26. února 2023 • 14:46

Sprint dvojic na MS: slaví Norové a Švédky, ženy sedmé, muži devátí

Autor: ČTK, iSport.cz
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Zdrcený Trpišovský, Hranáč je teď NEJ stoper ligy. Co Svědík a plzeňská stopa?
Extraliga na Lapači? Chybí jen... Nejsilnější od sestupu, říká Tesařík. Co noví partneři?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Běžkyně na lyžích Adéla Nováková a Kateřina Janatová skončily sedmé ve sprintu dvojic na mistrovství světa v Planici a vylepšily o příčku umístění z předloňského šampionátu v Oberstdorfu. Luděk Šeller a Michal Novák obsadili deváté místo. Zlato vybojovali potřetí za sebou Norové a Švédky.Česky se do hlavního závodu kvalifikovaly z devátého místa a sedmé skončily díky finišmance Janatové, jež porazila o téměř tři sekundy domácí Slovinku Evu Urevcovou. Muži se v úvodu pohybovali i na páté příčce, hlavní manko ale nabrali na posledním úseku Šellera.

Norové Paal Golberg a Johannes Hösflot Klaebo porazili o 2,48 sekundy italskou dvojici Francesco de Fabiani, Federico Pellegrino. Třetí byli Francouzi. Švédské běžkyně Emma Ribomová a Jonna Sundlingová předčily norskou dvojici Anne Kjersti Kalvaaová, Tiril Udnes Wengová o 2,42 sekundy. Bronz získaly Američanky.

České běžkyně se od úvodu pohybovaly na chvostu první desítky a vedoucí pětice jim brzy ujela. Přední skupinu táhla Američanka Jessie Digginsová, které se podařilo pole roztrhat. Stíhaly ji jen Švédky, Norky, Němky a Finky.

Ve druhé polovině se ale Češky díky Janatové dostaly na sedmou příčku. Nováková sice na posledním úseku náskok ztratila, ale do finiše předala parťačce v kontaktu. Pětadvacetiletá Janatová potvrdila v závěru dobrou formu a dofinišovala 58,99 sekundy za vítěznými Švédkami.

Sundlingová vyhrála v Planici po individuálním sprintu už druhé zlato. V párové disciplíně triumfovala také před dvěma lety s Majou Dahlqvistovou.

Češti muži si oproti předloňskému mistrovství v Oberstdorfu o příčku pohoršili. V úvodu se sice drželi v kontaktu s nejlepšími, ve druhé části ale Šeller nabral více než třicetisekundové manko. Na vítězné Nory ztratili s Novákem nakonec přes 43 sekund, za šestými Brity zaostali o necelých jedenáct.

Norský finišman Klaebo zopakoval sprinterský double z MS 2021 a 2019 i z olympiád 2022 a 2018. Šestadvacetiletý rodák z Osla vybojoval osmé zlato na MS, všechna získal ve sprintu, týmovém sprintu a štafetě.

Sprint dvojic volně

Muži: 1. Golberg, Klaebo (Nor.) 17:28,14, 2. De Fabiani, Pellegrino (It.) -2,48, 3. Jay, Jouve (Fr.) -16,48, 4. Cyr, Ritchie (Kan.) -22,95, 5. Halfvarsson, Anger (Švéd.) -29,58, 6. Clugnet, Young (Brit.) -32,52,... 9. Šeller, M. Novák (ČR) -43,16.

Ženy: 1. Ribomová, Sundlingová (Švéd.) 19:40,73, 2. Kalvaaová, T. U. Wengová (Nor.) -2,42, 3. Digginsová, Kernová (USA) -5,33, 4. Gimmlerová, Carlová (Něm.) -22,89, 5. Weberová, Fähndrichová (Švýc.) -36,71, 6. Joensuuová, Pärmäkoskiová (Fin.) -37,93, 7. A. Nováková, Janatová (ČR) -58,99.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud