2. července 2015 • 07:11

Strach pro skokana? Dobrý sluha a špatný pán, říká český talent

Autor: ,
TOP VIDEA
Česká výprava je třetí nejpočetnější v historii. Účast mohla být ještě vyšší, lituje Kejval Česká výprava je třetí nejpočetnější v historii. Účast mohla být ještě vyšší, lituje Kejval
Stanciu míří do Sparty! Podívejte se na jeho statistiky i úspěchy Stanciu míří do Sparty! Podívejte se na jeho statistiky i úspěchy
VŠECHNA VIDEA ZDE

Největší české závody v cliffdivingu, tedy ve skocích do vody z extrémní výšky, se pomalu ale jistě blíží. Akce Desperados Highjump, za účasti světové skokanské špičky, se v lomu v Hřiměždicích u Příbrami uskuteční od 31.7. do 1.8. 2015. Asi nejvýraznějším českým želízkem v ohni bude mladý talentovaný skokan Jan Bílý.Ten má za sebou nominaci na Evropský šampionát, několikanásobnou účast na Highjumpu a skok z dvacetimetrové platformy. Je obecně známo, že podmínky pro high a cliff diving jsou v České republice mizerné. Změní se to díky zařazení tohoto mladého a atraktivního sportu na seznam těch olympijských? Jak se skokané v České republice připravují? A jaké má ambice šestadvacetiletý jihočech? To se dočtete v rozhovoru.

Jak dlouho se věnujete skákání a jak jste se k němu dostal?
Od mala mne přitahovaly adrenalinové sporty a postupem času jsem jich vyzkoušel víc. Ale skákat do vody jsem začal, když v Českých Budějovicích zrušili skatepark a nebylo kde jezdit. Tenkrát jsme se s pár přáteli sešli v tamním bazénu, kde jsme zjistili, jak moc nás to baví. A když jsem si v roce 2008 poprvé skočil na High Jumpu, bylo vymalováno.

Podmínky pro highdiving nejsou v ČR uplně ideální. Jak to řešíte a kde trénujete?
Podmínky pro highdiving v ČR nejsou. Pokud se nepletu, existují zde pouze dvě vnitřní deseti metrové platformy, na kterých se dá trénovat přes zimu a z toho jedna je v dezolátním stavu. V Českých Budějovicích máme pětimetrák a štestí, že je vstřícná domluva jak s vedením, tak i s personálem, což jinde nebývá vždy pravidlem. Během studií na vysoké škole v Brně jsem mohl trénovat na tamní desítce pod vedením několika trenérů a každoročně pořádá Lucie Jeřábek Absolonová, nejlepší česká skokanka, soustředění v Havířově High Jump Camp, kam se může přihlásit úplně každý. A to je stále řeč jen o deseti metrových platformách. Pokud chci trénovat z větší výšky, musím se vypravit do lomu nebo do rakouského adrenalinového střediska Area47.

Talentovaný skokan Jan Bílý bude největším českým želízkem v ohni pro letošní ročník Desperados High Jump.
Talentovaný skokan Jan Bílý bude největším českým želízkem v ohni pro letošní ročník Desperados High Jump.

Kvalifikoval jste se na mistrovství Evropy, ale kvůli zranění jste se nemohl zúčastnit. Co se stalo?
V den závodu jsem během tréninku nestihl dokončit jeden skok. Dopadl jsem mírně vyosený a ruce jsem nepřipažil úplně k tělu. Vyskočilo mi rameno a nemohl jsem dál skákat.

Jsou u skokanů zranění častá?
Ačkoliv je highdiving bez pochyby adrenalinový sport, u každého skoku se jedná o předem kalkulované riziko, které je nepřímo úměrné počtu opakování. Samozřejmě, že ten který skok vždy musíš skočit poprvé a i přes nesčetná opakování se může cokoliv pokazit. Ale když jde diver skákat z větších výšek, tak jedině s vědomím, že jednotlivé části skoku má předem perfektně natrénované. Takže nijak zvlášť.

Jak vnímáte strach při skákání?
Dobrý sluha, špatný pán.

Jak se kromě skákání připravujete?
Leccos se dá natrénovat na trampolíně, v tělocvičně, nebo do foampitu. A je zřejmé, že je třeba se udržovat v kondici, takže suchá příprava ani kardio nesmí chybět. Nicméně na skákání do vody se nejradši připravuji skákáním do vody.

Máte na letošní High Jump připravený nějaký nový skok?
Z minulé sezóny mám rest, kterého se chci na letošním High Jumpu zbavit. Jedná se o trojité salto s půlvrutem, které jsem, částečně i kvůli zranění, nezvládl minulý ročník pokořit. 

Jaký je vlastně Váš rekord ve výšce, ze které jste skočil?
Minulý rok jsem si poprvé skočil z dvacítky ve zmíněné Area47 a mým snem je se postupně propracovat alespoň na výšku, ze které se skáče Red Bull Cliff Diving Series, což je 27 metrů.

Existuje nějaký Váš skokanský vzor?
Obdivuji preciznost Garryho Hunta, respektuji zkušenosti Orlanda Duque a nechápu skoky Artema Silchenka. Nicméně celá dvanáctka diverů, která stabilně skáče RBCDS, je složena z těch nejlepších sportovců ve své disciplíně a byla by čest si zaskákat s jakýmkoliv z nich.

Co říkáte na situaci okolo zařazení highdivingu do seznamu olympijských sportů? Podle informací je velká pravděpodobnost, že v roce 2020 už by se mělo závodit pod olympijskými krohy.
Pro high diving celosvětově, ale i v České republice by to určitě mohlo znamenat krok vpřed. Je tady spousta talentů, kteří by se správnými podmínky a vedením mohli reprezentovat ČR na světové úrovni. Zařazení highdivingu mezi olympijské sporty by jistě přitáhlo spoustu sponzorů, což by mohlo zajistit příval financí, díky kterým by se to vše mohlo stát skutečností. Na druhou stranu bych nebyl rád, kdyby se z toho stala čistě komerční záležitost, nebo by se opakovala historie, která potkala například snowboarding.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

Témata:  sport, highjump, jan bílý
 Klasická verze
Mobilní verze