Ondřej Kuchař
5. února 2022 • 16:30

Jak se Sáblíková sesypala... Novák ji „nahodil“, přidala se i parťačka

Autor: Ondřej Kuchař, zoh, inf
Vstoupit do diskuse
5
TOP VIDEA
Bořil byl na dvě červené, říká Lafata. Klobouk dolů před Kuchtou
Hříšníci před disciplinárkou. Příchody Krejčího a Bořila do sídla LFA
VŠECHNA VIDEA ZDE

Čtvrté místo. Zase. Stejně jako před čtyřmi lety v Pchjongčchangu. A stejně jako před dvanácti v Turíně. Tehdy Martina Sáblíková „bramboru“ oplakala. V sobotu se z ní po závodě na tři kilometry těšila. K cennému kovu chyběla vteřina a sedm desetin. „Jsem hrozně spokojená. Dva dny před startem jsem se trochu sesypala,“ přiznala po závodě. Zvládla se ale nahodit. Vzhledem ke čtvrteční „pětce“ budí výsledek znovu medailové naděje.Když startovaly první jízdy, sama zůstávala hluboko v suterénu Ledové stužky, pekingské haly s rychlobruslařským oválem. Nahoru po schodech se Martina Sáblíková vydrápala až v polovině závodu, kdy po ledě kroužila rolba. Na zádech táhla batoh, který div nebyl větší než ona.

Přes hlavu si přetáhla šátek. Nazula brusle se zlatými noži a šla se rozjezdit. Chtěla si oťukat led, který jí v tréninku moc nevoněl. „Je nevyzpytatelný, jiný. Nemá srovnání s žádným jiným ledem, na kterém jsem kdy jela,“ říkala den čínskou premiérou.

Taky přiznala nervozitu. Parťačka Nikola Zdráhalová ji musela uklidňovat. „Z ní to člověk cítí. Je na tom trošku jinak než já. Je pod náporem fanoušků, kteří jí fandí, a nechce je zklamat. I to je pro ni hodně těžké. Každopádně si myslím, že nervózní byla dost, ale viděli jsme, že se s tím statečně poprala. Říkala jsem jí, že to bude dobrý, ať si to hlavně užije. Že to je hlavní, ať se neohlíží na ostatní. Je super, že tu i po zranění může znova být,“ poodkryla vzájemnou komunikaci Zdráhalová.

Připomněla tím nepříjemný úraz z úvodu ledna, který narušil možná rozhodující část přípravného procesu. Sáblíková v Collalbu spadla, narazila do mantinelu a bruslí se pořezala na vnitřní straně levého stehna.

Na startovní výstřel si Sáblíková musela počkat. Pistole měla v předchozí jízdě poruchu. Když pak ale hlasatel představil, kdo že se staví na lajnu k výstřelu, na tribuně vedle novinářských míst se spustil jásot. Hokejový tým si před tréninkem udělal výlet do nedaleké haly, aby Sáblíkovou podpořil. Přidali se i krasobruslaři.

Chtěla to odpískat

„Po tom, co mám letos za sebou, jsem si říkala, že už nemám možnost se soupeřkami bojovat. Jsem hrozně ráda za to, jak to dopadlo, sama sobě jsem ukázala, že to pořád jde,“ usmívala se pak Sáblíková, když přišla zmožená před novináře. Napila se, protáhla nohy, shodila batoh. Nasadila si respirátor a zpoza bariéry dlouze odpovídala na otázky.

V závodě nebyl na české ledové královně patrný ani náznak rozklepanosti. O dva dny dřív se přitom dle svých slov sesypala. „Vůbec nechtěla startovat, chtěla to odpískat,“ říkal trenér Petr Novák. Společně ale sebevědomí dokázali rychle nahodit.

Čas v závodě měla čtvrtý nejrychlejší.

V rozjížďce jela s Kanaďankou Ivanie Blondinovou. Startovaly jako osmé v pořadí. Po nich šly na řadu hlavní favoritky. Po své jízdě skočila Sáblíková do čela. „Jedeš na to! Udrž to! Pojď!“ křičel trenér Novák během jízdy. V báglu měl schovanou vlajku. „Kdyby náhodou…“ usmál se pak a lehce zklamaně vydechl. Logicky. Standarta zůstala schovaná. Příští šance na její rozvinutí bude ve čtvrtek, to Sáblíkovou čeká oblíbená pětikilometrová distance.

Ještě před poslední jízdou však byla druhá. Stačilo, aby jedna závodnice zajela pomalejší čas a měla by medaili. Že by selhala Nizozemka Irene Schoutenová, letošní suverénka disciplíny? Těžko. Naděje se tak upínaly k tréninkové partnerce Sáblíkové – Italce Francesce Lollobrigidové . Ale nepomohla ani ona.

Sáblíková spadla na čtvrtý flek. Byla pak první, kdo stříbrné kamarádce gratuloval. „Klobouk dolů před tím. Jela skvělý závod, čas, který holky zajely, je mazec,“ uznala Češka. Na poslední olympiádě byla na trojce rovněž čtvrtá. Od medaile ji dělilo 52 setin sekundy. Tentokrát to bylo výrazně více – 1,7 sekundy.

Pod pěti kruhy už Sáblíková v kariéře získala šest medailí. Z toho tři nejcennější. Další zlaté cinknutí by ji poslalo před Emila Zátopka , lepší bilanci z her už by měla jen Věra Čáslavská. Olympiáda je pro ni kouzelným místem, na němž každý rok rozkvete. První poupě vykouklo v sobotu. Uvidí ve čtvrtek hladový český divák víc?

Novák: Mít lepší soupeřku, bere medaili

„Už na začátku sezony měla Martina zdravotní komplikace. Podařilo se to srovnat, dát dohromady. Druhá věc je ta, že celý plán narušil úraz. Martina říkala, že se pouze řízla, ale jen takové říznutí to nebylo. Ale tím se nemá cenu zabývat. Vždycky říkáme, že na startu se nikdo nikoho neptá, co komu bylo. Prostě teď ukaž, co umíš. Původně jsem si myslel, že osm devět lidí má šanci stát na bedně. V sobotu se ukázalo, že ne. Martina znovu předvedla, že s ní nadále musejí počítat. To je to, co mě hřeje. Přes všechny problémy se všichni museli Martiny bát. Věřím, že kdyby k sobě měla ve dvojici rovnocennou soupeřku, aby se tahaly, asi by to cinklo. Přesto se ale skvěle zvedla. Zvlášť po tom, co se den před závodem sesypala. Chtěla se z něho odhlásit. Padla na ni aklimatizace. V pátek si myslela, že bude třeba desátá. Dopoledne před závodem přišla a ptala se, jestli jdeme na led. Začala třepat nohama, že by šla klidně už na start. Tak říkám, že je rozhodnuto: žádný trénink, jdeš rovnou. Najednou se úplně změnila. Na led jsme nešli, říkám, že teď už stejně nic nenatrénuje. Byla natěšená na start a také to předvedla. Pro mě to bylo až překvapení, jak disciplinovaně začala. Přesto, že jela sama. To byl ten největší problém v boji o medaili. To, co jsem křičel, jela. Schoutenová dojížděla rychle Lollo, ta padala. Říkal jsem si fajn, máme bronz. Italka se ale chytla a znovu začala jet za Nizozemkou. Dvě kola do cíle jsem věděl, že placku Martina nezíská. Na pětce by to mohlo být jiné.“

ONLINE PŘENOS - ZOH 2022
Všechny zprávy Důležité Foto Video Sociální sítě Česká účast
Ester Ledecká Ester Ledecká Hokejová reprezentace Hokejová reprezentace Markéta Davidová Markéta Davidová Martina Sáblíková Martina Sáblíková
Obnovit
Zprávy ze dne 20. 2. 2022
16:28
20. 2. 2022
Martina Sáblíková

ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: „Zakončení se sportovci je vždy krásné, ale já upřímně mám radši zahájení. Když vidím, jak zhasíná oheň, tak končí čtyřletá etapa a mně to přijde hrozně smutné,“ řekla česká vlajkonoška Martina Sáblíková. Přiznala, že před začátkem her měla strach, jak bude olympiáda v Číně vypadat. „A myslím si, že jsem nebyla jediná. Ale myslím, že to bylo zvládnuté na jedničku,“ uvedla čtyřiatřicetiletá rychlobruslařka a pochválila vedení české výpravy za servis pro sportovce.

Zprávy ze dne 20. 2. 2022
15:52
20. 2. 2022
 

Osmou držitelkou Ceny Věry Čáslavské za mimořádné zásluhy žen ve sportu a olympijském hnutí je bývalá mistryně světa v trojskoku Šárka Kašpárková.

Zprávy ze dne 20. 2. 2022
15:38
20. 2. 2022
 

ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Podívejte se na sestřih z krásného loučení s olympiádou!

Vstoupit do diskuse
5
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud