Patnáct minut a dost. Další skreč Fruhvirtové vyvolala kontroverzi

Neblahý vývoj kariéry sedmnáctileté české tenistky Brendy Fruhvirtové pokračuje. Její debut v hlavní soutěži US Open trval jen 15 minut a vzbudil kontroverzi. Po pouhých třech odehraných gamech a za stavu 1:2 v zápase s americkou veteránkou Varvarou Lepchenkovou skrečovala. A pro některé fanoušky se ocitla v podezření, že nebyla fit, zabrala jiné hráčce místo v pavouku a do New Yorku si přiletěla pouze vyzvednout prize money za první kolo, které dělají 100 000 amerických dolarů (2,24 milionu korun).
Mladší ze sesterského dua měla ve Flushing Meadows příhodný los, jenž z ní dělal favoritku utkání. Lepchenková sice prošla sítem tří kvalifikačních zápasů, v osmatřiceti letech ale má nejlepší sportovní léta dávno za sebou, na žebříčku figuruje až na 199. příčce. Rozdíl 21 let ve věku soupeřek byl kuriozní.
Hned od prvních míčů zápasu však bylo zřejmé, že se sedmnáctiletou slečnou z Prahy něco není v pořádku. Když jí Američanka zahrála míč do pohybu, často se za ním ani nerozběhla. Za tři gamy zapsala Lepchenková 10 vítězných úderů, a to rozhodně nepatří mezi ranařky.
V prvních dvou gamech uhrála Fruhvirtová dva fiftýny, za stavu 0:2 a 0:15 přišla v dalším velmi horkém dni s vysokou vlhkostí vzduchu k umpirovému rozhodčímu a zažádala o medical time out. „Necítíte se dobře? Je vám na omdlení?“ ptal se jí sudí.
Třetí skreč z posledních pěti zápasů
Fruhvirtová pokývala hlavou a s usouženou grimasou ve tváři pokračovala ve svém snažení. Z 0:40 ještě zvrátila dlouhý třetí game zápasu při vlastním podání na svou stranu. Po něm však usedla na židli, k níž přispěchala lékařka. Po krátké konzultaci se mladá Češka zvedla a šla překvapené Američance podat ruku na znamení, že utkání vzdává.
V náročných newyorských podmínkách a v době, kdy se opět množí případy covidu, jí lze těžko sahat do svědomí. V podání Fruhvirtové šlo však o druhou skreč za sebou a třetí z posledních pěti zápasů.
V červnu vzdala čtvrtfinále menšího turnaje na Makarské, koncem července na antuce v německém Hechingenu taktéž. Mezi tím zvládla postoupit do 2. kola Wimbledonu, kde nejprve otočila skoro prohraný zápas s Mirrou Andrejevovou a posléze slušně vzdorovala Španělce Paule Badosaové.
V Londýně i tak pravila, že v sezoně 2024 neukazuje, co v ní je. A přála si být do konce roku v elitní padesátce žebříčku. „K tomu ale musím být zdravá, což pořád nejsem. První musím dát dohromady zdraví, protože jinak prostě nemůžu moc hrát,“ posteskla si. Zdravotní potíže však nechtěla do médií specifikovat.
Od té doby nastoupila ke dvěma zápasům a ani jeden nedohrála, v žebříčku WTA Tour jí aktuálně patří až 106. místo. Šest týdnů před začátkem US Open, kdy se uzavírají přihlášky, ještě figurovala v top 100, což jí zaručilo v New Yorku místo v hlavní soutěži.
Skreč po patnácti minutách jí však nedělá dobré jméno. Dřív šlo na grandslamech, nejštědřeji dotovaných akcích, o rozšířený nešvar. Někteří si na ně přiletěli pouze vyzvednout odměnu ve stavu zraněných, jelikož si start na nich vybojovali. Proto se před několika lety zavedlo pravidlo, že tenistovi připadne polovina z prize money za úvodní kolo, pokud je přítomen v místě konání turnaje a turnajový lékař ho prohlásí za neschopného nastoupit. Podle pravidel však musí mít také odehraný zápas v posledních 21 dnech, což nebyl případ Fruhvirtové…
US Open je grandslamem, kde dochází k nejvíce skrečím. Pokročilá fáze sezony ve spojení s náročnými newyorskými podmínkami si pravidelně vybírá svou daň. Letos v úvodním kole skončilo předčasně hned šest utkání, žádné ale tak podivně rychle jako v podání mladé Češky.