26. června 2016 • 10:00

Jak na candáta, sumce nebo úhoře za tmy

Autor:
TOP VIDEA
SESTŘIH Premier League: Swansea - Liverpool 1:0. Reds padli s posledním týmem SESTŘIH Premier League: Swansea - Liverpool 1:0. Reds padli s posledním týmem
Do Slavie přišli Trpišovského koně. V lize pod ním Kúdela, Kolář a Pokorný odehráli 78 zápasů Do Slavie přišli Trpišovského koně. V lize pod ním Kúdela, Kolář a Pokorný odehráli 78 zápasů
VŠECHNA VIDEA ZDE

Noční rybaření se stává stále populárnější. A není se čemu divit.  Lov je zaměřen hlavně na dravce a rybáři jsou v očekávání, že úlovek může přijít opravdu kapitální. Když k tomu přičteme kus romantiky a adrenalinu, pak je jasné, že chytání za tmy má opravdu něco do sebe. Pravidla chytání v noci se liší podle jednotlivých revírů a základem úspěchu je kvalitní světlo.Rybářský řád určuje denní doby lovu ryb v rybářských revírech. V těch mimo pstruhových je tato doba v měsících květnu, červnu, červenci a srpnu od 4 do 24 hodin. Existují svazové revíry, kde je možný rybolov nonstop, tedy od 0:00 do 24:00, výjimkou jsou i soukromé vody, kde platí pravidla určená vlastníky revíru.

Plotice obecná (Rutilus rutilus)Plotice obecná (Rutilus rutilus)

Sedněte si do klidu

Na dravce můžete jít v pohodě tam, kde jste zvyklí chytat i přes den. Měli byste se ale vyvarovat místům v blízkosti kempů nebo hospůdek, kde bývá často až do brzkých ranních hodin živo.  Vadit to bude nejen vám samotným, ale v těchto místech bývají ryby vyplašené a hrozí, že vám žádná nezabere!

Ouklej obecná (Alburnus alburnus)Ouklej obecná (Alburnus alburnus)

Kde je nejlepší nahodit?

Chytání v noci může mít svá úskalí, například při nahazování, kdy není možné docílit takové přesnosti jako při denním lovu. Vyplatí se proto místo dobře znát, vyzkoušet si chytání nejdřív během dne a za tmy už jít najisto. Větší šance dravce ulovit je například u různých překážek ve vodě, jako jsou kmeny, spadlé stromy, nebo pod jezy. 

Ideální nástrahy  

Nejčastěji lovenou rybou při nočním rybaření je candát, pak následuje sumec a úhoř. Candáta lze nejběžněji nalákat na živou nebo mrtvou rybičku, a to způsobem na položenou i plavanou. Ouklej nebo plotice jsou ideální nástrahou na candáta i úhoře. V noci se chodí i na sumce, protože tato tajemná ryba se vydává na lov právě za tmy. Navnadit ho můžete větší nástražní rybičkou, ale šance je i na klubko rousnic.

Rousnice obecnáRousnice obecná

Světlo je základ

Při nočním rybolovu se bez kvalitního světla neobejdete. Díky němu vypozorujete záběr, pomůže vám zdolat úlovek, zvládnout navazování a manipulaci s rybářskou výbavou. K oblíbené výzbroji patří diodové čelovky a chemické světlo. Velkou výhodou čelovek s LED diodami je vysoká intenzita osvětlení s tím, že máte obě ruce volné a můžete manipulovat jak s prutem, tak s nástrahami i s ulovenou rybou. Při lovu na položenou se používají i zvukové hlásiče nebo svítící čihátka, u splávku poslouží chemické světlo (lámačky), které vydrží svítit několik hodin.

Foto 

TIP REDAKCE: Malá, ale výkonná

Nová generace miniaturní čelovky Fenix HL10 je napájená jednou mikrotužkovou baterií a přináší světelný tok až 70 lumenů (ANSI). Světelný kužel osvětlí prostor před vámi až do vzdálenosti 30 metrů. Novinkou je integrovaný otočný difuzér, kterým je možné světlo rovnoměrně rozptýlit pro použití na krátkou vzdálenost. Konstrukce je nejen nárazuvzdorná, ale i plně vodotěsná dle normy IPX-8, a to až do hloubky 2 metry pod vodou. Praktičnost čelovky zvyšuje možnost vyjmout světlo z hlavového držáku a používat čelovku i jako malou kapesní svítilnu. Čelovka nabízí celkem 3 režimy výkonu s výdrží až 26 hodin na nejnižší stupeň. Stojí 759 Kč.

Foto 

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

Témata:  rybaření, ryby, rybolovKlasická verze
Mobilní verze