Hlavní wimbledonský zahradník Neil Stubley má zase bezesné noci. Řeší se kondice největší hvězdy Wimbledonu, kterou je už přes sto let tráva. Dva úvodní upršené dny turnaje byly podle pořadatelů nejvlhčí za posledních deset let, pod zataženou střechou centrkurtu se měnil zelený koberec v největšího soupeře tenistů. Serenu Williamsovou doslova zahubil, po šesti gamech se zranila a slzíc musela skrečovat hned první zápas.
Už v pondělí Novak Djokovič, tenhle elastický fakír ze Srbska, líčil, že ještě nikdy v životě tolik nepadal. Andy Murray prohlásil, že je centr extrémně kluzký.
Hotová pohroma přišla až v úterý. Francouz Adrian Mannarino podklouzl za základní čarou. „Uslyšel jsem prasknutí v koleni,“ děsil se zranění vazů. V tu chvíli již neřešil, že mu výborně rozehraný zápas s Rogerem Federerem uniká, strachoval se spíš o budoucnost.
„Je to nepříjemné. Ukazuje to, jak jeden úder může změnit zápas, celou sezonu nebo kariéru. Doufám, že se rychle uzdraví. Mohl ten zápas vyhrát, byl na kurtu lepším hráčem, já měl spíš kliku,“ věděl Federer, jenž prohrával 1:2 na sety, když se Francouz zranil. A po prvním bodu páté sady Mannarino neschopný pohybu zápas vzdal.
Hned v dalším utkání přišel turnaj o jednu z největších hvězd. Podklouzla i Serena Williamsová a poranila si hamstring, tedy zadní stranu pravého stehna. Plačíc musela odmávat své tažení ve Wimbledonu po pouhých šesti gamech za stavu 3:3. Devětatřicetiletá hvězda skončila v úvodním kole grandslamu teprve podruhé v kariéře. „Hrůza, co se děje. Dva zápasy za sebou skončí takhle, ještě to postihne Serenu. Nemůžu tomu uvěřit,“ zhrozil se Federer, když byl na tiskové konferenci informovaný o úrazu Američanky.
Pořadatelé z All England Clubu okamžitě spustili obranný mechanismus a snažili se vysvětlit, že nic nepodcenili. „Počasí bylo po první dva dny nejvlhčí, jaké jsme zažili téměř za dekádu. Vyžadovalo zavření střechy po dlouhou dobu nad centrkurtem a kurtem číslo 1. Na začátku turnaje je vždy tráva nejzelenější a nejšťavnatější, což způsobuje, že je tenhle přírodní povrch také vlhčí,“ uvedli v prohlášení.
Ač mají oba zastřešené stadiony v All England Clubu klimatizaci, ani ta nezabrání kondenzaci vody. Klíčový je ale fakt, že se jedná o začátek turnaje, kdy nejsou ještě prostory za základními čarami vyšlapané, tráva je nejhustší a také nejnebezpečnější. „S každým odehraným utkáním budou kurty pevnější,“ uvedli pořadatelé. Australský šampion z roku 1987 Pat Cash prohlásil pro BBC, že wimbledonská tráva prochází během turnaje třemi stadii – nejprve je velmi kluzká, pak už jen kluzká a nakonec po ní zbude jen prach.
Toho už se dočkají jen ti nejlepší. A také nejšťastnější, jimž se vyhne na tomhle kluzišti zranění.
Zprávy ze dne 10. července 2021
Karolína Plíšková na kurtu: „Díky všem, že jste přišli. Užila jsem si každou minutu na kurtu… (pláče, lidé aplaudují) Nikdy nebrečím, ale teď... Ash odehrála skvělý turnaj, já bojovala, ale ona předvedla skvělý výkon. Gratulace jí i jejímu týmu. Díky taky mému týmu, těm, co jsou tady i doma. A samozřejmě i mé rodině. Bez ohledu na to, jakou trofej teď mám, to byly skvělé tři týdny.“
Karolína Plíšková prohrává i druhé grandslamové finále kariéry ve třech setech. Tentokrát s Bartyovou 3:6, 7:6, 3:6.
Karolína Plíšková získává druhý set v tiebreaku.

Konec prvního setu. Bartyová ho nad Plíškovou získala poměrem 6:3.
Zprávy ze dne 8. července 2021
O první trofej z Grand Slamu bude Karolína Plíšková muset bojovat proti světové jedničce. V sobotu vyzve Australanku Ashleigh Bartyovou...
Karolína na kurtu: „Doteď jsem tady nepřešla osmifinále, tohle je nádhera. V prvním setu jsem měla tolik šancí a ztratila ho, to bylo frustrující. Ale jsem super happy, jak jsem se udržela v zápase a našla cestu k vítězství. Nejdůležitější bylo, že jsem zůstala koncentrovaná, pořád jsem věřila. Můj tým je super pozitivní, i díky nim jsem teď taková. Díky týme!“

KONEC! Karolína Plíšková je poprvé v kariéře ve finále Wimbledonu.
Trenér Sascha Bajin o své spolupráci s Karolínou Plíškovou:
„Kája musí pochopit rozdíl mezi frustrací a negativitou.“
„Vždyť to přece není vůbec špatný život...“
„Byl jsem přesvědčený, že když vydržíme v nastolené práci a nenecháme se odradit, úspěch přijde.“
Celý rozhovor se Saschou Bajinem čtěte zde >>>

Komentář Jana Kukala pro iSport Premium: jak vidí šance Karolíny Plíškové v semifinále Wimbledonu a jak Češce pomáhá její flegmatická povaha?
Plíšková se díky své povaze nesesype. Ale pozor, „medvědice“ se nevykazí >>>

Den S je tu. Karolínu Plíškovou čeká první semifinále Wimbledonu v kariéře, proti Aryně Sabalenkové by měla hrát kolem čtvrté hodiny odpoledne. Podívejte se na srovnání obou hráček:
KP vs. Aryna: konec zoufalství, cíl se blíží. Průlom potřebují obě >>>
