PŘÍMO Z PEKINGU | Nezklamal. Táhl ofenzivu, posbíral nejvíce bodů (2+3), na dresu měl céčko. Ale ani Roman Červenka tým nepřetlačil přes osmifinále a je podepsaný pod historickým neúspěchem. „Je to špatný. Chtěli jsme zabojovat o medaile, ale nezvládli jsme to,“ vykládal útočník, pro kterého to byl čtvrtý olympijský turnaj. Opět bez medaile…
Bylo opravdu reálné bojovat o placku?
„Myslím, že v momentální situaci jo. Je to tak vyrovnané, že je možné všechno. Potřebuješ, aby se sešlo víc věcí, to je jasné. Stát se to určitě mohlo, i když teď to asi vyzní blbě… Kdyby se to sešlo jinak, mohlo to vyjít. Turnaj nemá významného favorita, může to dopadnout jakkoliv. Jsme všichni zklamaní, tým měl určitě na víc.“
Nemyslíte si, že tým sráželo i to, že i v předešlých klíčových zápasech v minulých letech to nevyšlo? Neměli jste to v hlavách?
„To si nemyslím.“
Ale už to byla v poslední třetině křeč, ne?
„Snažíš se, zkoušíš. Víš, že když nic neuděláš, tak končíš. Nemá to samozřejmě tu lehkost, to je jasné. Mrzí mě, že jsme neudrželi vedení 1:0.“
Může to být jeden z nejhorších momentů ve vaší reprezentační kariéře?
„Je to zklamání, měli jsme jiné cíle. Nechci to posuzovat s minulostí. Věděli jsme, že musíme vyhrát, jinak končíme.“
Je to pro vás o to náročnější, že jste byl kapitán?
„Kdybych neměl céčko, jestli bych byl méně zklamaný? To nevím. Chtěli jsme, nedokážu to popsat, špatně se to chvíli po utkání komentuje… Nechci mluvit o štěstí, ale odrazilo se jim to od rozhodčího... To ale nejsou výmluvy. Nezvládli jsme to.“
Neúspěchy se nabalují. Je to pro vás těžší a těžší? Stát před námi, a vysvětlovat to?
„Vysvětlování těžší není. Pro mě je to větší zklamání v tom, že ty šance třeba už nebudou. V tom je to pro mě osobně nejhorší.“
Rád byste si zahrál i na šampionátu?
„Teď fakt nevím. Nedokážu říct, ale nic neuzavírám…“

Zprávy ze dne 20. února 2022
ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: „Zakončení se sportovci je vždy krásné, ale já upřímně mám radši zahájení. Když vidím, jak zhasíná oheň, tak končí čtyřletá etapa a mně to přijde hrozně smutné,“ řekla česká vlajkonoška Martina Sáblíková. Přiznala, že před začátkem her měla strach, jak bude olympiáda v Číně vypadat. „A myslím si, že jsem nebyla jediná. Ale myslím, že to bylo zvládnuté na jedničku,“ uvedla čtyřiatřicetiletá rychlobruslařka a pochválila vedení české výpravy za servis pro sportovce.
Osmou držitelkou Ceny Věry Čáslavské za mimořádné zásluhy žen ve sportu a olympijském hnutí je bývalá mistryně světa v trojskoku Šárka Kašpárková.
ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Podívejte se na sestřih z krásného loučení s olympiádou!
Jen dvě medaile z Pekingu místo sedmi z Pchjongčchangu. Podle předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala ale problém českého sportu není v počtu medailí, nýbrž v nefunkčním systému českého sportu. „Myslíme si, že to vždycky nějak utáhneme,“ říká Kejval. Rozhovor čte zde: Za čtyři roky se nezměnilo nic, hokejisti se scházeli jak švábi na pivo
ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Olympijský oheň zhasl, nad Ptačím hnízdem se takhle rozzářil ohňostroj i nápisy Jeden svět, Jedna rodina...



