Jak nouzový stav dopadne na sport: Tisícovka maximum. Kluby řeší fans

Fanoušci Slavie během zápasu proti Pardubicím
Zklamaný Adam Hložek po utkání na Slovácku
Sparta před výjezdem do Glasgow varuje fanoušky
Střela na bránu Sparty v utkání na Slovácku
Záložník Slovácka Marek Havlík bojuje o míč se záložníkem Sparty Ladislavem Krejčím
Mads Emil Madsen nahrál na pátý gól Slavie
Ondřej Lingr naskočil z lavičky a dal dva góly
31
Fotogalerie
Ostatní
Vstoupit do diskuse (4)

Hlediště na fotbalových stadionech, v hokejových arénách a při dalších sportovních akcích se zase vylidní. Sice ne úplně, ale citelně. Vláda ve čtvrtek kvůli prohlubující se koronavirové krizi vyhlásila nouzový stav a jedno z opatření zní, že na sportovní klání může dorazit maximálně tisíc osob (očkovaných, nebo po prodělání covidu). Nařízení má platit třicet dní. Už v pátek se v novém režimu odehraje pět utkání hokejové extraligy, od soboty také zápasy fotbalové ligy. Pro kluby je to nepříjemnost.

Zápas posledního a prvního týmu hokejové extraligy byl na delší čas posledním, kdy v českém sportu neplatila kapacitní omezení. Ve Zlíně dorazilo na souboj s Třincem 2301 diváků. V pátek může v Hradci Králové, Liberci nebo Litvínově na tribuny maximálně tisíc lidí, to samé o víkendu na fotbal například na Slavii, Spartu nebo do Plzně. V Česku bují koronavirus a vláda reagovala vyhlášením nouzového stavu a restrikcemi.

„Do jisté míry jsem tohle opatření očekával. Spíš mě překvapilo, že bylo přijato s účinností od pátku. Kluby to ale musí zvládnout,“ podotkl Dušan Svoboda, šéf Ligové fotbalové asociace ke snížení maximálního počtu osob na sportovních zápasech na tisíc.

„Budeme hledat cesty, jak se s tím společně s kluby, partnery a fanoušky vypořádat. Bohužel situace je turbulentní, musíme se s tím poprat. Pro kohokoliv je to složité, to se netýká jen klubů, ale i pořadatelů utkání. Asi se to dalo tušit, ta situace není dobrá. Některé kluby už pozastavovaly prodej vstupenek, aby je následně nemusely vracet,“ přidal Petr Nitsche, vedoucí hokejového oddělení agentury BPA. Nařízení platí i pro basketbal, házenou a všechny další sporty.

Fotbalová liga by měla v tomto módu odehrát zbývající podzimní program, který čítá čtyři kompletní kola plus dohrávku Bohemians s Karvinou. Sparty se tohle omezení týká i pro poslední duel v Evropské lize proti Bröndby Kodaň. Hokejová extraliga má na nejbližších třicet dní naplánováno devět kol. Kluby přijdou o podporu i peníze.

Většina z nich teď musí řešit, koho na utkání pustí. Vždyť například fotbalová Slavia má dle dřívějšího vyjádření svého šéfa Jaroslava Tvrdíka 7410 očkovaných permanentkářů a už v neděli přivítá Teplice. Vysoký počet držitelů celosezonních vstupenek, kteří převyšují povolenou tisícovku, evidují i na Spartě nebo v Plzni.

„Vedení klubu se touto čerstvou informací intenzivně zabývá tak, abychom hned v pátek ráno byli schopni naše fanoušky informovat,“ informoval mluvčí západočeského klubu Václav Hanzlík. Viktoria hostí v sobotu Bohemians.

Do Budějovic zase přijede rozjeté Slovácko. Jihočeši by si měli poradit snadněji. Do povolené kvóty by se měli vejít permanentkáři i ti, co už si vstupenku na zítřejší utkání koupili. Další prodej probíhat nebude.

Hokejová Sparta plánuje, že bude obepisovat permanentkáře a domlouvat se s nimi na kompenzaci a také na tom, kdo a kdy bude moct její zápas navštívit. „Hrát s omezeným počtem fanoušků na tribunách znamená pro klub opět obrovské finanční ztráty. Věřili jsme, že už se loňská situace nebude opakovat. Přednostní účast na zápasech Sparty budou mít naši permanentkáři, kteří nás už po posledním období pandemie významně podpořili. Rozhodnutí vlády respektujeme. Zdraví nás všech je ale na prvním místě,“ vzkázala generální manažerka Sparty Barbora Snopková Haberová.

Nová opatření

  • na sportovní zápas může maximálně 1000 osob, které jsou buď očkované, nebo prodělaly covid
  • platí od pátku od 18 hodin

Online přenos - Koronavirus ve sportu

Zprávy ze dne 26. listopadu 2021

Fotbal
26. listopadu 2021 · 11:00

Co všechno nebude k dispozici na fotbalových stadionech? Pro své fanoušky to shrnuli Bohemians Praha 1905.

Zprávy ze dne 25. listopadu 2021

Fotbal
25. listopadu 2021 · 17:37

Na čerstvé restrikce doplatí například i fotbalisté Sparty v Evropské lize, v jejímž posledním kole bude 9. prosince pražský klub hostit Bröndby Kodaň. Slavia a Jablonec, další dva čeští zástupci ve fotbalových evropských pohárech, hrají v posledním kole základní skupiny venku.

Fotbal
25. listopadu 2021 · 14:02

Kvůli výskytu koronaviru v týmu Ústí nad Labem se nebude hrát v pátek utkání druhé fotbalové ligy v Jihlavě. Vedení soutěže předehrávku 16. kola odložilo na neurčito. „Z důvodu onemocnění covid-19, nařízené izolace a uvalených karanténních opatření na hráče,“ oznámila Ligová fotbalová asociace, kterou o odklad zápasu Severočeši požádali. Šestnáctým kolem o víkendu začne odvetná fáze druhé nejvyšší soutěže a zároveň skončí podzimní část. FNL potom bude pokračovat v březnu.

Zprávy ze dne 24. listopadu 2021

Fotbal
24. listopadu 2021 · 20:06

Fotbalisté Bayernu Mnichov Joshua Kimmich a Eric-Maxim Choupo-Moting měli pozitivní test na koronavirus. Nákazu v týmu dnes potvrdilo vedení bavorského velkoklubu. Oba postižení přitom patří mezi neočkované hráče a především reprezentační obránce Kimmich už na začátku sezony čelil kvůli odmítání vakcíny v Německu velké kritice. Oba hráči byli už před pozitivním testem v domácí karanténě, protože přišli do kontaktu s nakaženou osobou. Přišli tak o úterní zápas Ligy mistrů v Kyjevě. Nyní musejí do izolace.

Zprávy ze dne 23. listopadu 2021

Fotbal
23. listopadu 2021 · 17:10

Vracení vstupenek na fotbal pro neočkované fanoušky

  • Fotbalová Sparta nabídla neočkovaným fanouškům možnost vrácení celé částky ze vstupného za již uhrazené lístky na víkendový ligový zápas s Libercem. Jak bude klub postupovat v případě neočkovaných příznivců, kteří jsou držiteli celosezonních permanentek na všechna domácí utkání, zatím není jasné. Chystají se zpřísněné kontroly u vstupu na stadion, Sparta bude po divácích vyžadovat průkaz totožnosti.
  • Podobně mohli vracet vstupenky i fanoušci Baníku Ostrava na středeční dohrávku v Karviné  do dnešních 15:00 ve fanshopu. Fanoušci Baníku již dopředu pohrozili, že pokud někomu z nich nebude umožněn vstup na základě negativního testu, zůstanou všichni včetně očkovaných společně za branami stadionu.
  • Naopak mistrovská Slavia kompenzace pro příznivce, kteří se na stadion po zpřísnění vládních opatření proti koronaviru již nedostanou, neplánuje.
  • Plzeň zatím o případných finančních kompenzacích nerozhodla. „Zatím nelze odhadovat, jak dlouho tento stav potrvá. Ale stejně jako jsme našim fanouškům v minulém roce nabídli naprosto férové řešení, které pro ně bylo akceptovatelné, určitě najdeme společnou řeč i tentokrát,“ řekl ČTK mluvčí Viktorie Václav Hanzlík.
Fotbal
23. listopadu 2021 · 16:51

Neočkovaní fotbalisté Herthy Berlín, kde působí i bývalý kapitán české reprezentace Vladimír Darida, nebudou v případě absence zaviněné koronavirem pobírat výplatu. Deníku B. Z. to řekl výkonný ředitel klubu Fredi Bobic s tím, že nařízení v klubu platí už od začátku listopadu. Ve čtrnáctém celku bundesligové tabulky je však drtivá hráčů i členů realizačního týmu očkovaná.

Zprávy ze dne 19. listopadu 2021

Fotbal
19. listopadu 2021 · 15:49

Belgický fotbalista Kevin de Bruyne měl po návratu z reprezentace pozitivní test na koronavirus a vynechá v dresu Manchesteru City nejen víkendový ligový zápas s Evertonem, ale i duel s Paris St. Germain příští středu. Informoval o tom trenér anglického týmu Josep Guadiola.

Vstoupit do diskuze (4)