František Prachař
28. března 2009 • 16:00

Rváč z klece: Bolest otupuju v tréninku

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Krejčí exkluzivně o Pastovi a kritice kouče: Tyhle věci nemám rád
Chci koupit Hradec. Dluhy jsou nesmysl, říká Ulich
VŠECHNA VIDEA ZDE

VIDEO - Pochlubí se jizvou přes celé předloktí - vzpomínkou na boj o titul mistra světa, kde mu soupeř zlomil natřikrát ruku. Přesto dokázal pokračovat a vyhrát. „Do smrti tam budu mít šrouby,“ říká Michal Hamršmíd, nejlepší český ultimátní zápasník.



Šlachovitý drobek se 167 centimetry a 66 kilogramy umí rozpoutat peklo v kleci, kde souboje připomínají válku o přežití.

V neděli se předvede v Praze. Prestižní akci Hell Cage (Pekelná klec) hostí od 17 hodin sportovní hala Slavie. Hamršmíd se utká s portugalským šampionem Joaquimem Rodriguezem. V hlavním městě bude zápasit po pěti letech. Předtím se rval po celém světě, udělal si jméno ve Spojených státech. Cíl kariéry má však na opačném konci světa v Japonsku, což je Mekka nejtvrdšího sportu.

Američtí mariňáci se řídí heslem „bolest je strach, který odchází z těla“. Soudě podle vašich šrámů asi při soubojích v kleci zažíváte tyto pocity často, že?
„Jo, jo, bolest... Já mám hodně posunutej práh bolesti. Zápasil jsem s natřikrát zlomenou rukou. Tři roky zpátky mi na začátku zápasu vyletěl z jamky ramenní kloub a ještě jsem s tím dobojoval. Adrenalin bolest snižuje. Cejtí ji každej, ale jde o to, jak ji přijímáte. Když ji dokážete vzít a pak ji soupeři vrátit, stává se z vás lepší zápasník.

Jak bolest přijímáte?
„Otupuju ji v tréninku. Když normální člověk dostane ránu, spadne. Já jsem připravenej ji snášet.“

MICHAL HAMRŠMÍD V AKCI

Je pravda, že kromě útoku na genitálie a trhání vlasů je ve vašem sportu povoleno vše?
„Je tam toho víc. Například můžeme škrtit jen tlakem, nesmíš dát soupeři ránu do krku nebo trhat ohryzek, píchat do očí, trhat pusu, mlátit do zátylku a do páteře. Když leží na zemi a ty stojíš, nesmíš mu šlapat na hlavu a taky se nesmí na zemi dávat kolena na hlavu. Dřív to většinou povolený bylo, ale pak se pravidla změnila a udělal se z toho konečně sport.

Do jaké kategorie sportovců se řadíte?
„Boj v kleci je jako desetiboj v atletice. Má to souhrnný název MMA, což je zkratka pro mixed martial arts, neboli směsici bojových umění. Musíme skloubit thaibox, kickbox, zápas, judo a spoustu dalších věcí. Přechody z postoje na zem, páčení končetin.“

Stačí zápasníkovi MMA, když je jenom rváč?
„Vůbec ne, to je právě blbost. Podle mě člověk musí mít všechno. Fyzičku, sílu, bojovat v postoji, na zemi, ale musíš taky soupeře umět dostat na zem a naopak se ubránit proti strhu na zem. Když u toho nebudeš přemejšlet, ale půjdeš se rvát bez taktiky, prohraješ. Je to úplně něco jinýho než rvačka na ulici.“

MICHAL HAMRŠMÍD
Přezdívka: Háša

Věk: 28 let

Výška/váha: 167 cm/65,8 kg

Zápasová bilance: 35 výher, 14 proher, 1 remíza, 1 bez výsledku

Největší úspěchy: mistr světa WUFC v lehké váze do 65,8 kg, aktuálně třetí místo v evropském žebříčku.
Přešel jste od juda k MMA i kvůli tomu, že jste potřeboval být více agresivní?
„Ne, to není o agresi. Agresi má v sobě každej, ale to, že má náš sport nejmíň pravidel, neznamená, že je agresivní. Když jsi hokejista, kterej mi udělá kličku a já tě pak zezadu narvu na mantinel, protože jsem nasranej, že jsi mě obehrál, tak to je agrese a zákeřnost. Ve všech sportech je agrese. Já dělám tvrdej sport, kterej ale není zákeřnej. Beru MMA jako vyspělou sportovní disciplínu.“

Promiňte, ale někomu může přijít souboj hnaný až do bezvědomí jako přehnaná agrese...
„Hele, jakmile bys udělal zákeřnost, skončíš, máš po kariéře. Stává se to, ale zranění z tohohle jednání je minimum. Chápu, že lidi si řeknou: Ty jo, on na něm klečí a mydlí ho do držky, ale my na to trénujeme a víme, že to může nastat. Je to tvrdý, ale ne zákeřný, je to přece podle pravidel. Kdežto když někdo použije hokejku jako baseballovou pálku, to dovolený není, ale děje se to.“

Už někdo při zápasu MMA zemřel?

„Úmrtí nejsou, těžký zranění minimálně. Roztržený obočí a zlomeniny jsou, ale je na tobě, jestli to vzdáš, nebo ne. V jinejch sportech se to stává po zákeřnostech. Tím ale nehaním hokej ani fotbal, kterej mám rád a sám hraju první B-třídu.“

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud