Peking se učí nežít čínsky

Typický Číňan hodně kouří, bez okolků plive po zemi a nedá vám v ničem přednost. Tak životní styl v čínských velkoměstech popisují průvodci.
Peking se ale v srpnu změní na největší „nečínské“ město v Číně. Nejen honosné stadiony, ale také tisíce nových plivátek přibyly v Pekingu ve jménu olympijských her. Čína se bojí, aby hosté z celého světa neopouštěli zemi zklamaní nebo se špatnými pocity, proto se snaží - alespoň na měsíc srpen - například odnaučit lidi plivat na zem.
To je jeden z efektů změn, které se v zemi kvůli olympiádě dějí. Kdo si odplivne na chodník, může počítat s pokutou asi 135 korun. Dosud jsou prý kontroly mírné, ale to se nejspíš změní. Hry budou také přísně nekuřácké, přestože kouření je v Číně velmi v módě a jako image je mají i mladé dívky, které si díky cigaretě připadají víc sexy.
I s tímhle je pro letošní léto konec. Pokud na olympijské hry míříte nejen kvůli sportu, ale také za poznáním odlišných kultur, můžete rovnou zůstat doma.
Z ČÍNY BUDE JEN MÁLO
Zatímco do drtivé většiny zemí jezdí cizinec s tím, že se musí přizpůsobit, tady to bude domácí Čína, která se promění, aby se cizinci víc líbila.
„Vítáme olympiádu. Dbáme na slušné chování. Pěstujeme nové zvyky,“ hlásají nápisy v ulicích Pekingu. Těžko říct, jestli si je lidé berou k srdci dobrovolně, nebo proto, že jsou nuceni, protože za přestupky budou platit pokuty. Pekingské ulice hlídají kamery na každém kroku.
Olympiáda je už po desetiletí globální záležitostí. Stejně tak i ta, která začne v Pekingu 8. srpna, by se mohla pravděpodobně konat kdekoliv jinde. Z Číny jí zůstane v Pekingu jen velmi málo.
„Opatření kvůli pořádku a bezpečnosti je tolik, že pro návštěvníka nebude těžké udělat si o Číně velice mylný obrázek. Peking bude v srpnu vypadat bezmála jako válečná zóna, ve které se přes den skoro nic neděje a v noci město tvrdě spí,“ napsal zpravodaj listu Washington Post, který se pár týdnů před zahájením Her do Číny vydal.
Popisuje i to, kolik raket teď Peking střeží. Všiml si také, kolik pracovníků přesazuje stromy, buduje nové trávníky, zvelebuje město.
Číňané jsou velice hrdí a olympiádu, respektive příliv cizinců, berou jako možnost ukázky velikosti svého režimu. A tak byste si při sezení na toaletě neměli hledět do očí se svým sousedem.
V Pekingu přibývá evropských toalet s vysokými přepážkami. Politika v tom pochopitelně hraje velkou roli. Země, která zakazuje některé internetové vyhledávače a jiní poskytovatelé internetových služeb ji za to bojkotují, potřebuje dobrou reklamu.
LIDÉ SE UČÍ STÁT VE FRONTĚ
„Místní občané jsou loajální vůči režimu a pyšní na to, jak se Čína rozvíjí. Nebojí se mluvit a své názory obhajují,“ říká sinoložka Hana Klimanová.
Pro Evropana, zvyklého na určitý řád, bude většina opatření v Pekingu příznivých, jako například zmíněné toalety. Místní obyvatelé se ale také musí naučit stát ve frontách, které doposud téměř neznají.
„Turistům se stává, že čekají poblíž přepážky a po delší době zjistí, že stojí na stejném místě. Číňané mezitím vytvoří jakýsi vějíř a pouští jeden druhého. Z jedné fronty se pak tvoří jakýsi půlkruh,“ popisuje mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.
I to, vedle plivání po zemi a kouření, ale půjde stranou, aby olympiáda dobře vypadala. Číňané se učili stát ve frontách už od loňského léta, trénovali to například na zastávkách autobusů. Fronty navíc neměly být moc dlouhé, aby to nevypadalo, že je něčeho nedostatek.
Z lecčeho, co po staletí v Číně nikomu nevadilo, je najednou velký nešvar. Nejen plivání a kouření, ale také tlačení se u čehokoliv bude kontrolováno. V módě bude úsměv. Na to, aby ten správný uměly vyloudit třeba hostesky nebo průvodkyně, dohlížela dokonce speciální komise.
Čínská vláda jde do detailů, pokud jde o to, aby země po dobu Her dobře vypadala. I řidiči taxíků dostali seznam všeho, co by neměli. Jedním z bodů je nejíst před službou česnek. Naopak by měli být slušně učesaní. Řidiči s extravagantními účesy nebudou vpuštěni do zaměstnání.
Jezdit nebudou ale ani plešatí. I to je jedna z věcí, které budou v srpnu v Číně platit jinak než obvykle.