Marie Sehnálková
22. února 2022 • 04:45

Hrdinové Her: král s malorážkou, zlatá bota, létající modelka i ségra Ledecké

Autor: Marie Sehnálková, inf, zoh
Vstoupit do diskuse
0
 • Kdo byli největší hrdinové uplynulých olympijských her v Pekingu?Kdo byli největší hrdinové uplynulých olympijských her v Pekingu?FOTO: Koláž iSport.cz

  Oheň zimních Her v Pekingu v neděli vyhasl. Olympiáda přinesla strhující příběhy, nové rekordy a z některých závodníků se staly globální sportovní hvězdy. Svět ohromil třeba sedmnáctiletý hokejový talent ze Slovenska, „létající modelka“ či vlastním týmem odepisovaná rychlobruslařka. Deník Sport přináší přehled deseti největších hrdinů Her.

 • Johannes Thingnes Bö

  28 let
  biatlon
  Norsko

  medaile:
  zlato – smíšená štafeta
  zlato – mužská štafeta
  zlato – sprint
  zlato – závod s hromadným startem
  bronz – vytrvalostní závod

  Osmadvacetiletý závodník vybojoval v Pekingu hned pět medailí. Trojnásobný vítěz Světového poháru přitom prožíval před olympiádou nebývalou výkonnostní krizi. „Nemám tušení, co se děje a nevím, co s tím dělat. Mohu jen doufat v zázrak,“ tvrdil před Hrami frustrovaný olympionik. Zda zázrak skutečně nastal? Těžko říct, favorit však formu objevil. Johannes Thingnes Bö zásadně napomohl Norsku stát se nejen nejúspěšnější biatlonovou zemí letošních Her, ale i k celkovému prvenství v medailovém pořadí států.

  Úspěšný norský biatlonista Johannes Thingnes Bö na olympiádě v Číně Úspěšný norský biatlonista Johannes Thingnes Bö na olympiádě v ČíněFoto ČTK / AP / Aaron Favila

 • Ireen Wüstová

   

  35 let
  rychlobruslení
  Nizozemsko

  medaile:
  zlato – 1500 metrů
  bronz – stíhací závod

  Po minulých Hrách už ji odepisovali jako neperspektivní. Vždyť letos oslavila pětatřicet. Nizozemská rychlobruslařka se i přes nedůvěru vlastního týmu nakonec rozhodla v Pekingu přeci jen nastoupit. A mladší kolegyně nestačily zírat. Veteránce, kterou odepisovaly, se podařilo získat šesté zlato, k tomu přidala olympijský rekord na 1500 metrů a bronz ve stíhačce. Ireen Wüstová se tak stylově rozloučila s bohatou kariérou, kterou se rozhodla po návratu z Her definitivně ukončit.

  Rychlobruslařská hvězda Ireen Wüstová v Pekingu vybojovala zlato na páté olympiádě v řadě Rychlobruslařská hvězda Ireen Wüstová v Pekingu vybojovala zlato na páté olympiádě v řaděFoto Profimedia.cz

 • Sofia Goggiaová

  29 let
  alpské lyžování
  Itálie

  medaile:
  stříbro – sjezd

  Když se přesně 23 dnů před vypuknutím Her zranila, jen málokdo věřil tomu, že se postaví na olympijský start, natož získá medaili. Nalomená lýtková kost, poškozený zkřížený vaz a podvrtnuté koleno. Prognóza rozhodně nezněla přívětivě. Italské lyžařce se ale podařil malý zázrak. Obhajoba zlata z Pchjongčchangu se Sofii Goggiaové nezdařila o pouhých 16 setin sekundy, v olympijském závodě sjezdařek si vyjela cenné stříbro. „Jsem na ni strašně pyšná. Už jenom tím, že se tady postavila na start, tak je vítězka,“ chválila Ester Ledecká po stříbrné jízdě svou kamarádku, s kterou si dokonce říkají ségry.

  Italka Sofia Goggiaová vybojovala tři týdny po zranění stříbrnou olympijskou medaili Italka Sofia Goggiaová vybojovala tři týdny po zranění stříbrnou olympijskou medailiFoto ČTK/Luca Bruno

 • Juraj Slafkovský

  17 let
  hokej
  Slovensko

  medaile:
  bronz

  Jeho tvář znal před Hrami jen málokdo. Je mu totiž pouhých 17 let a na velkém hokejovém turnaji se objevil vůbec poprvé. Navíc je tak mladý, že si podle pravidel musí krýt obličej košíkem. Většina lidí ho tak prvně viděla, až když v sobotu se slovenským nároďákem přebíral bronz. Vysmátý mladík s rovnátky, který hokejově rostl i v Hradci Králové, se s celkem sedmi góly stal nejlepším střelcem celého turnaje a napomohl Slovensku k zisku historické medaile. Letos ho čeká draft do NHL a je možné, že i díky výkonům na ZOH překoná slovenský rekord Mariana Gáborika. Toho si Minnesota v roce 2000 vybrala jako třetího v pořadí.

 • Lindsey Jacobellisová

  36 let
  snowboardcross
  USA

  medaile:
  zlato – individuální závod
  zlato – smíšená družstva

  Nepovedený kousek z Her v Turíně si pamatuje nejeden sportovní fanoušek. Lindsey Jacobellisová si suverénně jela pro zlato, jenže při předposledním skoku předvedla oslavný trik, při kterém spadla a skončila nakonec druhá. Ve Vancouveru a v Soči se jí jízdy nevyvedly, v Pchjongčchangu skončila čtvrtá za Evou Samkovou. V Číně od šestatřicetileté veteránky paradoxně nikdo medaili nečekal. A povedlo se. Dokonce dvakrát. Ke zlatu z individuálního závodu přidala i první místo v závodu smíšených družstev, které vybojovala se svým parťákem Nickem Baumgartnerem.

  Lindsey Jacobellisová se dočkala, na páté olympiádě získala první zlato Lindsey Jacobellisová se dočkala, na páté olympiádě získala první zlatoFoto Reuters

 • Alexandr Bolšunov

  25 let
  běžecké lyžování
  Rusko

  medaile:
  zlato – skiatlon
  zlato – 30 km volně
  zlato – štafeta 4x10 km
  stříbro – 15 km klasicky
  bronz – sprint dvojic

  S třetím zlatem a celkově pátou medailí se ruský reprezentant stal nejúspěšnějším běžcem letošních Her. Zřejmě nejvíc se mu do paměti vryl poslední závod v Pekingu. Kvůli mrazu a silnému větru byla bruslařská trať zkrácena z 50 na 30 kilometrů, pocitová teplota sahala k minus 35 stupňům a servismany v buňkách trápily omrzliny. Norský fenomén Johannes Hösflot Klaebo raději v půlce odstoupil. Alexandr Bolšunov si ale drsný zážitek jako jeden z mála pochvaloval. „Čím jsou podmínky tvrdší, tím je to pro mě lepší,“ řekl Rus, který si na oslavu páté medaile nazul zlaté boty.

  Zlatá radost Alexandra Bolšunova Zlatá radost Alexandra BolšunovaFoto ČTK

  Zlaté boty Alexandra Bolšunova Zlaté boty Alexandra BolšunovaFoto Reuters

 • Eileen Ku

  18 let
  freestyle lyžování
  Čína

  medaile:
  zlato – U-rampa
  zlato – Big Air
  stříbro – slopestyle

  Akrobatická lyžařka se stala domácí hrdinkou olympiády. Závodnice, která kombinuje sportovní kariéru s modelingem, se narodila v San Francisku. Když jí bylo patnáct, rozhodla se změnit národní tým a reprezentovat zemi svojí matky – Čínu. Do Pekingu přijížděla s tím, že by ráda posbírala všechna zlata ve třech freestylových disciplínách. Velký tlak se jí podařilo ustát a ambiciózní plán téměř bezezbytku splnila. Na vylepšení stříbrného umístění ve slopestylu bude nepochybně ještě dost času na některých z následujících Her. Eileen Ku je totiž pouhých 18 let a očekává se, že zlaté medaile z letošních Her nejsou její poslední.

  Ailing Eileen Ku vyhrála závod na U-rampě a s dvěma zlatými a jednou stříbrnou patří k nejúspěšnějším sportovcům olympiády. Ailing Eileen Ku vyhrála závod na U-rampě a s dvěma zlatými a jednou stříbrnou patří k nejúspěšnějším sportovcům olympiády.Foto Reuters

 • Gabriella Papadakisová a Guillaume Cizeron

  26 let, 27 let
  krasobruslení
  Francie

  medaile:
  zlato – rytmické tance

  Francouzský pár získal v Pekingu zlato a cenný kov vyšperkoval ještě světovým rekordem. Celkový součet 226,98 bodu doposud nezískal žádný jiný pár. Ruské rivaly, kteří si z olympiády odvezli stříbro, za sebou nechali o více než šest bodů. To je největší rozdíl v historii tance na ledě podle bodovacího systému platného od roku 2006. „Skuteční vítězové. Fenomenální. Přesně v tomto bodě se snoubí umění a sport. Tohle považuji za vrchol zábavy,“ nešetřil chválou po vítězné jízdě americký komentátor Eurosportu Simon Reed.

  Gabriella Papadakisová a Guillaume Cizeron Gabriella Papadakisová a Guillaume CizeronFoto Reuters

 • Francesco Friedrich

  31 let
  boby
  Německo

  medaile:
  zlato – dvojboby 
  zlato – čtyřboby

  Pilot, jehož velkým vzorem je Michael Schumacher, obhájil v Pekingu nejprve zlato v závodě dvojbobů a poté si připsal prvenství i s posádkou na čtyřbobu. Jako první v historii tak dokázal pod pěti kruhy zopakovat vítězný double. A co říká Francesco Friedrich na narážky, že se bobisté v závodech jen vozí? „Není to tak snadné, jak to vypadá. Boby znamená 99 procent času dělat něco jiného než svůj sport. Příprava zahrnuje silový trénink, sprinty, mentální trénink, práci na bobovém trenažéru a hledání dobrých brzdařů,“ shrnul německý fenomén.

  Německý bobista Francesco Friedrich vybojoval v Pekingu dvě zlata Německý bobista Francesco Friedrich vybojoval v Pekingu dvě zlataFoto ČTK / Arne Dedert

 • Nils van der Poel

  25 let
  Švédsko

  medaile:
  zlato – 5 kilometrů
  zlato – 10 kilometrů

  Po nepříliš vydařené olympiádě v Pchjongčchangu si dal švédský talent dvouletou pauzu. Odložil brusle, odešel do armády a začal se věnovat běhání. „Zvládl jsem 20 ultramaratonů, tisíckrát jsem skočil s padákem, jezdil jsem na snowboardu a projel Švédsko na kole,“ líčil Nils van der Poel. A pauza se vyplatila. Tím, že zkoušel jiné sporty, se mu vrátila chuť k rychlobruslení. V Pekingu vyhrál závody na pět i deset kilometrů. V druhém navíc pokořil vlastní světový rekord.

  Švédský rychlobruslař Nils van der Poel Švédský rychlobruslař Nils van der PoelFoto ČTK / AP / Ashley Landis

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud