Evropská liga - 5. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Sparta : Real Betis - 30. listopadu 2023   18:45

Sparta
Sparta
54' Haraslín (Kuchta)
1:0
(0:0)
Real Betis
Real Betis
Sparta
Vindahl – Vitík, Panák, Krejčí ml. (C) – Preciado, Laçi, Kairinen (89. Pavelka), Zelený – Birmančević (82. Sadílek), Kuchta (82. Olatunji), Haraslín (74. Pešek).
Vorel – Ja. Gomez, Karabec, Vydra, Wiesner, M. Ševčík, Ryneš, Sejk.
Dabanović – Todorović, Jovanović (vš. Černá Hora)
epet Arena, Praha
18 095 diváků
Real Betis
R. Silva – Ruibal, Pezzella, Roca, A. Vinícius (84. Miranda) – G. Rodríguez, Guardado (C) (84. José) – Diao (76. Henrique), Fékir (46. Isco), Ezalzúlí (70. A. Pérez) – Iglesias.
Vieites, García – Bellerín, Sorroche, Fernández.

Sparta se po mimořádně dramatické výhře posunula na sedmibodový zisk a bude s napětím sledovat večerní souboj Rangers s Arisem Limassol.

Případná výhra Rangers zajistí Spartě přezimování v evropských pohárech, neboť bude mít jistotu účasti minimálně v jarní fázi Konferenční ligy, jakýkoliv jiný výsledek zase bude znamenat, že případná výhra Sparty v posledním kole na Kypru ji zase s jistotou posune do jarní části Evropské ligy.

Červené karty: 0 – 0
Letná burácí radostí, Sparta zdolává Betis 1:0 brankou Lukáše Haraslína z 54. minuty a připisuje si nesmírně cenné vítězství nad soupeřem, který dva měsíce neprohrál žádný soutěžní zápas a ve špičkové La Lize táhne sérii devíti zápasů bez porážky!
90+4'
90+4'
Další nepřesný nákop hostů do pokutového území rezultuje v odkop od sparťanské branky. Sekundy rychle utíkají.
90+4'
David Pavelka vybojoval míč ve středu hřiště jen pomocí nedovoleného zákroku.
90+3'
Isco nakopával míč do pokutového území z volného kopu, sparťané se ale znovu ubránili, navíc jim pomáhá odmávaný ofsajd.
90+2'
Rohovému kopu Betisu se Sparta vcelku bezpečně ubránila, nastavený čas už se pomalu posouvá do své druhé poloviny, možná ale rozhodčí Dabanović nějakou minutu ještě přidá navíc.
90+2'
Guido Rodríguez ještě před rozehráním rohového kopu vrazil do Krejčího, za což si vysloužil žlutou kartu.
90+1'
Isco na levém křídle vybojoval rohový kop, to bude jedna z posledních možností pro Betis.
90+1'
Rozhodčí Dabanović oddaluje závěrečný hvizd o čtyři nastavené minuty.
89'
Sparta promarnila mimořádnou příležitost! Qazim Laci využil obrovské díry v hostující obraně, uvolnil se na pravé straně pokutového území a přihrával před prázdnou branku, kde ale měl k míči daleko Jaroslav Zelený!
89'
Střídání v týmu AC Sparta Praha:
ze hřiště odchází Kaan Kairinen, přichází David Pavelka.
88'
Juan Miranda dostává žlutou kartu za skluz pod nohy Qazima Laciho.
87'
Preciadovi nevyšel centr z těžké pozice, míč nasměroval za hostující branku a domácí se stahují do defenzivy. Mezitím se u laviček chystá do hry David Pavelka.
86'
Sparťané se snažili zaútočit do otevřenější obrany, Pešek se ale po Olatunjiho hlavičce do zakončení nedostal, navíc mu je máván ofsajd.
85'
Miranda se hned zapojil do hry, centr levého obránce se ale neujal.
84'
Střídání v týmu Real Betis:
ze hřiště odchází Abner Vinícius, přichází Juan Miranda.
84'
ze hřiště odchází Andrés Guardado, přichází Willian José.
82'
ze hřiště odchází Veljko Birmančević, přichází Lukáš Sadílek.
82'
ze hřiště odchází Jan Kuchta, přichází Victor Olatunji.
81'
Iscův centr od praporku k přední tyči se k hostující hvězdě vrátil, opětovný centr Isca promáchl Filip Panák a míč zamířil jen pár centimetrů za vzdálenější tyč sparťanské branky!
81'
Ruibalův nákop do pokutového území byl prodloužen za branku, následovat bude rohový kop pro Betis.
80'
Po přetaženém centru Birmančeviće se u vzdálenější tyče zavěsil do vzduchu Filip Panák, svoji hlavičku ale nedokázal vtěsnat na branku.
79'
Po Kairinenově příliš dlouhé přihrávce na Zeleného Pezzella přistrčil míč za brankovou čáru a poměrně lacino daroval Spartě rohový kop.
79'
Jan Kuchta se rychlým sprintem vrátil dozadu, aby vypomohl defenzivě, po zisku míče si navíc vynutil Iscův faul.
78'
Utkání sleduje 18 095 skvělých diváků, atmosféra je skutečně bouřlivá.
77'
Abner Vinícius se u levé postranní čáry vysmýkl Preciadovi, pak posadil svůj centr na hlavu Borjy Iglesiase, ten zakončuje těsně vedle sparťanské branky!
76'
ze hřiště odchází Assane Diao, přichází Luiz Henrique.
75'
Qazim Laci perfektně přenesl hru na levou stranu k Birmančevićovi, ten parádní patičkou vyzval do možnosti Zeleného, tomu se ale nepovedl první dotyk s míčem, příliš si jej předkopl, pak už je pískán faul Jana Kuchty.
74'
ze hřiště odchází Lukáš Haraslín, přichází Jakub Pešek.
¨
Zaplněné tribuny epet Areny skandují jméno dosud jediného střelce zápasu.
73'
Assane Diao potáhl míč po útočné polovině, po pádu na trávník se míče ujal Ruibal, jeho přihrávka si ale neproklestila cestu do pokutového území.
71'
Birmančević v těsném souboji s Abnerem Viníciusem míč neudržel, pak je pískán faul Kuchty. Angelo Preciado následně trochu se štěstím utekl žluté kartě za odkopnutí míče.
70'
ze hřiště odchází Abde Ezalzúlí, přichází Ayoze Pérez.
70'
Také další centr marockého fotbalisty si pohlídal Ladislav Krejčí, Lukáš Haraslín pak vybojoval faul Pezzelly, zároveň i žlutou kartu pro argentinského stopera.
69'
Centr Ezalzúlího mířil jen do míst, kde kraloval Ladislav Krejčí, odraženého míče se ale zase ujal Betis.
68'
Po rohu se hosté do zakončení nedostali, Assane Diao zůstal ležet v pokutovém území po střetu s Preciadem.
68'
Abner Vinícius se na levé straně pokutového území nedostal přes Preciada, ten ale byl donucen odehrát míč na rohový kop.
67'
Rodríguezův nákop na pravé křídlo byl příliš dlouhý pro Assaneho Diaa, bude se kopat od branky Petera Vindahla.
65'
Borja Iglesias u postranní čáry vrazil do Lukáše Haraslína v situaci, kdy neměl nejmenší šanci odehrát míč, píská se faul hostujícího útočníka.
64'
Guido Rodríguez jedovatou střelou z dálky prověřil Vindahla, ten míč vyrazil k Zelenému, jenž hned dvakrát zaváhal při rozehrání, do dalšího náporu už se Betis nedostal.
63'
Předchozí situace se ještě rychle prověřovala u videa, už je ale potvrzeno, že Rui Silva se v souboji s Kairinenem nijak neprovinil.
62'
Jan Kuchta si na levé straně pokutového území vyměnil míč s Lukášem Haraslínem, pak na jeho centr nedosáhl Rui Silva a Kaan Kairinen v těžké pozici hlavičkoval nad branku. Kairinen však zůstává ležet před brankou Betisu po zásahu Ruie Silvy do hlavy.
61'
Birmančević se snažil uvolnit na pravé straně hřiště, což mu nakonec nevyšlo ideálně, sparťané pak ještě u míče zůstali a strastiplnou rozehrávkou zdvihli srdeční tep svých fanoušků, nakonec ale z toho vyšli bez úhony.
60'
Argentinský mistr světa Germán Pezzella velmi nepřesnou přihrávkou do zámezí jen odevzdal míč Spartě.
59'
Velká možnost Betisu! Diao našel v pokutovém území naprosto osamoceného Isca, jehož střelu mířící do branky stačil odkopnout, či spíše odrazit, Filip Panák!
58'
Sparťanům se moc nelíbí, že hosté odevzdali míč přihrávkou do autu a Sparta tak musela vhazovat z pozice poblíž vlastního rohového praporku.
57'
Peter Vindahl odkopl míč do autu poté, co u postranní čáry zůstal ležet na trávníku Angelo Preciado.
57'
Po rohovém kopu Kairinena Martin Vitík hlavičkoval zřejmě do ramene jednoho ze soupeřů, od nějž se míč odrazil za branku, rozhodčí Dabanović však ukazuje k brance Betisu, odkud se bude rozehrávat.
56'
Veljko Birmančević u praporku vybojoval rohový kop, pak se skácel k zemi po přistrčení Marca Rocy.
54'
Sparta právě vstřelila branku! Letná poprvé bouří radostí! Jan Kuchta potáhl míč kolem pokutového území, pak jej posunul k LUKÁŠI HARASLÍNOVI, jenž si připravil míč na pravačku a trefil se přesně ke vzdálenější tyči Silvovy branky!
53'
Ladislav Krejčí se dlouhým nákopem snažil vysunout po pravém křídle Preciada, ten ale měl k míči daleko, přesto svému kapitánovi na dálku zatleskal za snahu.
52'
Po centru Birmančeviće se k hlavičce neprodral Ladislav Krejčí.
51'
Angelo Preciado byl při průniku po pravém křídle faulován Abnerem Viníciusem, jenž při sparťanského fotbalistu při zaseknutí míče přidržel.
49'
Při první útočné akci Betisu po změně stran se Ezalzúlí nedostal do pokutového území přes bránícího Martina Vitíka.
48'
Útočná aktivita Sparty končí nedovolenou hrou rukou odpískanou Qazimu Lacimu.
47'
Birmančević se uvolnil na pravém straně, nepovedlo se mu ale přihrát do pokutového území. O pár sekund později po křídle vysunul Preciada, ani jeho centr se neujal.
46'
Krátce po restartu zápasu se do pokutového území tlačil Lukáš Haraslín, neprotlačil se ale přes početní převahu soupeře.
46'
Sparta po změně stran pokračuje v zahajovací sestavě.
46'
ze hřiště odchází Nabil Fékir, přichází Isco.
46'
Betis bude do druhého poločasu střídat, Isco na trávníku nahradí Nabila Fékira.
Rozhodčí Dabanović k úvodním pětačtyřiceti minutám nepotřeboval žádné nastavení a v mrazivém počasí jej s uplynutím té pětačtyřicáté ukončil.

Betis měl v prvním poločase mírnou územní převahu, ovšem vypracoval si jedinou výraznou příležitost, kterou Borjovi Iglesiasovi zneškodnil brankář Vindahl. Sparťané se snaží být nebezpeční, zatím se ale nedokážou prosadit v předfinální fázi a výsledkem byly jen dvě střely přímo do brankáře Ruie Silvy.
45'
45'
Preciado centroval od pravé postranní čáry, Jan Kuchta byl ale znovu pokryt hostujícími zadáky.
44'
Při Ruibalově lobované přihrávce po pravé straně si Jaroslav Zelený pohlídal Assaneho Diaa, ten se marně dožadoval odpískání soupeřova faulu.
43'
Laciho prudká přihrávka si nenašla cestu do pokutového území na Jana Kuchtu, ten byl pokryt hostujícími stopery.
42'
Sparťané pozvolna rozehrávají na vlastní polovině, Betis pomalu vysouvá presink v pěti hráčích.
40'
Qazim Laci hledal v pokutovém území Birmančeviće, přihrávka ale byla o něco prudší, než by srbský fotbalista potřeboval.
38'
Veljko Birmančević inkasuje žlutou kartu za podražení Marca Rocy.
37'
Assane Diao nepropasíroval svoji přihrávku od rohu pokutového území přes Martina Vitíka, sparťané pak vybojovali autové vhazování.
35'
Qazim Laci se u postranní čáry pověsil na tělo Assaneho Diaa, k nevoli hostujících hráčů ale rozhodčí Dabanović vyřešil tento faul albánského fotbalisty jen domluvou.
34'
Haraslínovi tentokrát moc nevyšel aut, míč mu nejspíše trochu vyklouzl z rukou a nebyl ani zdaleka tak daleký, jak je u Haraslína zvykem.
32'
Ladislav Krejčí napřáhl snad z nějakých pětatřiceti metrů, táhlá střela ale postrádala přesnost a zamířila do hlediště.
32'
Útočnou snahu Betisu zakončilo nepřesné přenesení na pravou stranu hřiště, kde před Ruibalem vystihl míč Jaroslav Zelený.
31'
Betis se usadil na útočné polovině, riskantnější přihrávku před Rodríguezem nedokázal vystihnout Haraslín a sparťané se musí bránit.
29'
Lukáš Haraslín se uvolnil u pokutového území Betisu a měl velmi zajímavou palebnou příležitost, mířil ale přímo do středu branky, kde si svůj druhý zákrok připisuje Rui Silva.
27'
První velká šance zápasu! Přihrávku do volného prostoru v pokutovém území dostal Borja Iglesias, zblízka ale nepřekonal Petera Vindahla, jenž Iglesiasovi zmenšil střelecký úhel a střelu vyrazil!
27'
Lukáši Haraslínovi byl na levém křídle pískán faul na Aitora Ruibala, což se publiku nelíbí, neboť oba hráči šli do sebe tělem.
26'
Ezalzúlí se zprvu šikovně uvolnil na levém křídle, pak ale nedokázal odcentrovat přes důsledně bránícího Preciada, ten navíc následně vybojoval faul na svoji osobu a mohl uklidnit sparťanskou defenzivu, která se dostávala pod tlak.
25'
Betis se dostal k rohovému kopu, po rozehrávce nakrátko to z dálky zkoušel Aitor Ruibal, ovšem neprostřelil klubko těl před Vindahlem.
24'
Při rohovém kopu Kairinena se vysoko vyšrouboval do vzduchu Ladislav Krejčí, mohl využít lehkého zaváhání brankáře Ruie Silvy, míč ale hlavou netrefil ideálně a nasměroval jej vysoko nad branku.
23'
Birmančevićův nebezpečný centr byl prodloužen za hostující branku, následovat bude rohový kop.
22'
Aitor Ruibal při krytí míče zasáhl rukou do obličeje Jana Kuchtu, za což si vykoledoval první žlutou kartu zápasu.
21'
Fékir vybojoval míč na Lacim jen pomocí nedovoleného zákroku, což neuniklo pozornosti černohorského arbitra.
21'
Zatímco v první desetiminutovce se častěji hrálo na polovině Sparty, tak v té druhé to rozhodně bylo na straně Betisu, Sparta v posledních minutách výrazně zvýšila aktivitu.
20'
Lukáš Haraslín u rohu pokutového území potáhl míč kolem Ruibala, pak pálil přímo do náruče Ruie Silvy.
19'
Následnou útočnou akci Betisu zakončil Abde Ezalzúlí střelou zpoza pokutového území přímo doprostřed branky, kde si jistý zákrok připsal Peter Vindahl.
18'
Veljko Birmančević byl povalen na zemi poblíž rohu pokutového území soupeře, rozhodčího Dabanoviće to ale znovu nepřesvědčilo k odpískání faulu.
16'
Ladislav Krejčí elegantním obloučkem po levé straně našel v pokutovém území Lukáše Haraslína, ten ale příliš přehnal razanci svého centru a překopl všechny hráče, kteří nabíhali před Ruie Silvu.
14'
Rozhodčí Dabanović pustil sporný zákrok Diaa na Kairinena, z čehož hosté vytěžili rychlý brejk, Diao po přechodu do pokutového území Sparty posunul míč k Fékirovi, jehož nebezpečnou ránu k tyči Vindahl vyrazil!

Odražený míč Krejčí odehrál zpět k dánskému brankáři, který ve složité pozici musel míč odkopnout, nakonec jej sparťané dokázali odehrát do bezpečí.
14'
Betis má míč ve svém držení, hosté ale musí hrát až od brankáře Ruie Silvy.
12'
Dlouhý aut Haraslína se ke sparťanskému fotbalistovi vrátil zpět, Haraslínovi se pak nepovedlo obejít Aitora Ruibala.
11'
Assane Diao si z pravé strany navedl míč k ose hřiště a z nějakých třiadvaceti metrů pálil, svižnou ránu po zemi Peter Vindahl jistě zachytil.
10'
Qazim Laci se snažil prostrčit míč do pokutového území na Haraslína, tomu se ale nepovedlo jej převzít kolem dvou protihráčů.
9'
Odkop brankáře Ruie Silvy byl příliš vysoký pro Ruibala, u postranní čáry přeskočil hostujícího beka a vhazovat může Sparta.
8'
Nabil Fékir u pokutového území Sparty připravil střeleckou pozici pro Borju Iglesiase, jeho střela byla zablokována.
7'
Qazim Laci u vlastního pokutového území dostal těžkou přihrávku od Martina Vitíka, z hostujícího zisku míče mohl těžit Rodríguez, jeho střela ze střední vzdálenosti ale proletěla vysoko nad sparťanskou brankou.
5'
Při první rychlejší sparťanské akci Lukáš Haraslín hledal v pokutovém území Jana Kuchtu, přihrávka slovenského fotbalisty ale byla příliš rychlá a Kuchta brzy vzdal snahu ji dostihnout.
4'
Betis má v úvodu častěji míč na svých kopačkách, zatím ale převážně ve středu hřiště.
2'
Na Letné od úvodu panuje skutečně skvělá atmosféra, zaplněn je i sektor fanoušků Betisu.
1'
Úvodního výkopu se ujali hosté a je rozehráno! Oba celky hrají v tradičních barvách, Sparta tedy v rudé a Betis v zeleno-bílé.
1'
Trojice černohorských rozhodčích přivedla fotbalisty před zaplněnou epet Arenu, start velkého zápasu se pomalu blíží.
Ze zdravotních důvodů dnes vypadl ze sestavy Asger Sörensen, naopak do základní jedenáctky se podle očekávání vrací kapitán Ladislav Krejčí.

Hosté nechávají své klíčové hráče jen na lavičce, kde zápas začnou oba nejlepší ligoví střelci Willian José i Ayoze Pérez, s nimi i špílmachr Isco. Přesto trenér Pellegrini disponuje dalšími výbornými hráči, kteří se představí na Letné od úvodní minuty.

AC Sparta Praha: Vindahl – Vitík, Panák, Krejčí ml. (C) – Preciado, Laçi, Kairinen, Zelený – Birmančević, Kuchta, Haraslín.
Náhradníci: Vorel – Ja. Gomez, Olatunji, Pavelka, Karabec, Sadílek, Pešek, Vydra, Wiesner, M. Ševčík, Ryneš, Sejk.
Trenér: Brian Priske

Real Betis: R. Silva – Ruibal, Pezzella, Roca, A. Vinícius – G. Rodríguez, Guardado (C) – Diao, Fékir, Ezalzúlí – Iglesias.
Náhradníci: Vieites, García – A. Pérez, Bellerín, Miranda, Henrique, José, Sorroche, Isco, Fernández.
Trenér: Manuel Pellegrini

Rozhodčí: Dabanović – Todorović, Jovanović (vš. Černá Hora).

Utkání budou řídit černohorští rozhodčí v čele s jednačtyřicetiletým Nikolou Dabanovićem. Pro něj to bude dvacátý zápas v této sezóně a zajímavostí je, že v nich ještě neudělil ani jednu červenou kartu.

Penaltu nařídil jen ve dvou zápasech v černohorské lize, v níž má letos třináct odřízených zápasů. Na evropské scéně pak pískal utkání třetího předkola Ligy mistrů mezi Molde a Klaksvíkem (2:0 po prodloužení), dva zápasy skupinové fáze Evropské ligy Sturm Štýrský Hradec – Sporting Lisabon (1:2) a Ajax – Brighton (0:2), na reprezentační scéně pak přípravný zápas Severní Makedonie s Arménií (3:1) a dva kvalifikační zápasy o postup na mistrovství Evropy Norsko – Gruzie 2:1 a Estonsko – Rakousko 0:2.

Na lajnách mu budou pomáhat krajané Vladan Todorović a Srdjan Jovanović, čtvrtým rozhodčím bude další Černohorec Miloš Bosković a u videa Chorvati Mario Zebec a Igor Pajac.
Real Betis

Celek ze Sevilly přijíždí do Prahy v parádní formě, když poslední soutěžní prohru zaznamenal ještě v září v rámci úvodního kola skupiny C Evropské ligy na trávníku Rangers 0:1. O následné výhře 2:1 nad Spartou už byla řeč, v této soutěži si pak i dvakrát poradil s kyperským mistrem z Limassolu, jehož zdolal 1:0 venku a 4:1 doma, k jistotě postupu mu tak dnes stačí remíza.

V domácí La Lize Betis aktuálně drží sérii devíti zápasů bez prohry, během niž si k pěti remízám připsal čtyři výhry, po té poslední 1:0 nad Las Palmas je Betis v tabulce španělské nejvyšší soutěže aktuálně sedmý se ziskem 24 bodů ze čtrnácti kol. Na hřištích soupeřů Betis v posledních čtyřech ligových případech vždy uhrál shodně remízu 1:1.

Ze sestavy, která nastoupila proti Las Palmas, v Praze kvůli menším svalovým problémům chybí William Carvalho a Chadi Riad, mimo hru zůstávají také Marc Bartra, Rodri, Youssouf Sabaly a brankář Claudio Bravo.
AC Sparta Praha

Sparta zahájila svoji účast ve skupině C výhrou 3:2 nad Arisem Limassol, od té doby ale na druhé vítězství čeká marně. Ve druhém kole totiž prohrála na stadiónu svého dnešního soupeře 1:2, poté doma remizovala 0:0 s Rangers, s nimiž pak ve Skotsku prohrála znovu 1:2 a do dnešního utkání vstupuje z třetí příčky tabulky, když na první Betis ztrácí pět bodů, na druhé Rangers tři body a má s nimi horší bilanci ze vzájemných zápasů. Na čtvrtý Aris Limassol Sparta disponuje náskokem jednoho bodu.

V domácí FORTUNA:LIZE je Sparta po šestnácti kolech v čele tabulky se ziskem 41 bodů za bilanci 13-2-1 a náskokem dvou bodů na svého úhlavního rivala Slavii. Sparta řádí zejména v domácím prostředí, kde vyhrála všech osm ligových zápasů se skvělým skóre 25:4, navíc si zde vede velmi dobře i v pohárech, když ve čtyřech domácích pohárových zápasech zůstává v řádné hrací době neporažena. V neděli tu v rámci oslav 130 let klubové historie dvěma góly Veljka Birmančeviće zdolala 2:0 Zlín.

Trenér Brian Priske pro dnešní zápas disponuje kompletním mančaftem, což na klubové poměry je v závěru listopadu takřka hotový zázrak, v předchozích letech měla Sparta pravidelně velké potíže se zdravotním stavem kádru. K dispozici je i kapitán Ladislav Krejčí, jenž byl měsíc mimo hru, proti Zlínu už ale zvládl odehrát půlhodinu.
Hezký večer z pražské Letné, kde se v rámci pátého kola Evropské ligy střetne pražská Sparta s Realem Betis a před vyprodanými ochozy epet Areny se dá i v mrazivém počasí čekat atraktivní podívaná.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:45.