20. dubna 2022 • 00:00

Sázíte Sportku? Zjistěte, jaké sporty se skrývaly pod vašimi oblíbenými čísly

Prezentace klienta
TOP VIDEA
Finále KL v centru Prahy: Pohoda na Staromáku i incidenty a zásah policie
Souček na svém místě v šatně Slavie: Chceme třetí rok v Evropě
VŠECHNA VIDEA ZDE

Je to už neuvěřitelných 65 let, kdy se losovala vůbec první Sportka! Na Velikonoční pondělí v roce 1957 se začala psát historie legendární loterie. Určitě i vy jste si někdy vsadili a věřili, že se na vás usměje štěstí. Sportka úsměvy rozhodně rozdávat umí. Jen loni díky ní přibylo v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 160 nových milionářů a byla vždy neodmyslitelně spjata s aktivním pohybem. Sázka na sportovní odvětví dala celé loterii i jméno: Sportka.Sportka se dnes losuje třikrát týdně, vždy ve středu, v pátek a v neděli. Je největší českou loterií. Během 65 let prošla celou řadou změn. V roce 1965 přidala Sportka losování v druhém tahu, od roku 1977 se pak losuje i sedmé, dodatkové číslo, které má vliv na určení druhého pořadí. Velkou změnou bylo v roce 1993 zavedení jackpotu, tedy převádění nevyhraných peněz do dalšího losování. Díky němu začaly výhry dosahovat dříve nevídaných výšek. Zatímco při prvním losování byla hlavní výhra 40 tisíc korun, nejvyšší výhra v historii celé loterie Sportka padla 3. listopadu 2013, kdy si manželská dvojice z Chrudimska vsadila na náhodný tip a odnesla si téměř 400 milionů korun. Druhá nejvyšší výhra ve Sportce je téměř 251 milionů korun z roku 2019.

Pólo i rugby: podívejte se na všech 49 sportovních disciplín Sportky

Sportka vznikla podle podobné hry z Německa. Tipovalo se šest čísel ze 49 a každé číslo zastupovalo jednu sportovní disciplínu, všechny seřazené pěkně podle abecedy. Po čase však ze sázenek zmizely. Na prvním místě byly boby; 2. box; 3. cyklistika; 4. česká národní házená; 5. golf (nebo gorodky, hra známá z animovaného seriálu Jen počkej, zajíci!); 6. mezinárodní házená; 7. horolezectví; 8. horská služba; 9. jachting; 10. jezdectví; 11. judo; 12. kanoistika; 13. dnes už zaniklá kolová; 14. kopaná; 15. košíková; 16. krasobruslení; 17. krasojízda; 18. kuželky; 19. lední hokej; 20. letecký sport; 21. lehká atletika; 22. lukostřelba; 23. lyžování; 24. moderní pětiboj; 25. motorismus; 26. volejbal; 27. parašutismus; 28. plachtění; 29. plavání; 30. pozemní hokej; 31. rugby; 32. rychlobruslení; 33. sáně; 34. skoky do vody; 35. skoky na lyžích; 36. sportovní gymnastika; 37. stolní tenis; 38. střelectví; 39. šachy; 40. šerm; 41. tenis; 42. turistika; 43. umělecká gymnastika; 44. veslování; 45. vodní motorismus; 46. vodní pólo 47. vzpírání; 48. zápas; 49. základní  tělesná výchova.

Foto SAZKA

Tipovat vlastní čísla, nebo vsadit na náhodu?

Od doby, co Sportka funguje, už vyplatila na výhrách celkem 73 miliard korun. Nejčastěji tažené číslo bylo 43 a následují čísla 47, 36, 6 a 18. Nejčastěji sázenou kombinací čísel jsou násobky čísla sedm a šestice 1, 2, 3, 4, 5, 6. Lidé rovněž velmi často věří různým obrazcům, které vypadají dobře na tiketu. Z dlouhodobé statistiky výher Sportky přitom vyplývá, že je jedno, zda zvolíte čísla vlastní nebo náhodně vygenerovaná přístrojem. Podíl výher vychází přesně půl napůl, ale lidé věří dvakrát častěji vlastním tipům.

Kvůli losování se zkracovaly i mše

Sportka je stále populární a tradují se až neuvěřitelné příběhy, jak kvůli losování Sportky faráři ukončovali mše dříve, aby lidé stihli být včas na hřišti. Právě sportoviště po celém Československu totiž byla každou neděli dějištěm toho magického momentu, kdy se o přestávkách sportovních utkání tahala čísla z bubnu. Jedním ze zaměstnanců, kteří s osudím cestovali po celé republice, byl Josef Kozák. Měl na starost správnost celého losování. „Samozřejmě, že lidé chtěli, abych jim prozradil, která čísla vyhrají. Vždycky jsem pro ně měl připravenou odpověď. Odvětil jsem: to vám řeknu úplně přesně, bude jich šest a budou od jedničky do čtyřiceti devíti,“ vzpomíná s humorem na svou takřka čtyřicetiletou kariéru Josef Kozák, bývalý šéf právního oddělení Sazky.

Zleva Josef Kozák - zástupce Sazky se sportovci Pospíšilem a Holečkem Zleva Josef Kozák - zástupce Sazky se sportovci Pospíšilem a HolečkemFoto SAZKA

Legendární hra s největším počtem milionářů

Kde jsou ty časy, kdy se losovalo jen na sportovních akcích, kam se štáb vypravil s losovacím zařízením. Dnes už ani nemusíte podávat tiket jen na specializovaných terminálech, ale své štěstí můžete pokoušet i přes aplikaci nebo jedním kliknutím rovnou na webu. Skutečný zlom v popularitě loterie nastal v roce 1973, kdy se losování přemístilo na televizní obrazovky. Od loňského roku se losování přenáší ze zbrusu nového studia, které je jednou z nejmodernějších losovacích místností v Evropě. Unikátní efekty, animace a znělky sledují aktuální trendy, na principu hry se ale nic nemění, stejně jako na tom, že výhra ve Sportce může změnit život.

Hraj s rozumem | Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost. Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.

Články odjinud


Články odjinud