Martin Mls
20. července 2018 • 05:00

Nový herní model ligy. Jaká cesta povede k zisku mistrovského titulu?

Autor:
Reklama
TOP VIDEA
Svátek parkuru ovládl Madrid in Motion. Jaké bylo Prague PlayOffs? Svátek parkuru ovládl Madrid in Motion. Jaké bylo Prague PlayOffs?
Plzeň - Karviná: Procházka zakroutil nádhernou standardku za záda Berkovce Plzeň - Karviná: Procházka zakroutil nádhernou standardku za záda Berkovce
VŠECHNA VIDEA ZDE

Staré pořádky končí, nová ligová sezona bude zgruntu jiná. Mění se herní model, který má být atraktivnější, televizní schéma i jméno. Odstartovala fotbalová Fortuna liga, která poprvé v historii nevyvrcholí po obvyklém třicátém kole. Deník Sport popisuje, co všechno bude v revolučním ročníku 2018/19 jinak. Sestav si vlastním tým z hráčů fotbalové ligy a hraj o 200 tisíc >>Až o stříbrné adventní neděli vyrazíte na vánoční trhy, můžete to z nich vzít na fotbal. I tohle je výsledek obřích změn, které přinese nová ligová sezona. „Shodli jsme se, že liga potřebuje nový impuls,“ pravil šéf Ligové asociace Dušan Svoboda, když loni v dubnu po roce a půl diskusí představoval zbrusu nový herní model.

Zapomeňte na klasiku s třiceti koly, na kterou bylo fotbalové Česko zvyklé ještě z federálních časů. Stejně jako ve zhruba polovině evropských zemí se liga po posledním kole rozdělí a bude pokračovat měsíční nadstavbou. Šestnáct týmů se rozdělí do skupin o titul, baráž o Evropskou ligu a o záchranu.

Pár čísel: s nadstavbou se bude hrát o 42 zápasů víc než dosud. Na cestě za titulem bude potřeba absolvovat 35 bitev a upravená je i propustnost mezi první a druhou ligou, mezi nimiž se můžou vystřídat až tři týmy. Dalším důvodem změny herního modelu bylo i větší vytížení českých hráčů: třicet ligových zápasů za sezonu patřilo k nejmenším porcím v Evropě.

Bonusová část má být napínavá a minimalizovat nudné zápasy, v kterých o nic nejde. Zato přibude ostře sledovaných šlágrů: pokud všechno půjde podle papírových předpokladů, derby pražských „S“ a hity mezi Plzní a Slavií/Spartou se budou hrát třikrát za sezonu. S tím souvisí i vysněná vyšší návštěvnost, která byla už v minulé sezoně po příchodu superdrahých zahraničních posil nejlepší za posledních osmnáct let (5 546 diváků na zápas).

Nová liga, nové termíny

Pozor, počítejte s novými termíny. Zdá se vám letošní start moc časný? Vězte, že se v lichých letech může začínat ještě dřív. Podzimní část letos poprvé skončí až týden před Štědrým dnem, čili o dva víkendy později, než bývalo zvykem. Fotbalové jaro začne o týden dřív než letos a mistr bude slavit opět nejpozději poslední květnový víkend.

Vladimír Coufal v dresu Slavie
Vladimír Coufal v dresu Slavie

O změně se rozhodlo loni na jaře, ale z legislativních důvodů nešlo novou ligu rozjet už v minulé sezoně. Přelomové novinky prošly pohodlnou většinou: ruku pro zvedlo třicet klubů první a druhé ligy, proti byly jen Opava se Znojmem. Výhrady měla i Slavia, přesto nakonec souhlasila.

„Když náš model srovnám s některými jinými ligami, nemyslím si, že bychom byli nějací buldoci. Pořád je to ještě hodně konzervativní,“ řekl Svoboda. „Nenazýval bych to revolucí, spíš evolucí. Mimochodem, není to dogma, do kterého bychom do dvou tří let nemohli sáhnout a pozměnit ho.“

Kluby na (r)evoluci neprodělají. Každý ligový dostane o dva miliony korun víc, aby pokryly vyšší náklady, a do druhé ligy přiteče dohromady o deset milionů navíc. „Bez ekonomické souvztažnosti by to neprošlo,“ přiznal boss Svoboda.

Díky novému hernímu modelu, který přinese víc zápasů, si mohl dovolit přitlačit při jednáních o televizních právech. Na příští čtyři roky je nedávno získala placená O2 TV; spekuluje se o tom, že zaplatí až 150 milionů korun za sezonu, což je rekordní suma.

Právě televizní schéma je další zásadní novinkou. Sjednotí se časy zápasů a vrátí se pondělní dohrávky. O2 TV plánuje vysílat všechna utkání z každého kola (čtyři v televizní a čtyři ve streamingové kvalitě na pouhé tři kamery), přičemž jeden méně atraktivní duel „poběží“ na volně šiřitelném kanálu.

Liga nevydělá jen díky pohádkové ceně za televizní práva, vyšší příjmy má přinést i spojení se sázkovou kanceláří Fortuna. Nový titulární sponzor ligy, který po roce střídá výrobce barev HET, podepsal největší sponzorský kontrakt v dějinách českého fotbalu. V zákulisí se mluví o víc než šedesáti milionech korun ročně.

Nový herní model první fotbalové ligy od sezony 2018/19

V nejvyšší soutěži se odehraje 30 kol jako dosud, v nichž se každý s každým utká dvakrát. Poté se týmy rozdělí v nadstavbové části do tří skupin, do které si přenesou získané body.

Skupina o titul: prvních šest týmů si proti sobě zahraje jednou, přičemž první tři týmy budou mít výhodu tří z pěti zápasů v domácím prostředí.

Skupina o baráž o Evropskou ligu: týmy na 7. až 10. místě se utkají o sedmou příčku znamenající účast v baráži o Evropskou ligu s týmem na čtvrtém, či pátém místě ze skupiny o titul. Tato skupina se bude hrát vyřazovacím způsobem dvoukolově.

Skupina o udržení: týká se týmů na 11. až 16. místě, hraje se jednokolovým systémem stejně jako skupina o titul, poslední sestupuje přímo do druhé ligy, 14. a 15. tým čeká baráž s druhým a třetím týmem z druhé ligy.

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 18. kola Fortuna ligy »

19. kolo Fortuna ligy:

Baník Ostrava - Olomouc (pá 14.12., 18:00), Teplice - Zlín (so 15.12., 15:00), Slovácko - Dukla (so 15.12., 15:00), Opava - Ml. Boleslav (so 15.12., 15:00), Bohemians - Liberec (so 15.12., 15:00), Příbram - Sparta (so 15.12., 17:00), Plzeň - Karviná (ne 16.12., 15:00), Jablonec - Slavia (po 17.12., 18:00)Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze