Senzace na MS v plavání! Děvčátko se psíkem na čepičce: dvanáctiletá Číňanka je ve finále
PŘÍMO ZE SINGAPURU | Je tu další dětská hrdinka světového plavání. Na MS v Singapuru se do pondělního finále polohového závodu na 200 metrů dostala teprve dvanáctiletá Číňanka Jü C'-ti. Pro dívenku známou svou čepičkou s komiksovým obrázkem psíka to přitom ani není její nejlepší disciplína. Všichni jsou z ní paf, sama ale ještě chvilku poté, co v OCBC Areně vylezla z bazénu, netušila, že je ve finále.
„Aha, tak já jsem postoupila…“ reagovala Jü C'-ti. „Budu dál tvrdě pracovat a doufám, že na tomto šampionátu ukážu svůj potenciál.“
V Česku by taková slova možná byla tématem pro OSPOD, už proto, že bylo dvanáctileté dítě v singapurském bazénu v práci po osmé hodině večerní. Tahle Číňanka je ale hodně jiné dítě než spousta ostatních.
Upozornila na sebe už v květnu rychlými časy na čínském šampionátu. Krátkou polohovku tam zaplavala 2:10,63, což byl nejrychlejší čas její světové kategorie v historii nejen mezi dívkami, ale i mezi chlapci. Dvoustovkou motýlkem prolétla za 2:06,83, což by jí na loňské olympiádě stačilo na čtvrté místo a na loňském MS v Dauhá by stačil na zlato.
Hned na úvod světového šampionátu dospělých v Singapuru znovu ukázala, jak je výjimečná. V semifinále krátké polohovky svůj květnový čas zlepšila na 2:10,22. A ještě ji čekají starty na dlouhé polohovce a v závodě na 200 metrů motýlek. Její plavecký příběh přitom začal teprve před šesti lety, kdy jí bylo šest.
„Bylo horké léto a táta mě vzal do aqua parku. Líbilo se mi, že je voda studená a jako dítě jsem v různých bazénech trávila spoustu času,“ citovala její slova pro čínskou společnost Xinhua agentura AP. „Jednou ke mně přišel trenér a zeptal se, jestli nechci zkusit plavat rychleji. Do konce léta jsem pak chodila do plaveckých kurzů pro děti.“
Když začala Jü C'-ti chodit na základní školu, chvíli uvažovala, že s plaváním sekne. Ale vydržela a začala se rychle zlepšovat.
Nejmladší plavkyně na MS? Deset let
V plavání není zas tak výjimečné, aby se i na vysoké úrovni prosazovaly teenagerky, a to i na nejvyšší úrovni.
„Podívejte se na Summer McIntoshovou. Na olympiádě v Tokiu jí bylo čtrnáct,“ upozorňuje reprezentační trenérka Petra Škábová.
Dnes je Australance osmnáct, v Singapuru už vyhrála závod na 400 metrů kraul a usiluje o vyrovnání rekordu pěti zlatých medailí z individuálních disciplín Michaela Phelpse.
Američance Katie Ledecké bylo patnáct, když na olympiádě v Londýně vyhrála závod na 800 metrů.
Nejmladší plavkyně historie mistrovství světa byla Alzain Tareqová z Bahrajnu, které bylo na MS 2015 v Kazani deset. Zatímco její start je spíš kuriozitou, v roce 2022 na MS v Budapešti startovala třináctiletá Korejka Sua Moon, která postoupila do semifinále prsařské dvoustovky.
Nová dětská hvězda připomíná příběh tehdy šestnáctileté Jie Š'-wen, která na olympiádě v Londýně vyhrála dlouhou polohovku ve světovém rekordu a na posledním úseku byla rychlejší než vítěz mužského závodu Ryan Lochte.
Jü C'-ti má nejblíž k další čínské hvězdě Li Ping-ťie. Ta už má v Singapuru stříbro z kraulařské čtyřstovky a je jednou z hlavních soupeřek Barbory Seemanové na dvoustovce. Obě jsou z města Pao-ting v provincii Che-pej blízko Pekingu.
„Trénuju s ní každý den. Li i já pocházíme ze stejného města. Její příběh znám dlouho a od té doby, co jsem se připojila k její skupině, dávám plavání sto procent. Je to pro mě velká radost a možnost se od ní učit,“ uvedla mladá plavkyně.