Šafářová o soupeřce Krejčíkové: Nasťa je správně trhlá. Váhu už vyřešila

Česká tenistka Barbora Krejčíková si zahraje o celkový triumf na French Open
Barbora Krejčíková se raduje z postupu do finále French Open
Obrovská úleva Barbory Krejčíková po vybojovaném postupu do finále French Open
Česká tenistka Barbora Krejčíková si zahraje finále French Open
Maria Sakkariová po porážce v semifinále French Open s Barborou Krejčíkovou
Ve čtvrtfinále French Open vyřadila Maria Sakkariová loňskou vítězku Igu Świątekovou
Maria Sakkariová se v semifinále utká s Barborou Krejčíkovou
17
Fotogalerie
Roland Garros
Vstoupit do diskuse (1)

Anastasia Pavljučenkovová je dobrou kamarádkou, Barbora Krejčíková zase krajankou. Proto si Lucie Šafářová sobotní finále French Open vychutná bez velkého napětí. „Obě jsou to fajn holky, ať vyhraje ta lepší. Já budu jen divák, který bude přát oběma,“ směje se maminka malé Leontýnky. Jaká je ruská tenistka a proč se Šafářová trochu bojí, že Češka udělala jednu chybu?

Vtipné je, že s Pavljučenkovovu jste ve svém finálovém roce 2015 hrála v Paříži první kolo a když jste ji vyřadila, zašly jste na usmiřovací zmrzlinu.
„Vzpomínám si, jak jsem jí tenkrát říkala, že je ještě mladá a má víc času. Že tam určitě jednou bude taky.“ (smích)

A nakonec skutečně prožívá podobný příběh jako vy. Tenkrát vám bylo 28 let, hrála jste 40. grandslam kariéry. Rusce je 29 a na 52. pokus to dotáhla tak daleko.
„Je to docela podobné. Taky čekala hrozně dlouho. Ale o to víc si toho sportovec pak cení a intenzivněji úspěch prožívá.“

S Pavljučenkovou jste rozjížděla svou velkou deblovou kariéru, získaly jste spolu dva tituly, kamarádíte se. Jaká je?
„Taková extravagantní. I co se týká oblékání. Prostě typická Ruska. Je rázná, ale fajn holka. Vždycky s ní je sranda.“

Po jednom z posledních zápasů na French Open napsala na kameru mňau a pak tvrdila, že nemá kočky vůbec ráda. Působí tak správně praštěně.
„Přesně tak, to je dobře řečeno. Je správně praštěná.“

Pavljučenkovová byla bezkonkurenční juniorkou, vyhrávala skoro všechno. Čím si musela projít, než se dočkala kolosálního pařížského úspěchu?
„Hned od začátku byla obrovská naděje. Pak přešla mezi ženy, a i když byla vždycky dobrou hráčkou, na úplný top, který se od ní očekával, něco chybělo. Možná i kvůli tomu tlaku, který na ní byl vyvíjen. Hůř se s ním srovnávala. Hru vždycky měla dobrou, ale chyběla jí konzistence. Hodně měnila trenéry, nemohla najít nikoho, s kým by si sedla na delší dobu. Jako mladá byla roztěkaná, nebyla se schopná zkoncentrovat na celý turnaj. Dokázala porazit skvělou hráčku, ale nezvládla to potvrdit.“

Problematická bývala i její vyšší váha. Nyní vypadá ale velmi fit.
„To je pravda. Teď opravdu hodně makala, je připravená. Přeci jen ona je ten typ hráčky, který má trošičku problém s váhou. Aby byla úplně fit, musí se dost držet, což ji stojí dost sil a energie. Takovou tělesnou konstituci mají ale v rodině. I její tatínek je obrovský chlap, ona je po něm. Ale zase má sílu a ránu. Potřebovala najít dobrý balanc, aby nepřišla o sílu, ale byla pohyblivější.“

Na turnaji v Praze jste jí loni pomáhala i jako trenérka. Co vyzvednete z její hry?
„Hraje hodně agresivně, jde si pro body. Když jí to sedne, pozabíjí to tam. V průběhu kariéry dost bojovala se servisem, pořád ho měnila, dlouho se s ním trápila. Ale když si našla svou techniku, podání se stalo její předností. Takže ji zdobí rychlá agresivní hra.“

S Barborou Krejčíkovou zase obě pocházíte od Brna, prý máte i společnou fotku. Jak dobře se znáte?
„Moc ne. Na mém posledním Fed Cupu jsme spolu byly v týmu, tam jsme se bavily víc. Ale jinak jsme se spíš míjely, Bára je o hodně mladší. Naši společnou fotku mi ukazovala, to je pravda. Pak si člověk uvědomí, jak už je starý. (smích) Barča se obrovsky zlepšila. Je vidět, jak na sobě hrozně pracuje a jde si za svým. Ono je těžké, když se rychle prokoušete ve čtyřhře, chytit se i v singlu. Protože do velkých singlových turnajů se se svým žebříčkem nedostáváte a je těžké škrtnout velký turnaj ve čtyřhře, která vás živí, kvůli malému turnaji ve dvouhře. Pořád musíte dělat kompromisy. Proto jí to trvalo déle. Ale evidentně ten cíl měla. Je skvělé vidět, že nemusíte být úžasná v osmnácti, ale dá se vypracovat i později.“

Barbora to má skvěle takticky srovnané v hlavě. Souhlasíte?
„Rozhodně. Taktika a chytrost hry je její obrovsky silná stránka, což bylo vidět i v semifinále se Sakkariovou. Měla promyšlené, co chce dělat a disciplinovaně se toho držela od začátku do konce, ať byl stav jakýkoliv. To kolikrát člověk nezvládne, není trpělivý. Ona si to poctivě odpracovala, zůstala mentálně silná.“

Popište, jak se s člověkem točí celý svět, když je v grandslamovém finále.
„Celý život makáte kvůli těmhle zápasům. To je váš sen. A když tam konečně jste, jsou to obrovské emoce, hodně mediální pozornosti. Najednou se dostáváte do jiné sféry, o které jste předtím jen snila. Je hrozně těžké to všechno emočně zvládnout. Ale Bára to zvládá zatím neskutečně na to, že hraje dobře v singlu tak krátce.“

Vybavuji se, jak vás sestra Veronika v den finále odháněla od myčky, když jste ji chtěla vyndávat. Všichni vás oprašovali. Jak si lze v takových chvílích udržet čistou hlavu?
„Každý má své rituály. Je důležité nenechat se strhnout pozorností, nezačít sledovat věci okolo a zůstat soustředěný na to, co děláte.“

Pojďme probrat věčné téma. Má singlová finalistka pokračovat i v soutěži deblu?
„Zrovna ve čtvrtek jsem nad tím přemýšlela, Bára hrála i mix. Tohle všechno je obrovsky fyzicky náročné. Neznám ji, nevím, jakou má kondiční kapacitu. Ale zrovna jsem si říkala, že hrát v pátek debla a v sobotu pak finále… Nejsem si jistá, že to je dobré rozhodnutí. Vždyť musí být po takovém semifinále úplně vyřízená. Bude to mít těžké. Ale myslím, že ona sama cítí, co je správně. A udělá dobré rozhodnutí.“

Vy jste někdy litovala, že jste se v roce 2015 držela i deblové jízdy s Bethanií Mattekovou Sandsovou? Nakonec jste French Open vyhrály, ale v singlovém finále jste na to možná trochu doplatila.
„Nikdy jsem nelitovala. Ale když jsem měla svůj rok v Paříži, neměla jsem takhle těžké utkání. Abych se v jednom zápase tak vyšťavila. Bára hrála 3 hodiny a 18 minut, to se vydáte úplně ze všeho. Moje zápasy byly relativně rychlé. Taky stály spoustu energie, ale nebylo to tak, že bych se jeden den úplně vydala a druhý šla na kurt znovu.“

Vaší soupeřkou ve finále byla Serena Williamsová, rutinérka v titulových bojích. Teď se proti sobě postaví dvě novicky na tak velké scéně. Rozhodne finále klidnější hlava, jak která zvládne tíhu okamžiku?
„Určitě. Je to pro obě výhoda, že ta druhá není z finále zkušená. Jsou na tom obě úplně stejně. Takže si vůbec netroufám říct, kdo může vyhrát. Obě mají stejnou šanci.“

Zprávy ze dne 2. června 2021

Jan Jaroch, redaktor Sportu
2. června 2021 · 11:05

Další zajímavé zápasy dnešního 2. kola: Serena Williamsová se pokusí dál budovat formu proti slušné antukářce, Rumunce Mihaele Buzarnescuové. Stefanos Tsitsipas je favorizován ze spodní půlky mužského pavouka na postup do finále, soupeřem mu bude Španěl Pedro Martínez, přemožitel Sebiho Kordy. Daniil Medveděv se pokusí přidat druhé kariérní vítězství na Roland Garros proti Američanovi Tommy Paulovi.  

Jan Jaroch, redaktor Sportu
2. června 2021 · 10:54

Dobrý den, ahoj. Dnes bude v Paříži opět teplo kolem 25 stupňů, ale už jsou hlášeny přeháňky. Až odpoledne, takže by neměly vyrušit dvě české tenistky v akci. Markéta Vondroušová se poprvé od finále 2019 vrátí na centrkurt, kde jí bude v první rudně od 12.00 soupeřkou domácí Harmony Tanová, třadvacetiletá hráčka ze 149. místa žebříčku. Ale v prvním kole vyřadila zkušenou krajanku Alizé Cornetovou. Za pár chvil nastoupí na čtrnáctku Kateřina Siniaková proti nasazené Rusce Veronice Kuděrmetové. Vondroušová je rozhodně favoritkou, druhý zápas tak 50 na 50.  

Zprávy ze dne 1. června 2021

Novak Djokovič
1. června 2021 · 23:14

Novak Djokovič postoupil na Roland Garros hladce do 2. kola. Světová jednička porazila ve večerním utkání bez diváků Tennyse Sandrena 6:2, 6:4, 6:2.

Jan Jaroch, redaktor Sportu
1. června 2021 · 22:34

Mamba out!

Jan Jaroch, redaktor Sportu
1. června 2021 · 19:36

Má v tom prsty Hrdlička. Ale ne Michal. Hehe

Jan Jaroch, redaktor Sportu
1. června 2021 · 17:07

Když jsme u nešťatsných zranění kotníků českých tenistek, tady je asi to nejlegendárnější popsané již zesnulým novinářem Jaroslavem Kirchnerem. Věra Pužejová Suková a její příběh při finále Wimbledonu 1962.

 

Jízda po zábradlí! Čtete dobře, ale zřejmě nechápete a říkáte si, co má tohle společného s tenisem. Přesto se tato prazvláštní událost hluboce zapsala do osudu slavné československé tenistky. Je pátek 6. července 1962 a jsme v Londýně. Příští den se ve Wimbledonu hraje finále dvouhry žen, do něhož se senzačně probojovala Věra Suková. Proto je o ni tak mimořádný zájem. Na dveře jejího hotelového pokoje bouchají senzacechtiví fotoreportéři. Dneska by se jim určitě řeklo paparazziové. „Slyšeli jsme, že si sama perete prádlo i dres. Mohla byste jít do koupelny, abychom si vás při tom mohli vyfotografovat? Vaše fotky musejí ráno vyjít na titulní straně našeho deníku,“ naléhají tito pánové. A když jim dotyčná dáma vyhoví, požadují ještě něco navíc. „Prý ráda jezdíte po zábradlí. Mohla byste se tady po něm svézt? To teprve budou ty pravé fotky!“ I této bláznivé výzvě jednatřicetiletá československá reprezentantka nakonec vyhoví. Na hotelovém schodišti nasedá na zábradlí, a když po něm sjede dolů, zavadí nohou o pokrčený koberec. A přitom jí pořádně píchne v nártu…

Jako by se jí tohle všechno v noci z pátku 6. července na sobotu 7. července 1962 zdálo v krásném snu. Probuzení však nevěstí nic dobrého. Ano, ta noha. Po zběsilé jízdě na zábradlí z předchozího večera je oteklá jako konev. A bolí a bolí. Do poslední chvíle se rozhoduje, zda do finále, kde ji čeká Američanka Karen Susmanová, nastoupí, nebo ne. „Skoro jsem nemohla došlápnout, ale umínila jsem si, že to zkusit musím.“ Po prvním prohraném setu dokonce ve druhém vede 3:0, avšak na zraněnou nohu opět špatně došlápne a nadějím je definitivně konec. Za této situace je prohra se Susmanovou 4:6, 4:6 více než čestným výsledkem. I proto je návrat Sukové do Prahy triumfální, byť na vozíčku, protože noha musí jít až po koleno na dlouhé týdny do sádry. V časech tolik komplikovaných pro tenis v Československu je tento triumf mimořádně důležitý, protože otevírá dveře i dalším hráčům a hráčkám k možnostem výkonnostního růstu do světové špičky.

Jan Jaroch, redaktor Sportu
1. června 2021 · 11:56

Dneska slaví 39. narozeniny Justine Heninová, čtyřnásobná šampionka Roland Garros. Všechno nejlepší! A jedna vzpomínková fotka...

Justine Heninová
Justine Heninová
Jan Jaroch, redaktor Sportu
1. června 2021 · 11:16

Další zajímavé zápasy.Rafael Nadal načne kampaň za 14. titulem proti Australanovi Alexeji Popyrinovi, Novak Djokovič si vezme na starosti night session s Američanem Tennysem Sandgrenem. Djokovič hrál ještě v sobotu finále turnaje doma v Bělehradě, hodně nestandardní příprava na grandslam. Ale taky srdcová záležitost pro Srba. Poprvé od titulu z roku 2019 se v Paříži představí Ashleigh Bartyová, která minulý ročník kvůli pandemii vynechala. V utkání se Sloane Stephensovou se po prodělané rakovině vrací na rozlučku Carla Suárezová. Šlágrem dne může být francouzské derby Richard Gasquet - Hugo Gaston. Gaston si loni udělal v Paříži skvělé jméno triumfem nad Stanem Wawrinkou a úžasným zápasem proti Dominicu Thiemovi, v němž zahrál 54 kraťasů! Tenhle zápas přímo předchází na dvorci Suzanne Lenglenové utkání Karolíny Plíškové a může být hodně dlouhý...

Jan Jaroch, redaktor Sportu
1. června 2021 · 10:54

Dobrý den, ahoj. Dnešní první zápas s českou účastí bude derby krajanek Barbora Krejčíková - Kristýna Plíšková. Karty jsou rozdány jasně - Krejčíková vyhrála o víkendu první WTA titul kariéry ve Štarsburku, Plíšková má velké problémy s ramenem a za sebou pět porážek v řadě. Karolína o sestře prozradila, že Paříž zkusí hrát přes bolest, pokud budou problémy přetrvávat, asi ji čeká operace. Druhé české derby turnaje přijde na řadu jako druhý zápas programu na kurtu číslo 9.

Zprávy ze dne 31. května 2021

Jan Jaroch, redaktor Sportu
31. května 2021 · 23:05

Mamba out!

Vstoupit do diskuze (1)

Doporučujeme

Články z jiných titulů