary (5:3) míří do osmifinále olympijského turnaje ze třetího místa. Národní tým v utkání nejprve prohrával, díky pětiminutové přesilovce se ale dostal do vedení. Sborná se však do duelu dokázala znovu vrátit v bláznivé třetí třetině. O triumfu za dva body nakonec rozhodl při početní výhodě obránce Libor Šulák.
Český tým obsadil ve skupině B třetí místo a o postup do čtvrtfinále bude bojovat v kvalifikační části v úterý. Jméno soupeře se dozví v neděli.
Sborná měla hned v úvodu výhodu přesilové hry, po 12 sekundách byl totiž vyloučen Hyka. Brankář Hrubec ale nemusel vůbec zasahovat. Jenže v 5. minutě poprvé kapituloval, poté co jej po rychlém protiútoku prostřelil z křídla Tkačov.
Následně měl práci i Fedotov, který lapačkou skvěle zasáhl proti Krejčího střele. Ve 12. minutě byl vyloučen Jelesin a Češi početní výhodu po 38 sekundách využili. Přes výborně clonícího Kováře se přesně od modré čáry trefil Kundrátek a gólman moskevského CSKA poprvé na turnaji inkasoval.
Český tým byl střelecky aktivnější, nebezpečnější akce ale musel likvidovat Hrubec. V závěru první třetiny jej prověřil Slepyšev, ve druhé části pak Karnauchov nebo Něstěrov. Ve 28. minutě měl velkou šanci Grigorenko, brankář Omsku ale předvedl vynikající zákrok.
Následně se ale na trestné lavici sešli Smejkal se Sobotkou a Rusko mělo 57 sekund dlouhou výhodu pět na tři. Dvojnásobné oslabení sice Češi přestáli, v pokračující klasické výhodě ale prostřelil Hrubce obránce Něstěrov.
Ve 38. minutě ale dostal pětiminutový trest za faul na Sedláka útočník Voronkov a český tým ještě ve druhé části vývoj utkání obrátil ve svůj prospěch.
Nejprve po Červenkově ideální přihrávce vyrovnal Krejčí a 42 sekund před koncem druhé třetiny se trefil i Špaček, jenž nastoupil k prvnímu zápasu na turnaji.
Zbytek přesilovky ve třetí části sice Češi nevyužili, ve 44. minutě se ale přesně trefil Klok a zvýšil na 4:2. Rusové ale bleskově odpověděli, o 36 sekund později snížil pohotovou dorážkou Semjonov. Sborná přidala a také dokázala skóre otočit. Nejprve se za obranu natlačil Gricjuk a vyrovnal, ve 49. minutě překonal Hrubce střelou z otočky Čibisov.
Svůj den ale neměl ani Fedotov, za jehož zády překvapivě skončila střela Hyky od mantinelu a zpoza brankové čáry. V čase 48:57 tak bylo opět vyrovnáno.
Další branka v základní hrací době nepadla a muselo se prodlužovat. V 63. minutě byl vyloučen Nikišin a české obléhání ruské branky ukončil 31 sekund před možným koncem nastavení tvrdou střelou Šulák.
Zprávy ze dne 11. února 2022
RYCHLOBRUSLENÍ: Martina Sáblíková získala sedmou medaili na svých čtvrtých olympijských hrách, v czechteam.tv se s ní spojili po telefonu. „Čekání na poslední jízdu byla strašné, když projela poslední dvojice cílem, měla jsem neuvěřitelnou radost. Všichni, kdo byli na tribunách, mě hnali do cíle, bez nich bych to nedala,“ vyprávěla rychlobruslařská stálice. Podívejte se na VIDEO.
Zprávy ze dne 10. února 2022
RYCHLOBRUSLENÍ: Před odletem do Pekingu tomu ani sama moc nevěřila. Získat při páté účasti pod pěti kruhy další medaili? Poté, jaké měla Martina Sáblíková v sezoně trable, byla dost na vážkách. Ale ve čtvrtek, když vybojovala na trati 5000 metrů bronz, opět ukázala, že i v 34 letech s ní soupeřky prostě počítat musí. Zvlášť na olympiádě. Její nasazení oceňuje také bývalá reprezentantka v short tracku Kateřina Novotná. „Byla odhodlaná se o medaili poprat a nakonec to vyšlo. Takže máme velkou radost, celý národ.“ Rozhovor čtěte ZDE>>>
RYCHLOBRUSLENÍ: Podívejte se na bronzový závod Martiny Sáblikové v grafickém znázornění.
RYCHLOBRUSLENÍ: V ruce držela plyšáka. Přes roušku nebyl vidět celý obličej, ale už z těch výrazu očí byla patrná radost. Úleva. Martina Sáblíková, 34letá dáma s nevídanou vůlí, stála před novináři na páté zimní olympiádě. Počtvrté s medailí… „Že jsem byla tak vysoko? Něco neuvěřitelného,“ vykládala královna oválu. Na své oblíbené pětce skončila třetí. Po sezoně plné zranění, trápení, problémů. A co víc. Nervy měla i z losu před závodem. Byl to rozhovor plný emocí. Více čtěte zde >>>
RYCHLOBRUSLENÍ: Na čtvrté olympiádě v řadě má rychlobuslařka Martina Sáblíková opět medaili. V Pekingu přidala sedmou do sbírky – tentokrát bronz ze závodu na pět kilometrů. A s ní i její trenér Petr Novák, který se podělil o první pocity pro czechteam.tv. Více čtěte ZDE>>>
RYCHLOBRUSLENÍ: Zisk sedmé medaile Martiny Sáblíkové prožíval v hledišti i curler Tomáš Paul. „Úplně skvělá jízda. Bylo vidět, že má úplně přesně rozvržené tempo, celou dobu držela skoro 32 a půl. Perfektní výkon. Bronzová medaile - paráda!“ rozplýval se.
RYCHOBRUSLENÍ: Bronz Martiny Sáblíkové z Pekingu příhodně zaokrouhlil celkový počet olympijských medailí pro samostatnou Českou republiku na STO!



RYCHLOBRUSLENÍ: Je to tam, Martina Sáblíková slaví bronz! Na 5kilometrové trati česká fenoménka zaútočila v sólojízdě skvělým časem 6:50,09 a překonaly ji pouze Kanaďanka Isabelle Weidemannová a vítězná Nizozemka Irene Schoutenová.