Král Odermatt. Švýcar potřetí za sebou ovládl SP, má nedostižný náskok

0
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

Švýcarský lyžař Marco Odermatt vyhrál obří slalom v Palisades Tahoe a s výrazným předstihem si zajistil celkové prvenství ve Světovém poháru. Velký křišťálový glóbus získal potřetí za sebou.

Odermatt vyhrál s náskokem 12 setin před Henrikem Kristoffersenem z Norska a nenašel přemožitele ani v sedmém obřím slalomu v sezoně. Třetí příčku obsadil se ztrátou 1,37 sekundy domácí River Radamus a poprvé se umístil na stupních vítězů.

Úřadující olympijský šampion v obřím slalomu Odermatt za vítězstvím vykročil nejrychlejším časem v prvním kole, které před Kristoffersenem vyhrál o 15 setin. Ve druhém sice s norským soupeřem prohrál, když skončil těsně za ním na šesté příčce, ale na výhru to stačilo.

Šestadvacetiletý Odermatt tak má v čele průběžného pořadí SP nedostižný náskok 1001 bodů před Manuelem Fellerem z Rakouska, který dnes skončil osmý. Do konce sezony zbývá deset závodů a získat tak lze maximálně 1000 bodů.

Odermatt navíc ovládl desátý obří slalom za sebou, což se mu v jedné disciplíně podařilo jako teprve třetímu v historii. Dosud to dokázali jen legendární Švéd Ingemar Stenmark a Rakušanka Annemarie Moserová-Pröllová.

Stenmark v letech 1978 až 1979 triumfoval ve čtrnácti obřích slalomech za sebou, Moserová-Pröllová v letech 1972 až 1974 vyhrála jedenáct sjezdů v řadě.

Závod SP ve sjezdovém lyžování v Palisades Tahoe (USA):

Muži - obří slalom: 1. Odermatt (Švýc.) 2:11,69 (1:06,48+1:05,21), 2. Kristoffersen (Nor.) -0,12 (1:06,63+1:05,18), 3. Radamus (USA) -1,37 (1:07,26+1:05,80), 4. Tumler -1,50 (1:07,75+1:05,44), 5. G. Caviezel -1,77 (1:08,24+1:05,22), 6. Meillard (všichni Švýc.) -1,82 (1:07,90+1:05,61).
Průběžné pořadí obřího slalomu (po 7 z 11 závodů): 1. Odermatt 700 b., 2. Zubčič (Chorv.) 314, 3. Kristoffersen 298, 4. Kranjec (Slovin.) 285, 5. Steen Olsen (Nor.) 247, 6. Feller (Rak.) 211.

Průběžné pořadí SP (po 28 z 38 závodů): 1. Odermatt 1702, 2. Feller 701, 3. Sarrazin (Fr.) 684, 4. Kriechmayr (Rak.) 667, 5. Meillard 554, 6. Kristoffersen 529, ...120. Zabystřan (ČR) 11.

Ženský sjezd byl zrušen

Lyžařky včetně Ester Ledecké v sobotu superobří slalom Světového poháru ve Val di Fassa nejely. Kvůli vydatné sněhové nadílce byl závod zrušen. Oznámila to Mezinárodní lyžařská federace na sociální síti X s tím, že pořadatelé se pokusí připravit trať na nedělní super-G.

Ledecká, která se v sezoně potýkala s nemocí, minulou neděli v superobřím slalomu v Crans Montaně obsadila osmé místo a připsala si nejlepší výsledek v tomto ročníku Světového poháru. V průběžném pořadí disciplíny je dvacátá.

Po Val di Fassa jsou v kalendáři ještě dva superobří slalomy - 3. března v Kvitjfellu a 22. března ve finále Světového poháru v Saalbachu.