Hrdinové Her: král s malorážkou, zlatá bota, létající modelka i ségra Ledecké
Oheň zimních Her v Pekingu v neděli vyhasl. Olympiáda přinesla strhující příběhy, nové rekordy a z některých závodníků se staly globální sportovní hvězdy. Svět ohromil třeba sedmnáctiletý hokejový talent ze Slovenska, „létající modelka“ či vlastním týmem odepisovaná rychlobruslařka. Deník Sport přináší přehled deseti největších hrdinů Her.
Pokračování 2/12
Johannes Thingnes Bö
28 let
biatlon
Norsko
medaile:
zlato – smíšená štafeta
zlato – mužská štafeta
zlato – sprint
zlato – závod s hromadným startem
bronz – vytrvalostní závod
Osmadvacetiletý závodník vybojoval v Pekingu hned pět medailí. Trojnásobný vítěz Světového poháru přitom prožíval před olympiádou nebývalou výkonnostní krizi. „Nemám tušení, co se děje a nevím, co s tím dělat. Mohu jen doufat v zázrak,“ tvrdil před Hrami frustrovaný olympionik. Zda zázrak skutečně nastal? Těžko říct, favorit však formu objevil. Johannes Thingnes Bö zásadně napomohl Norsku stát se nejen nejúspěšnější biatlonovou zemí letošních Her, ale i k celkovému prvenství v medailovém pořadí států.
Pokračování 3/12
Ireen Wüstová
35 let
rychlobruslení
Nizozemsko
medaile:
zlato – 1500 metrů
bronz – stíhací závod
Po minulých Hrách už ji odepisovali jako neperspektivní. Vždyť letos oslavila pětatřicet. Nizozemská rychlobruslařka se i přes nedůvěru vlastního týmu nakonec rozhodla v Pekingu přeci jen nastoupit. A mladší kolegyně nestačily zírat. Veteránce, kterou odepisovaly, se podařilo získat šesté zlato, k tomu přidala olympijský rekord na 1500 metrů a bronz ve stíhačce. Ireen Wüstová se tak stylově rozloučila s bohatou kariérou, kterou se rozhodla po návratu z Her definitivně ukončit.
Pokračování 4/12
Sofia Goggiaová
29 let
alpské lyžování
Itálie
medaile:
stříbro – sjezd
Když se přesně 23 dnů před vypuknutím Her zranila, jen málokdo věřil tomu, že se postaví na olympijský start, natož získá medaili. Nalomená lýtková kost, poškozený zkřížený vaz a podvrtnuté koleno. Prognóza rozhodně nezněla přívětivě. Italské lyžařce se ale podařil malý zázrak. Obhajoba zlata z Pchjongčchangu se Sofii Goggiaové nezdařila o pouhých 16 setin sekundy, v olympijském závodě sjezdařek si vyjela cenné stříbro. „Jsem na ni strašně pyšná. Už jenom tím, že se tady postavila na start, tak je vítězka,“ chválila Ester Ledecká po stříbrné jízdě svou kamarádku, s kterou si dokonce říkají ségry.
Pokračování 5/12
Juraj Slafkovský
17 let
hokej
Slovensko
medaile:
bronz
Jeho tvář znal před Hrami jen málokdo. Je mu totiž pouhých 17 let a na velkém hokejovém turnaji se objevil vůbec poprvé. Navíc je tak mladý, že si podle pravidel musí krýt obličej košíkem. Většina lidí ho tak prvně viděla, až když v sobotu se slovenským nároďákem přebíral bronz. Vysmátý mladík s rovnátky, který hokejově rostl i v Hradci Králové, se s celkem sedmi góly stal nejlepším střelcem celého turnaje a napomohl Slovensku k zisku historické medaile. Letos ho čeká draft do NHL a je možné, že i díky výkonům na ZOH překoná slovenský rekord Mariana Gáborika. Toho si Minnesota v roce 2000 vybrala jako třetího v pořadí.
Pokračování 6/12
Lindsey Jacobellisová
36 let
snowboardcross
USA
medaile:
zlato – individuální závod
zlato – smíšená družstva
Nepovedený kousek z Her v Turíně si pamatuje nejeden sportovní fanoušek. Lindsey Jacobellisová si suverénně jela pro zlato, jenže při předposledním skoku předvedla oslavný trik, při kterém spadla a skončila nakonec druhá. Ve Vancouveru a v Soči se jí jízdy nevyvedly, v Pchjongčchangu skončila čtvrtá za Evou Samkovou. V Číně od šestatřicetileté veteránky paradoxně nikdo medaili nečekal. A povedlo se. Dokonce dvakrát. Ke zlatu z individuálního závodu přidala i první místo v závodu smíšených družstev, které vybojovala se svým parťákem Nickem Baumgartnerem.
Pokračování 7/12
Alexandr Bolšunov
25 let
běžecké lyžování
Rusko
medaile:
zlato – skiatlon
zlato – 30 km volně
zlato – štafeta 4x10 km
stříbro – 15 km klasicky
bronz – sprint dvojic
S třetím zlatem a celkově pátou medailí se ruský reprezentant stal nejúspěšnějším běžcem letošních Her. Zřejmě nejvíc se mu do paměti vryl poslední závod v Pekingu. Kvůli mrazu a silnému větru byla bruslařská trať zkrácena z 50 na 30 kilometrů, pocitová teplota sahala k minus 35 stupňům a servismany v buňkách trápily omrzliny. Norský fenomén Johannes Hösflot Klaebo raději v půlce odstoupil. Alexandr Bolšunov si ale drsný zážitek jako jeden z mála pochvaloval. „Čím jsou podmínky tvrdší, tím je to pro mě lepší,“ řekl Rus, který si na oslavu páté medaile nazul zlaté boty.
Pokračování 8/12
Eileen Ku
18 let
freestyle lyžování
Čína
medaile:
zlato – U-rampa
zlato – Big Air
stříbro – slopestyle
Akrobatická lyžařka se stala domácí hrdinkou olympiády. Závodnice, která kombinuje sportovní kariéru s modelingem, se narodila v San Francisku. Když jí bylo patnáct, rozhodla se změnit národní tým a reprezentovat zemi svojí matky – Čínu. Do Pekingu přijížděla s tím, že by ráda posbírala všechna zlata ve třech freestylových disciplínách. Velký tlak se jí podařilo ustát a ambiciózní plán téměř bezezbytku splnila. Na vylepšení stříbrného umístění ve slopestylu bude nepochybně ještě dost času na některých z následujících Her. Eileen Ku je totiž pouhých 18 let a očekává se, že zlaté medaile z letošních Her nejsou její poslední.
Pokračování 9/12
Gabriella Papadakisová a Guillaume Cizeron
26 let, 27 let
krasobruslení
Francie
medaile:
zlato – rytmické tance
Francouzský pár získal v Pekingu zlato a cenný kov vyšperkoval ještě světovým rekordem. Celkový součet 226,98 bodu doposud nezískal žádný jiný pár. Ruské rivaly, kteří si z olympiády odvezli stříbro, za sebou nechali o více než šest bodů. To je největší rozdíl v historii tance na ledě podle bodovacího systému platného od roku 2006. „Skuteční vítězové. Fenomenální. Přesně v tomto bodě se snoubí umění a sport. Tohle považuji za vrchol zábavy,“ nešetřil chválou po vítězné jízdě americký komentátor Eurosportu Simon Reed.
Pokračování 10/12
Francesco Friedrich
31 let
boby
Německo
medaile:
zlato – dvojboby
zlato – čtyřboby
Pilot, jehož velkým vzorem je Michael Schumacher, obhájil v Pekingu nejprve zlato v závodě dvojbobů a poté si připsal prvenství i s posádkou na čtyřbobu. Jako první v historii tak dokázal pod pěti kruhy zopakovat vítězný double. A co říká Francesco Friedrich na narážky, že se bobisté v závodech jen vozí? „Není to tak snadné, jak to vypadá. Boby znamená 99 procent času dělat něco jiného než svůj sport. Příprava zahrnuje silový trénink, sprinty, mentální trénink, práci na bobovém trenažéru a hledání dobrých brzdařů,“ shrnul německý fenomén.
Pokračování 11/12
Nils van der Poel
25 let
Švédsko
medaile:
zlato – 5 kilometrů
zlato – 10 kilometrů
Po nepříliš vydařené olympiádě v Pchjongčchangu si dal švédský talent dvouletou pauzu. Odložil brusle, odešel do armády a začal se věnovat běhání. „Zvládl jsem 20 ultramaratonů, tisíckrát jsem skočil s padákem, jezdil jsem na snowboardu a projel Švédsko na kole,“ líčil Nils van der Poel. A pauza se vyplatila. Tím, že zkoušel jiné sporty, se mu vrátila chuť k rychlobruslení. V Pekingu vyhrál závody na pět i deset kilometrů. V druhém navíc pokořil vlastní světový rekord.