AKTUALIZOVÁNO - Olympijské hry v Pekingu byly zahájeny! Oheň na stadionu přezdívaném Ptačí hnízdo zapálil slavný čínský gymnasta Li Ning krátce po půlnoci pekingského času.
Na plochu obřího pekingského stadionu napochodovalo postupně 204 výprav zemí z celého světa, na poslední chvíli vypadla Brunej.
Zhruba sedmdesátičlennou skupinku v českých barvách vedla vlajkonoška Štěpánka Hilgertová, dvojnásobná olympijská vítězka ve vodním slalomu.
I v čele dalších výprav kráčely sportovní celebrity, např. Švýcary vedl fenomenální tenista Roger Federer, jako poslední se na stadionu objevila velká skupina čínských olympioniků. V jejím čele kráčel slavný basketbalista Jao Ming.
Hry prohlásil za zahájené čínský prezident Hu Jintao, mezi devadesáti tisíci diváků na stadionu nechyběli ani další přední světoví politici, např. americký prezident George Bush, či bývalý prezident Ruska Vladimír Putin.
Olympijské oheň zažehl čínský gymnasta, olympijský vítěz z Los Angeles Li Ning - a to vskutku monstrózním způsobem. Na závěsném laně byl vyzvižen vysoko do výškym, "oběhl" tak vyzvižen celý obvod stadionu, než se dostal k pylonu a zapálil ho.
Tomu všemu předcházel úžasný program, rej pohybu světel a barev, který v úžasu sledoval u televizních obrazovek celý svět, vystupovaly tisíce Číňanů.
Vše zahájilo zobrazení olympijských kruhů, pak se na stožár vyšplhala čínská vlajka. Na stadion pak připlul obrovský svitek papíru, který připomněl Hedvábnou stezku, legendární starověké spojení mezi Čínou a Evropou.
Li Ning - portrét |
Čtyřiačtyřicetiletý Li Ning, který si vysloužil přezdívku "Princ gymnastiky", patří k nejslavnějším čínským sportovcům. Věhlas si získal na olympijských hrách v Los Angeles v roce 1984, kde Čína startovala poprvé po 32 letech izolace. Z USA se vrátil se ziskem tří zlatých, dvou stříbrných a jedné bronzové medaile, což z něho dělá nejúspěšnějšího čínského olympionika. Li Ning tak zazářil až na mistrovství světa 1982 v Záhřebu, kde vyhrál víceboj s celkovým skóre 9,9 bodu z deseti a zlatou medaili získal v pěti ze šesti disciplín. Celkem za svou kariéru vybojoval 13 mezinárodních titulů a v roce 2000 byl jako první Číňan zařazen do mezinárodní gymnastické Síně slávy. |
Posléze na stadionu vyrostly Dračí sloupy, připomínající Trůní sál v pekingském Zakázaném městě, sídle císařů.
Devadesát tisíc osob tísnících se v hledišti, se ocitlo v extázi, když nad plochou proletěl papírový drak, kterého si osedlala malá dívenka.
Následovalo vystoupení mistrů tai-či. Stadion pak opanoval obří svitek, který děti pomalovaly optimistickými motivy.
Show pokračovala, když se na stadionu objevila zeměkoule spolu s čínskými kosmonauty dobývající vesmír.
Publikum tleskalo vystoupení slavné britské zpěvačky Sarah Brightmann a jejího čínského kolegy Liou Chuana. Show ukončil úžasný ohňostroj. Pak začaly na plochu stadionu nastupovat jednatelé výpravy, první tradičně Řekové.