Neslušní Britové? Lékař jim radí, ať nepodávají soupeřům ruce!

Ve snaze o medaile hrozí britským sportovcům série trapasů, pokud se na letošní olympiádě v Londýně budou držet rady lékaře svého olympijského výboru Iana McCurdieho. Ten jim radí, aby si se svými soupeři nepodávali ruce, ani se s nimi neobjímali. Důvod? Je to nehygienické!
Když se na berlínské olympiádě v roce 1936 před zraky diktátora Adolfa Hitlera objali německý dálkař Lutz Long s Američanem tmavé pleti Jessem Owensem, stal se jeden z nejdojemnějších a nejpamátnějších okamžiků historie novodobých Her.
Podle britského lékaře Iana McCurdieho můžou ale takové okamžiky vzájemného respektu způsobit nemoc a tím vážně poškodit šance britských sportovců na medaile. Lékař proto radí: Ruce nepodávat!
„Myslím, že to není špatná rada. Problém je, když přijdete na recepci, kde je dvacet lidí, které jste nikdy neviděli a se všemi si potřesete rukou,“ citovaly McCurdieho stránky Mail Online.
„Věřím, že největší hrozbou pro výkon jsou nemoci a možná zranění. Na olympijských hrách nebo na jiných důležitých závodech ovlivňuje výkon nemoc, nebo dokonce i jen pocit, že jste trochu nemocní. Mluvíme o minimalizaci rizika onemocnění. Vše je to o hygieně rukou.“
Lékařovy názory jsou ovšem v přímém rozporu s filozofií olympijských her, jejichž součástí jsou kromě sportovního a soutěžního rozměru také snahy o rozvoj přátelství mezi sportovci z různých zemí a kultur. Pobouřeni byli také odborníci na etiketu.
„Je to normální anglický pozdrav,“ řekla pro Mail Online poradkyně přes etiketu Liz Wyse. „Je docela smutné, jestli si lidé dělají starosti, že z potřesení rukou mohou onemocnět. To není moc sociální. Je zjevné, že jsou tu snahy udržet sportovce v tip top fyzické kondici. Ale tohle mi přijde extrémní.“
Potřesení rukou je ve Velké Británii i velké části světa zcela běžným rituálem.
„Pokud někdo natáhne ruku k přátelskému pozdravu a vy mu tu svou nepodáte kvůli hygienickým obavám, může to vypadat velmi hrubě,“ dodala Wyse.